כל מה שחשוב ויפה
קרקס הבריחה: שבוע העיצוב ירושלים 2021
שלישיית אותו־עולם. ברקע: עבודת וידאו של שי לי עוזיאל וגלעד רטמן. צילום: אבשלום סולימן

גבי קריכלי בבית הנסן

פורטפוליו Promotion: התערוכה ״חדר 235: אין לי מושג אם אתה מבין אותי נכון״ של גבי קריכלי תיפתח ביום שבת 18.5 במרכז מעמותה, בית הנסן, ירושלים. אוצרת: שגית מזמר

התערוכה החדשה של גבי קריכלי היא מיצב תלוי־מקום לחללי מעמותה בבית הנסן. המיצב מבוסס על שיחה מוקלטת בין קריכלי לחברו, האמן פסח סלבוסקי ז״ל, שנפטר בערב פסח האחרון. העבודה על התערוכה החלה במה שהתברר כשבועות האחרונים בחייו של סלבוסקי. כך הפך הפרויקט למחוות פרידה של קריכלי מחברו.

קריכלי וסלבוסקי הם שניים משלישיית אותו־עולם (יחד עם אבי סבח), שפעלה מאז 2009 בהופעות מוזיקליות המבוססות על אלתור. במהלך השנים האחרונות נהגו קריכלי וסלבוסקי לנהל שיחות על ספיקר (מצב רמקול בטלפון), כשהטלפונים הניידים שלהם מונחים לצדם בזמן עבודתם בסטודיו: סלבוסקי עובד על ציוריו בירושלים, קריכלי על המיצבים הגדולים שלו, שכוללים פיסול, גילוף בעץ ווידיאו, בתל אביב. פסח מדבר וגבי מקשיב.

פסל של גבי קריכלי, תומרקין. צילום: מ״ל

באפריל 2019 הגיע קריכלי לעוד ביקור בחדר 235 בבית החולים הצרפתי בירושלים, שם אושפז סלבוסקי בחודשים האחרונים בשל מחלה קשה. הספיקר הוחלף במכשיר הקלטה. גם הפעם פסח דיבר וגבי הקשיב. השניים שוחחו על אמנות, משפחה ויצירה, ועל שבריריותו של הגוף הפיזי המחזיק את כל אלה. השיחה הוקלטה ונערכה כחלק מעבודת המיצב שקריכלי מקים בחללי מרכז מעמותה. זו עדות נדיבה בזמן, בחומר ובקול לחברות בין שני אמנים.

המבקרים מוזמנים לעבור בתוך המיצב, שיתפרש כמסלול הליכה בין חדרי מעמותה במרתף בית החולים למצורעים לשעבר. ההליכה לאורך המזח שיבנה קריכלי תגלה חלקים מהשיחה ורגעים בהם חומר, מילים וגוף נפגשים. קולו של סלבוסקי הופך לקול המורה את הדרך.


חדר 235: אין לי מושג אם אתה מבין אותי נכון
פתיחה: שבת 18.5 בשעה 13:00; נעילה: יום שישי 28.6
מרכז לאמנות ומחקר מעמותה, בית הנסן, רח׳ גדליה אלון 14, ירושלים
ימים ג׳, ד׳, ה׳ 14:00-18:00, יום ו׳ 10:00-14:00; במהלך שבוע העיצוב ירושלים התערוכה תהיה פתוחה בשעות נרחבות לפי הפרסומים של שבוע העיצוב. 

גבי קריכלי, מתוך התערוכה ״אותו עולם – הופעה חיה״, גלריה גבעון, 2016

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden