כל מה שחשוב ויפה
איילת עמרני נבון. צילום: עינת בראונשטיין

מה קורה // איילת עמרני נבון

מסוע ניקוי יבש במרכז התערוכה של איילת עמרני נבון בגלריה מנשר בתל אביב, מסמל את התנועה במסלול ההצלחה בעולם גברי וממושטר. הטבעות הגוף הנשי שסביבו מאזכרות את המעבר לאמנות, ששחרר אותה מהמסלול

מי?

איילת עמרני נבון, 48, גרה ועובדת בסטודיו במושב בצרה.
אתר / פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

נשואה לרואי, שמחזיק מעמד איתי כבר 18 שנה, למרות שאני משתנה לו כל הזמן בין האצבעות, ויש לנו שני ילדים.

מה בצלחת?

אוכלת הכל, רק לא בסטודיו. בסטודיו יש רק קפה שחור.

איילת עמרני נבון בתערוכה ברבור אילם. צילום: אבי אמסלם

איילת עמרני נבון. צילומים מ״ל

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

את גוף העבודות החדש שלי אפשר לראות בתערוכת היחיד ״ברבור אילם״ שנפתחה לפני החג בגלריה מנשר (אוצרת: רווית הררי). במרכז התערוכה מיצב גדול ממדים: מסוע של ניקוי יבש שנע ומסתובב במחזוריות בחלל הגלריה, ועליו תלויות חליפות בשחור לבן. התנועה בחלל של המסוע ומאות החליפות שעליו יוצרות מעין מחול סיזיפי נטול גוף של ניקיון, הלבנה והאחדה.

זו הפעם הראשונה שאני מתעסקת עם חומרים ביוגרפיים שקשורים לבית שבו גדלתי ולתקופה שבה עבדתי כעורכת דין בסביבות עבודה גבריות, ממשטרות ותובעניות מאוד. עבדתי כעורכת דין כ־14 שנה במשרדים גדולים בניו־יורק, בפאלו־אלטו ובישראל. התקופה הזאת מיצתה את עצמה, כנראה שהבנתי שאני מסוגלת לעמוד על הרגליים בעצמי בעולם הזה והתחלתי לימודי אומנות, שנראו לי הדבר הטבעי והנכון עבורי.

התערוכה עוסקת בין היתר בהתנהלותו של הגוף בתוך מערכות כוח כלכליות, ובעיקר במחירים שנשים המבקשות להיטמע במערכות כוח גבריות כאלה נאלצות לשלם. בתערוכה אני מציגה גם עבודות המבוססות על הטבעת גופי העירום בתוך צבע. כאילו הגוף שרוסן במשך שנים לטובת הצלחה ״במערכת״, מתנגד למישטורו, מותר מרסניו החיצוניים והפנימיים, ותובע את החופש להתקיים נשי, מיני, אותנטי ומשוחרר בכל סביבה מבלי שיהפוך להפקר.

איילת עמרני נבון. צילומים מ״ל

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

אבא שלי היה זמר, חצי מ ״צמד העמרנים״, ובילדותי היו סביבנו הרבה אמנים. יש לי זיכרון מוקדם מאוד של הצייר אהרן גלעדי בבית משפחתו של אבא בכרם התימנים, תמיד עם עפרון ונייר ביד, משרבט ורושם כל מה שסביבו. חיי אמן נראים לי דבר מובן וטבעי.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

העבודה על התערוכה זימנה המון אתגרים והפתעות בדרך, והולידה את החלום להעמיק ולהרחיב את העיסוק במסוע הניקוי היבש. הייתי רוצה לבנות מיצב שבו מסוע עצום, מתפתל, עולה ויורד, משתלט על כל חלל התצוגה ויוצר בו כוריאוגרפיה מורכבת וטעונה של תנועה, מחזוריות וסאונד. כפי שלמדתי בתערוכה הזו, זה פרויקט יקר מאוד.

מהו פריט הלבוש האחרון שקנית?

אני מתה לטי־שרט כמו של האמנית שרה לוקאס, כזו עם ביצת עין על כל צד של החזה. איפה משיגים?


רוצות.ים להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אורית גולדמן

    אהבתי את הנושא והעבודות, מיוחד, פגש אותי גם בחלק האסטתי וגם עפתי עם המון אסוציאציות, תודה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden