כל מה שחשוב ויפה
חוה  גל־און, התיקון הכללי של הרבי מברסלב. צילומים: רן ארדה

חוה גל־און // התיקון הכללי של הרבי מברסלב

״התיקון הכללי של הרבי מברסלב״ היא יצירה מתמשכת, שהתגבשה באופן אורגני לאורך זמן. חוה גל־און מציגה מזוודות עמוסות זכרונות בגלריה טובה אוסמן

הפרטים הטכניים

העבודה ״התיקון הכללי של הרבי מברסלב״ מוצגת בתערוכה ״מחוץ לקופסה״ בגלריה טובה אוסמן בתל אביב (עד 8 במאי). טקסט של הרבי מברסלב מצוייר/כתוב על המזוודה מכל צדדיה.

מי אני

חוה גל־און, אמנית רב תחומית ובעלת תעודת הוראה באמנות, היוצרת מזה ארבעה עשורים, עובדת בעיקר בציור וכן אובייקטים מחומרי רדי־מייד. אני מאמינה בעשיית טוב סביבי: היצירות שלי אופטימיות ונטולות ציניות, ובאופן מודע מביעות מסרים אופטימיים.

ב־2003 הקמתי את גלריה גל־און בתל אביב. הגלריה פעלה עד 2012 והציגה (ללא תמורה) אמנים ותיקים וצעירים, ידועים ואלמונים כאחד, ביניהם יהושע נוישטיין, עפרה צימבליסטה, אילן אוורבוך, ג׳ק ז׳אנו, גיל ומוטי ועוד.

העבודה

סדרת המזוודות משקפת מחשבות, רעיונות וזיכרונות המלווים אותי לאורך הדרך. המזוודה הראשונה (שנמצאת בביתי) מדברת על זיכרונות מהזוגיות, עד היותי אלמנה. המזוודות במיצב החלון בגלריה טובה אוסמן ססגוניות ונראות מקושטות מכל פאה, בסגנון המאפיין אותי: צבעוניות עזה, קולאז׳, אסמבלאז׳, עשוי מחפצים וצבע. אני משתמשת בהפשטה והשטחה, אורנמנטיקה, דוגמאות וכן מלים וטקסטים, שרובם ציטוטים המדברים אליי. כל אלה באים לידי ביטוי גם במזוודות הישנות שליקטתי.

הטיפול העמלני, הצבעוני, האינטנסיבי והגדוש במצעי האובייקטים שאני מלקטת ואוספת הם סוג של אובססיה מהולה בזיכרונות, מחשבות ותוכן. אחת המזוודות משקפת את הזיכרונות והקרבה לאבי, והיא נושאת את דמותו כתב ידו, חותמות שהשתמש במשרדו, כיפה סרוגה שהייתה בכיסו תמיד – את כל אלה אני שוזרת בעבודה. בכתיבה בצבעי שמן ובצבע תעשייתי המלל הופך לדוגמה צבעונית ופתיינית. אני יוצרת נרטיב משוחרר מכבלים של נכון ולא נכון.

המזוודה ״התיקון הכללי״ היא טקסט שלם של הרבי מברסלב, שכתבתי בשלל צבעים. כל מילה נוספה באופן פרטני כשהיה לי צבע על המכחול מעבודה אחרת. להרגשתי יש משהו רוחני במזוודות והמזוודה הזאת במיוחד – הכתיבה לא מתוכננת מבחינה צורנית ונעשית בזרימה, בחדווה וצבעוניות רבה.

תעבירו את זה הלאה

הייתי שמחה אם סדרת המזוודות תוצג בבית טיכו בירושלים או במשכן לאמנות בעין חרוד: חללים אינטימיים שמציגים גם עבודות אינטימיות, אישיות; חללים שאני מרבה לבקר בהם.

פלוס אחד

עבודה מאד יקרה לליבי היא ״עץ החיים״. אני מרבה לעסוק באמנות שלי בתמה של הבריאה, שואבת הן מהטקסט המקראי ומטקסטים פרשניים ומיתולוגיות. ברבות מהעבודות שלי אני מציירת/כותבת טקסטים ממאגר היצירה הרוחנית היהודית.

אמנות פלסטית, היא סוג של בריאה, יש מאין. תמת בריאת העולם וגן עדן מעסיקים אותי ואני שבה לצייר אותם במהלך השנים. במרכז התמונה העץ ועליו מצויירים שבעת המינים ועוד פירות שהמצאתי, בשכבות עבות וחומריות מאד בצבע שמן. הטכניקה והחומר הגדוש נראים כקרמיקה צבעונית. בצד שמאל למעלה מופיע מלאך המנצח על הבריאה, ולמרגלותיו השטח מלא ביצים העומדות לבקוע, ומהן יצוצו יצורים וחיים חדשים. בצד ימין מצויירים צמחים הסדורים בשורות, כאילו יצאו מפס ייצור. בעבודה אני מנסה להעביר את חדוות היצירה בדומה לבריאה.

חוה גל־און, עץ החיים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. טובה אוסמן

    האמנית חוה גל-און יצרה מיצב בחלון הגלריה, בעוד שבתוך הגלריה החלל הפנימי מציגה אמנית אחרת יפעת אלוק ציורי שמן על בד.
    אין קשר לפנים וחוץ המקרה משחק לידינו-
    והאינטרפטציה נוכחת.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden