כל מה שחשוב ויפה

הרשימה המשותפת // 7.3.2019

התרחשויות בסדנת ההדפס ירושלים; עודד ידעיה במנשר; מגזין סייבריס בג׳לדה טורס; מסע ללא מילים בתיאטרון ירושלים

התרחשויות בירושלים

שתי תערוכות ייפתחו הערב (חמישי) בסדנת ההדפס בירושלים: התערוכה ״התרחשויות״ מציגה את עבודותיהם של זוכי מלגת אמנים צעירים (אוצרת: אירנה גורדון). את המלגה מעניקה סדנת ההדפס ירושלים בשיתוף עם עיריית ירושלים והקרן לירושלים, ליוצרים בתחום האמנות הפלסטית בוגרי בתי ספר לאמנות בירושלים. במסגרתה האמנים הפועלים במדיומים שונים – ציור, צילום, וידאו וחיתוכי נייר – יצרו סדרות תחריטים, הדפסי רשת וחיתוכי עץ, העוסקים בתהליכי יצירה ובאספקטים של חלל ודימוי במציאות של כוח, מתח ואלימות. משתתפים: רננה אלדור, שרה בנינגה, תמר לוינסון, אלון קדם, ענת קינן, יונתן רון.

במקביל תיפתח תערוכת יחיד של האמן המנוח דב הלר, ״שדה התפוחים הקדושים״ – ציורים, הדפסים ותכפילים (אוצרים: אירנה גורדון ואריק קילמניק). הלר (2018-1937) היה אמן מעורב שפעל מתוך מחויבות חברתית־פוליטית ותשוקה אמנותית. בעבודותיו הוא הצליב בהתמדה את הקיום הפוליטי עם הסיפור האישי והקשר בין אדם למקום. את אמצעי הביטוי השונים שבהם בחר ליצור – פיסול, ציור, הדפס ומיצב – הוא רתם על מנת ליצור אמירה מחאתית המשלבת שפה חזותית בעלת מערך של דימויים וטקסטים ייחודים שהפכו להיות מזוהים עמו.

כמי שיצר בסדנה באופן רציף חלק נכבד מיצירותיו בהדפס והיה חבר ובר שיח קרוב וחשוב של הסדנה ואנשיה, ובמלאת כמעט שנה לפטירתו, החלטנו להעלות תערוכה הפורשת מעבודותיו המוקדמות והמאוחרות שמרביתן הושאלו מעיזבונו, לצד עבודות מאוסף הסדנה, תוך התמקדות בפואטיקה של אמירתו הפוליטית והשתנותה לאורך השנים.

שרה בנינגה בסדנת ההדפס ירושלים

עודד ידעיה במנשר

דגל שחור, דגל לבן

תערוכת יחיד לעודד ידעיה מראשי בית הספר מנשר לאמנות, תיפתח הערב (חמישי) בגלריה מנשר. ידעיה מסב את המבט אל החיים ״בצד הנכון של הקו הירוק״, טיולים בפארקים ואגמים, שמחות, אמנות, חו״ל. אבל היום־יום נחווה בצל העוולות, נצבע בשחור. מתוך הייאוש נולדת פעולת הכפרה. פגיעה בגוף הגברי – פציעה בהליכה על שברי זכוכית, פילוס מעבר דרך גדר קקטוסים ופציעה. כפרה על העוול העכשווי הנמשך ואולי גם על העוול שבשירות הצבאי הקרבי ובשירות המילואים וההתעוררות המאוחרת לנעשה בכיבוש. ״התערוכה הזו היא דגל לבן….ושחור. האמנות תעמוד מול הכוח, תישאר מפלטו של המתבונן החלש, הליכה על זכוכיות תתריס מול ישיבה בשילוב ידיים״.

מגזין סייבריס בג׳לדה טורס

הערב (7.3) יתקיים בסטודיו ג׳לדה (סמטת בית הבד 3, תל אביב) אירוע ההשקרה של מגזין סייבריס, פרויקט העיצוב והאמנות של רן גולני, צלם ומוסיקאי; נטשה בוגוסלבסקי, ארט דיירקטור בסטודיו קוניאק; ובוריס פבריקנט, אמן וצלם. המגזין נולד מרעיון משותף להגיב לתרבות הפודיז שנוצרה בארץ בשנים האחרונות.  ״אוכל בעינינו אינו רק חוויה חושית אלא גם מספר סיפור על תרבות, על מעמדות, על טקסיות״, הם כותבים. ״אנו מחפשים לשחק עם השאלות של מה זה אוכל ישראלי ומה זאת ישראליות. אוכל ישראלי הוא עירבוב, ניתוק, חיבור וגזירה, מגרש משחקים נפלא בעבורנו. המדיום שבחרנו לעבוד איתו הוא טבע דומם, אהבה משותפת נוספת. טבע דומם לאורך ההיסטוריה לא היו רק ציורים יפים – הם גם שיקפו את התרבות שבה הם נוצרו״.

מגזין סייבריס

מגזין סייבריס

טוביה שגב בתיאטרון ירושלים

תמונות ללא מילים

בתיאטרון ירושלים תיפתח ביום שלישי 12.3 תערוכת צילומים מיוחדת של חברי מרכז אדלר לאפזיה – אנשים שחוו פגיעה ביכולות השפתיות־תקשורתיות שלהם בעקבות אירוע מוחי. התערוכה (בחסות ארגון רוטרי ירושלים) מציגה את עבודת חברי קבוצת הצילום של מרכז אדלר לאפזיה, הפועלת בשיתוף עם מכללת הדסה בירושלים משנת 2012. אוצרת: רוני טוביה.

אפזיה היא אובדן פתאומי של היכולת להשתמש בשפה ככלי תקשורת מרכזי. פגיעה נרכשת בשפה ודיבור בעקבות אירוע מוחי או פגיעת ראש. אנשים עם אפזיה חווים קושי יומיומי להביע את מחשבותיהם ורצונותיהם בדיבור ובכתיבה, והתקשורת עם הסביבה הופכת לאתגר עבורם ועבור בני משפחותיהם. אנשים עם אפזיה מתמודדים כל רגע עם הצורך למצוא דרכים חלופיות להביע את עצמם: הבעות פנים ותנועות גוף, לוחות תקשורת, תמונות, אפליקציות ייעודיות ועוד מסייעים להם. כל אחד מהצלמים שמשתתפים בתערוכה מוצא את עצמו עומד מול העולם ללא מילים. הצילום מאפשר לחקור ולפתח שפת ביטוי אישית חדשה

משתתפי התערוכה: אבי ישראל, אבי נדרה, אתי שי, גרשון דגן, חיים קול, טוביה שגב ופטריסיה ויניצקי הינם חברית מרכזל אדלר לאפזיה, המכללה האקדמית הדסה ירושלים. בתערוכה מסע ללא מילים, המתקיימת בחסות ארגון רוטרי ירושלים, הם מציגים דרך התמונות את המסע האישי שלהם; מסע של גילוי עצמי מחדש כאדם עם אפזיה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden