כל מה שחשוב ויפה
איה בנטור וגלי בליי, גמלים פורחים באוויר, שבוע העיצוב ירושלים 2019

שבוע העיצוב ירושלים 2019 // התכנית המלאה

פורטפוליו Promotion: שבוע העיצוב ירושלים 2019 יתקיים בבית הנסן בתאריכים 13-20.6 תחת התמה ״מזרח״. ההשתתפות בכל האירועים ללא תשלום ופתוחה לקהל הרחב. מנהלת אמנותית: ענת ספרן; אוצר ראשי: טל ארז

מה אנחנו רואים כשאנחנו מביטים למזרח? בעיניים מערביות, המזרח תמיד ייצג את האחר, כמסתורין או כאיום, ולא פעם שניהם. אך מה שאנו נוטים לייחס כמזרח, קרוב, תיכון או רחוק, לא בהכרח קיים, אומרים ענת ספרן, המנהלת האמנותית של שבוע העיצוב ירושלים וטל ארז, האוצר הראשי של שבוע העיצוב, שיתקיים בתאריכים 13-20.6 בבית הנסן בירושלים.

״אולי זה נשמע טריוויאלי, אבל הדבר החשוב ביותר להבין על המזרח הוא שהוא לא באמת קיים. כדור הארץ הוא עגול, ומה שאנו נוטים לחשוב עליו כמזרח, הוא סט של השלכות תרבותיות, כלכליות וגיאו־פוליטיות שמנוסחות בעיקר על ידי איפה שאתה נמצא. שבוע העיצוב ירושלים 2019 מנסה לפרק את הנחת היסוד המוקדמות הזאת, ולהדגיש את המקום החשוב שעיצוב לוקח בניסוחה ובמסמוסה״.

מעיר שהיא עצמה צומת בין הקטבים, שבוע העיצוב ירושלים 2019 – בניהולם של חן גזית ורן וולף, חברת רן וולף – יתמודד עם השאלה הרגישה של המזרח. הוא יעשה זאת לא על ידי הפניית המבט מזרחה מנקודת תצפית מערבית, ולא בהסתכלות אל עבר של חילופים תרבותיים ומאבקים פוליטיים. הוא לא יסתכל אל המזרח, אלא על ה״מזרח״ – כמונח, ככיוון, כנקודת ייחוס אבסולוטית וכסט של מערכות יחסיות שהוא מייצר ברחבי הגלובוס; כעתיד ולא כפולקלור. ככזה הוא ינסה, החל מהפרי־קונספציה וכלה באבסולוטי, לפרק את המונח דרך סדרה של תערוכות, פרויקטים, מיצגים ומיצבים, ותוכנית אירועים עשירה.

Alice Wong, Aryan Javaherian & Kobi Vogman: Identifying Orientalism

The New Old Vase

שבוע העיצוב הוא יוזמה של משרד ירושלים ומורשת ושל הרשות לפיתוח ירושלים, ומתקיים בתמיכת הקרן לירושלים. האירוע שמתקיים מ־2011 בניהול בית הנסן הוא אירוע השיא של מארג הפעילות השנתי ומהווה את פרויקט הדגל של בית הנסן. בשנת 2016 התרחב שבוע העיצוב לאירוע בין־לאומי המתפרס על שורת אתרים בירושלים ומכיל ערב רב של אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובין־לאומיות.

מדי שנה שבוע העיצוב מתמקד בתמה מרכזית שבוחנת סיטואציות ירושלמיות וישראליות ייחודיות בעלות רלבנטיות בין־לאומית, מתוך מחשבה כי הנוף התרבותי הייחודי בישראל הופך אותה למעין מעבדה חיה של נושאים גלובליים בוערים, ומתוך אמונה כי על עיצוב להגיב לנושאים אלו.

השנה יתמקם שבוע העיצוב במבני בית הנסן השונים ובטראסות הגן, תוך שינוי לא רק של התכנים שהבניין מכיל, אלא גם של הבניין עצמו, דרך מיצב ענק של משרד HQ אדריכלים, שיתפקד כתותב על המבנה ו״יחצה״ אותו לשניים, וישנה את הנראות, התנועה, ההתמצאות בו, וגם ייצר חללים חדשים וייחודיים.

״90 מעלות״ הינה מערכת פיגומים אלכסונית העולה ממערב למזרח ומייצרת מרפסת תצפית חדשה מעל גג בית הנסן, שצופה למזרח. הגישה לבניין תעשה דרך גרם המדרגות האלכסוני בחזית הבניין והכניסה אליו תתאפשר דרך פתחים חדשים ומפתיעים. המבנה ממשיך בפטיו עם גרם מדרגות המוביל גם הוא לטרסת התצפית.

90 מעלות, HQ אדריכלים

ח״כ זאב אלקין, שר להגנת הסביבה, לירושלים ומורשת: ״שבוע העיצוב ירושלים הינו חלק משמעותי בלתי נפרד ממגוון הפעולות שהמשרד מקיים בירושלים במטרה לחזק את העיר ולמקמה על מפת החדשנות והעיצוב הבין־לאומיים. מדובר באירוע מרכזי בעבור קהילת העיצוב המקומית שמושך אליו מעצבים מכל העולם להציג את עבודותיהם באווירה המיוחדת שאפשר למצוא רק בירושלים״.

רן וולף, מנהל שבוע העיצוב: ״זו השנה התשיעית שבה אנו מקיימים את שבוע העיצוב בבית הנסן. מרגש לראות כיצד אירוע שהחל כיוזמה מקומית הפך לאירוע בין־לאומי בעל השפעה רבה על עולם העיצוב. האירוע פתוח לציבור ללא עלות והקהל הרחב יכול לחוות את העיר ולהכירה דרך שיח אמנותי ייחודי ובלתי אמצעי״.

OSCILLATION, Candas Sisman

ערב הפתיחה

ערב הפתיחה של שבוע העיצוב יצוין במספר התרחשויות ומופעים. לצד חשיפת כלל התערוכות והמיצבים, יתקיימו ברחבי בית הנסן שלל התערבויות חיות: רקדנים, דיג׳יי וראפרים ירושלמים יופיעו בפביליון החדש שיוקם בחצר בית הנסן; חלל התערוכה Club All יהפוך למועדון לילה סיני בהשתתפות פרפורמרים, לייב סט מוזיקלי ובר; סלון אירוח וטיפוח יזמין לטיפולי ציפורניים, קעקועים, שיער ועוד על ידי קבוצת מעצבים ואמנים; בוגרים ומרצים מבצלאל יהפכו את הטראסות של בית הנסן ל״שוק זריחות״ ויפרשו את מרכולתם הפרפורמטיבית והקולינרית; פרפורמנס שבו אמנים יצרו דיאלוג אמנותי עם רחפן מצייר בזמן אמת ועוד.

כמו בכל שנה ערב הפתיחה יסתיים בהופעה בהפתעה. לצד הביקור בתערוכות ובמיצגים יוכלו המבקרים ליהנות במהלך שבוע העיצוב ממתחם אוכל ומשקאות מבית פיצה פלורה, מבית הקפה של משק עפאים, ובר הדיר ולבקר בחנות הפופ אפ לעיצוב ישראלי של אסופה.

דניאל זרחי, לילך שטיאט ודפנה קרון, ממזרח השמש

פרויקטים רב שנתיים

במסגרת התכנית הרב שנתית ״זירות עיצוב״ יוקם השנה הפביליון, הפועל כשעון שמש – ״ממזרח השמש״ – על ידי האדריכלים דניאל זרחי ולילך שטיאט ואמנית הפרפורמנס דפנה קרון, בחצר בית הנסן. המבנה הזמני שהוזמן ותוכנן במיוחד לחצר בית הנסן, יהיה חלל דינמי שמשתנה לאורך שעות היממה וימות השבוע. החלל יהווה נקודת מפגש ויתקיימו בו מדי יום אירועים, מיצגים, עבודות סאונד ווידאו הבוחנות ושוברות את התפיסה הדיכוטומית של מזרח מול מערב. בערב הפתיחה יופיעו דיג׳יי רמזי וראפרים ממזרח ירושלים: (Saz, Muzi Raps, Raed Bassam, Adnan Ahmad) ויערך מופע מחול של האמנים שירה אביתר ואביתר סעיד.

״מעבר למזרח״ – התערוכה המרכזית של שבוע העיצוב בבית הנסן שיאצרו של טל ארז וענת ספרן – תבחן את תנועות הרוחב המגדירות את השפעת המזרח על המערב ולהפך, כמו גם את מקומו של המזרח התיכון בציר זה ואת מעגליות כדור הארץ, דרך 25 פרויקטים חדשים וקיימים מהארץ ומהעולם. ביניהם, עבודת של מעצבים מטורקיה, מאנגליה, מבלגיה ועוד, כמו כן במסגרת שיתוף פעולה עם Design Art Tokyo יוצגו עבודות של שני מעצבים מיפן.

בנוסף יוצגו בתערוכה ארבעה פרויקטים חדשים במסגרת תכנית הצוותים הבין־לאומית, המתקיימת זו השנה השלישית והינה פרויקט דגל של שבוע העיצוב. תכנית הצוותים הבין־לאומית מחברת בין מעצבים מקומיים ובין־לאומיים, כשהשנה הצוותים הבין־לאומיים מגיעים מאוסטריה, אנגליה, ארצות הברית והולנד.

פרויקט השדכן, Shady Francis Majlaton & Aref Sayed. צילום: עודד אנטמן

במסגרת תכנית העסקים הקטנים השנתית תוצג מהדורה חדשה של פרויקט ״השדכן״ בהובלת דניאל נחמיאס וטארק נאסר וביוזמת שבוע העיצוב ירושלים. בשנתו השלישית יחבר הפרוייקט בין שמונה מעצבים צעירים ובעלי מלאכה וותיקים ממזרח ירושלים, חברון ובית לחם ליצירת פרויקטים חדשים לשבוע העיצוב. אדריכלית, מעצב תעשייתי, אמן, מעצב גרפי ומעצבת טקסטיל משתפים פעולה עם נפח זכוכית, רוקמות, בונה כלי נגינה עתיקים, מומחה לבמבוק ועוד.

תכנית ״זרקור מקומי״ ששמה כל שנה דגש על תופעה, דמות או תקופה מכריעה בתולדות העיצוב המקומי, תציג השנה את התערוכה ״גמלים פורחים באויר״ באוצרותם של גלעד רייך והדס זמר בן־ארי. בתערוכה, עליית הגג של בית הנסן תהפוך לחלל של מציאות היברידית שבו המזרח והמערב מפיקים אחד את השני ללא הרף. סמל ״הגמל המעופף״, שילוב מדומיין בפני עצמו, שעיצב אריה אלחנני בעבור ״יריד המזרח הקרוב״ שנוסד בתל אביב ב־1932, משמש כנקודת מוצא לתערוכה המתחקה אחר תהליך עיצוב המרחב החזותי המקומי לפני שהתקבע, דרך סדרה של עבודות אינטראקטיביות. במסגרת התערוכה יתקיים ערב עיון עם אקדמאים מתחום מחקר המזרח התיכון.

Zhijun wang, Carles Carabi & adidas, Tianzhuo Chen, Hyperbation – CLUB ALL

המזרח עולה לירושלים – מעצבים מהודו, טאיוואן, רומניה, יפן וסין

פרויקט INDIANAMA של סוכנות הקריאטיב ANIMAL מהודו, יציג סדרת פוסטרים אנימטיביים מרהיבים מאת 70 מעצבים שונים ממהדורת 2017 של הפרויקט, המציעים אלטרנטיבות לדימויי התיירות המיושנים של הודו.

מנהל שבוע העיצוב של טאיוואן, בן צ׳יו, יציג סדרת אובייקטים של עיצוב טאיוואני עכשווי הבודק את המתח בין המדינה המתועשת למסורת ארוכת שנים של קראפט, השואבת ממקורות שונים ורב תרבותיים הקיימים במדינה זה מאות שנים.

עורכי ומייסדי המגזין הרומני KAJET יציגו עבודת וידאו אינטראקטיבית הבוחנת את העבר והעתיד הדיסטופי והאוטופי של מזרח אירופה, דרך עריכה אינטנסיבית של חומרים קיימים מההיסטוריה וההווה של האזור.

Club All: הדס צוקר תציג מבט על תרבות סינית עכשווית, העוסקת בהיברידיות שבין מסורות סיניות עתיקות ותאוצה טכנולוגית וכלכלית דרך עבודותיהם של שלושה מעצבים סינים עכשוויים החוברים יחד לחלל אחד אינטנסיבי באווירת מועדון: Hyperbation ,Tianzhou chen ,Wang Zhijun.

שיתוף פעולה בין שבוע העיצוב ירושלים לסטודיו הקראיטיב מטוקיו FigLab. הסטודיו הוא מעבדת המחקר והחדשנות בתחום הפיתוח הוויזואלי של Amana – אחת מחברות התקשורת הגדולות ביפן. עבודות הסטודיו משלבות בין פרפורמנס, מוזיקה ועיצוב לטכנולוגיות חדישות כגון רובוטיקה, מסכי דיו דיגיטלי ועוד. בשבוע העיצוב ירושלים יוצג לראשונה פרויקט חדש שבו רחפן יצייר דימויים גרפיים שנוצרים בזמן אמת על ידי מעצבים ישראלים בעזרת טכנולוגיות מתקדמות לזיהוי תנועה. הפרויקט בסיוע משרד החוץ – שגרירות ישראל בטוקיו.

SATOYAMA – Yuri Himuro. צילום: Masahiro Muramatsu

רוני שוורץ, אי

שוק, מפה ובוטיק שווארמה

תור לזריחה – פרויקט ייחודי של האקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, בהובלת האמן והמעצב גיא קניגשטיין. קבוצת בוגרים ובוגרות מכלל המחלקות בבצלאל הוזמנו להסתכל לשמש בעיניים ולמכור את הזריחה. היוצרים שישתתפו בפרויקט יפעלו ללכוד, לחקות ולהשהות את הזריחה כרעיון, חוויה, ריטואל, תהליך, טכנולוגיה, מוצר או מקום. ה״תערוכה״ תורכב מקבוצת עגלות/דוכנים פעילים, כשהיא שואבת השראה משווקי רחוב במזרח הקרוב/רחוק ופסטיבלים נודדים, ומכילה מנעד מייצג של היצירה באקדמיה עם דגש פרפורמטיבי.

Orientation – תערוכה של המעצבת רוני לוית, תציג תפיסות שונות לתיאור כדור הארץ כפי ששורטטו ע״י קרטוגרפיים או נבנו אוטומטית ע״י אלגוריתמים ממוחשבים, בשילוב של יצירות אמנות אישיות. כך היא מנסה לשרטט את דמותו של המושג הגיאוגרפי היחסי ״מזרח״ – החל מהמפות האימפריאליסטיות שהגדירו בעבור העולם המודרני את צורתו, ועד עיוותים ואג׳נדות רדיקליות בתצוגה החזותית של העולם על ארבעת רוחותיו. כל אלו ינסו לתת ביטוי למזרח בעולם שצורתו חמקמקה, בו מפות אינן רק מפות אלא כלי לביטוי אישי, להגדרת זהות ולמכירת רעיונות.

THIS IS FOR MY MOTHER – בהובלת סתיו פורגס, בוטיק ״שווארמה״ – סלון יופי שיתארחו בו מגוון אמנים, יוצרים ומומחים מדיסציפלינות שונות למפגש, שיח ופעולה שיעסקו כולם בחוויית האירוח והטיפוח. החלל יפעל לאורך כל השבוע, יעוצב על כל פרטיו על ידי אמנים ומעצבים אורחים ויזמין את הקהל לקחת חלק בעמדות טיפוח הציפורניים, במספרה, בשיחות הסלון, באירועי פרפורמנס ובמפגשים מפתיעים.

אמיר צובל ואיתי בלומנטל, החוט המקשר

(ا-ب) (א-ב) – עיצוב גרפי ערבי

סדרת הרצאות, סדנאות ומפגשים העוסקת בהבטים שונים של עיצוב גרפי בערבית, עברית ואנגלית. עיצוב תלת־שפתי הוא מקרה ייחודי למדינת ישראל שמהווה אתגר למעצבים ואנשי רוח המעוניינים להפיץ את משנתם בשלוש השפות. הסדרה מבקשת להעלות את מודעות הקהל המקצועי, כמו גם הקהל הרחב, לאתגרים העומדים בפני מעצבים, תוך ניהול שיח אודות דילמות עיצוביות, חברתיות ותרבותיות.

אוצר הסדרה, חנא קופטי, יחד עם המעצבים הפלסטינים נואל עראפת, חמודי ג׳נאם, סיקו טאטור ואורחים נוספים יערכו במהלך השבוע חמישה מפגשים ביניהם: הצגת המדריך המודפס ״עצות למעצב הישראלי״ המתמקד בשפה ובטיפוגרפיה ערבית, סקירה של כרזות פלסטיניות, עיצוב פלסטיני עכשווי שבין חיפה לרמאללה ועוד.

אקדמיות לעיצוב

מהי נקודת המפגש בין המזרח והמערב? היכן השניים מתנגשים וכיצד המפגש ביניהם, טעון או סימביוטי, מוליד היברידים חדשים? חמש אקדמיות מובילות לעיצוב בישראל מציגות מיצבים, עבודות סטודנטים ועבודות בוגרים שמנתחים ומפרקים את נקודות המפגש בין קצוות המולידים את החדש. אל חמישה חדרים זהים בגודלם הוזמנו מכון טכנולוגי חולון, בצלאל, שנקר, החוג לעיצוב תעשייתי במכללת הדסה, המחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה – להציע נקודות מבט עכשוויות של המוסדות שמכשירים את מעצבי העתיד.

אירועים נוספים בחללי שבוע העיצוב ובחצר הבר ה״דיר״

  • במהלך ימי שישי ושבת יפעל ה״סלון של גאון״ שבו תזמין האוצרת גלית גאון מבחר מעצבים ואוצרים מהארץ ומהעולם לשיחות על עבודותיהם המוצגות באירוע.
  • הקרנת סרטים ברחבת הבר ה״דיר״.
  • ערב בשיתוף ״מדינת ירושלים״ – מגזין אינטרנט עצמאי שלוקח בעלות על הסיפור של ירושלים דרך המצאה מחדש של עיתונאות מקומית – הקרנת סרטים ושיח.
  • סדנאות והצגות לילדים ולמשפחות של תיאטרון ״הקרון״.

עידן סידי וגל שריר, גנים פרטיים קטנים

פרויקטים נוספים

פרויקט ״החוט המקשר״, תוצר מחקר משותף בן שנה של המתמטיקאי איתי בלומנטל והמעצב אמיר צובל, מפנה זרקור לעבר עובדי בית הנסן הערבים ממזרח ירושלים וחיבורם למקום, דרך עבודת אמנות וקראפט המשלבת אלגוריתמיקה, פבריקציה דיגיטלית ומתודות מעולם ההאקינג והמייקינג.

גנים פרטיים קטנים – המעצבים גל שריר ועידן סידי – בתוך הגן הסגור של בית הנסן מסתתר לו גן נוסף, גן של סיפורים. 12 עמודים לבנים, שלא מסגירים במאום את תוכנם. כל אחד מהם הוא גן פרטי קטן, האוצר בתוכו סיפור של פרח ארץ ישראלי. לכל גן כזה, שער כניסה, שדרכו יכול רק אדם אחד להציץ, להיות המבקר היחיד בגן, ובה בעת, להישאר מחוצה לו.

צומח דומם – המעצבת שלי פרימן – מיצג של ערוגות פרחים מקיפולי נייר (אוריגמי) שחוברו לענפי עצים אמיתיים שנאספו במהלך שיטוטים במרחבים שונים, בטבע ובעיר. תהליך הכנת הפרחים כרוך בהשתקעות אובססיבית מדיטטיבית בפעולת הקיפול, מחייב ריכוז, שקט ומיומנות. את השקט, הריכוז והניתוק התודעתי המדיטטיבי הזה מבקשת העבודה להנחיל לצופים בה. ׳צומח דומם׳ מזמינה את הצופים לנתק את עצמם מן הקצב התזזיתי של חיי השגרה המערביים, המכוונים תמיד אל עבר מטרות עתידיות, ולהשתקע בהתבוננות בפרטי הפרטים של הפרחים והענפים.

Siri Zen Garden – בשנים האחרונות, הטכנולוגי והרוחני מתמזגים ומייצרים עולם חדש. מדיטציה באפליקציה הפכה בעולמנו לכלי ראוי ונפוץ והתורה של היוגה, עברה רדוקציה, והפכה לספורט. אם כך, מדוע סירי אינה יכולה להיות מורתנו הרוחנית? ״siri zen master״ של המעצבים ׳קבוצת ורבורג׳ הוא גן זן טכנולוגי המבקש להחזיר שאלות אלה חזרה אל המרחב, ותוהה על המתח, ואולי דווקא השילוב הטבעי, שבין הטכנולוגיה והרוח, בין הדימוי המשובש של המזרח וזה של המערב.

עודד בן יהודה

תערוכות לווין

המוזיאון לאמנות האיסלאם יארח את ״תיכון המזרח התיכון״, תערוכת היחיד של עודד בן יהודה. בעבודה זו, שנעשתה לאחר מחקר שערך בן יהודה בלימודי תואר שני בלונדון, שבו פירק וניתח את המונח ״מזרח תיכון״, הוא מבקש להסתכל על האפשרות לשנות את אותה מציאות, את הסטיגמות, את הקלישאות ואת דרך החשיבה המסורתית והמקובעת. באמצעות ביטול גבולותיה של מדינת ישראל ואיחודה עם שכנותיה הוא מקים מדינה חדשה – The Middle Middle East – שמנסה לנסח מחדש את המציאות שבה אויבים הופכים לשכנים, ושכנים הופכים לבני עמם.

גלריית ״המקלט״ תארח את האמן ז׳ק ז׳אנו בתערוכה ״נון. צדיק. מזרח״ (אוצרת: נעה לאה כהן). התערוכה מפתחת את נושא המזרח כדי לדון בנקודת הציון, מכמה נקודות מבט: כסימון קונקרטי, טכני ופיזי; כמקום שמסמן את המקום שאליו שואפים ללכת – כמטאפורה; ובלשון העברית הטעונה ברבדים – אפשר לדרוש את המושג עצמו כ״נון (חמישים) צדיקים״ ברובד המכיל אלמנטים קבליים. ז׳אנו, יוצא מרוקו, יוצר מתוך מוצרי המסורת המזרחיים ועיצובם, קונגלומרט של דימויים וייצוגים. מתוך מאגר נתונים ותיבת אוצרות זה הוא שואב השראה ליצירותיו ויוצר פרשנות בתוך עולם המסורת. וזהו הציר מרכזי בעבודתו – סמן, מסומן ומסמן.


שבוע העיצוב ירושלים בית הנסן – רחוב גדליהו אלון 14, ירושלים
שעות פעילות: ערב הפתיחה, 
13.6 – 19:30-23:00; 14.6- 16:00-10:00; 15.6- 22:00-10:00; 20.6-16.6 – 22:00-16:00

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden