כל מה שחשוב ויפה
נחום גוטמן, מאחורי קירות המוזיאון. צילום: באדיבות מוזיאון נחום גוטמן לאמנות

הרשימה המשותפת // 21.3.2019

שחר מרקוס בגלריה ברוורמן; מאחורי הקירות במוזיאון נחום גוטמן; צחי נבו במוזיאון העיצוב חולון

רונדו של שחר מרקוס

בגלריה ברוורמן מוצגת תערוכת היחיד של שחר מרקוס, ״רונדו״, מיצב וידאו רב־ערוצי, שנעשה במיוחד לחלל הגלריה ומוקרן על קירות ותקרת הגלריה (אוצרת: עדי גורה). מרקוס, אמן פרפורמנס הפועל בזירה המקומית והבין־לאומית למעלה מ־15 שנה, יצר לראשונה מיצב פרפורמטיבי תלוי חלל, שעושה שימוש בווידאו ובמופע בו זמנית, ובכך מבקש להרחיב את גבולות המדיום של הווידאו כתיעוד ושל פרפורמנס כאירוע חד־פעמי תלוי־מקום, ולחבר בין ממד הזמן לחלל.

לאורך ולרוחב החלל מוקרן דימוי של מרקוס לבוש מדי צבא ומצולם ממבט־על. הוא צועד קדימה ושתי ידיו נעות בקצב קבוע, לקול מקצב הנשמע ברחבי חלל הגלריה. דמותו נעה על פני תקרת הגלריה ולאורך הקירות, משתכפלת ומתרחבת ולבסוף מתכווצת חזרה לדימוי בודד. במרכז החלל ניצב פסל דמוי פורצלן המורכב מיציקות מגה־פונים, שסודרו באופן המזכיר מבנה צמחי, עץ או פריחת לוטוס. הרמקולים פונים כלפי חוץ ומתוכם בוקע קולו של המפקד המצעיד את החיילים. הם שבירים במראם, ועם זאת, הם מהווים את האלמנט המרכזי המצווה על משתתפי המצעד (עד 11.4).

שחר מרקוס בגלריה ברוורמן (סטילס מתוך וידאו)

מאחורי הקירות במוזיאון נחום גוטמן

מהו חדר תצוגה? מהי תערוכה? מהו אוסף? מה עושה רשם? מה היא מלאכתו של האוצר? מוזיאון נחום גוטמן לאמנות מציג תערוכה חדשה, ״מאחורי קירות המוזיאון״, שמציגה את המתרחש מאחורי קירות מוזיאון לאמנות ומעוצבת ברוח עולם ה־DIY (עשה זאת בעצמך), שמאפשר עצמאות, למידה, התנסות ויצירה. בתערוכה יוכלו המבקרים ליצור יצירות אמנות, לאצור תערוכות בחלל התצוגה ולהתנסות בשלבים השונים של הכנת תערוכה במוזיאון. כל אחת מתחנות התערוכה מציעה מידע, פעילות, התבוננות והנאה. את ההשראה לתערוכה שאבו יוצרות התערוכה – האוצרות מוניקה לביא ומאיה קשביץ והמעצבות רוני עזגד וענת לוי – מיצירותיו של נחום גוטמן. כל תחנה מוקדשת ליצירה או יצירות נבחרות, וכל תחנה מאירה צד מעולם המוזיאונים.

נחום גוטמן, מאחורי קירות המוזיאון. צילום: באדיבות מוזיאון נחום גוטמן לאמנות

צחי נבו במוזיאון העיצוב. צילום: נמרוד גנישר

צחי נבו במוזיאון העיצוב חולון

המעצב צחי נבו – שמייצר מסיכות בדמות פניהם של דיוויד בואי, הביטלס, חרקים ובעלי חיים – יתארח מחר (שישי 12.3) בשעה 12:00 במוזיאון העיצוב חולון ויספר על עבודתו. ב־25 השנים האחרונות עסק נבו בתחום הפרסום והאינטרנט, ולפני כשנתיים בחר לחזור לתחום העיצוב ולהיות יזם עצמאי. הוא החל לייצר מסכות תלת־ממדיות המתחקות אחר דימויים מוכרים או בעלי חיים. עבודותיו מיוצרות באמצעות חיתוך לייזר, מושפעות מסיטואציות יום־יומיות מלאות הומור ומחברות בין שפות עיצוב שונות, כמו קומיקס, פופ ארט, אוונגרד וקוביזם לכדי תוצאות מהפנטות ומשעשעות.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden