כל מה שחשוב ויפה
אורית ישי. צילום: לילוש

מה קורה // אורית ישי

אורית ישי מציגה בסדנאות האמנים בירושלים סרט שכולו שיר אהבה מלנכולי לירושלים, ומחשבות תושבי העיר מרחפות ברקע

מי?

אורית ישי, בעוד דקה וחצי בת 58, נולדה, חיה ופועלת בתל אביב. עוסקת בצילום סטילס, וידאו ומיצבי ניאון. בוגרת מוסררה, לימודי המשך במדרשה ומרצה בבית הספר לאמנות במכללת ספיר.
אתר / פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

נשואה+2, בזוגיות עם אותו נסיך מגיל 16.

מה בצלחת?

אוהבת הכל, בתנאי שזה ממש ממש טעים. לא נוגעת באוכל שלא טעים לי ולא נוגעת בכמון. גדלתי על משפט שאבי נהג לומר אחרי שתמו שנות מחסור ורעב בחייו: אנשים אוכלים כדי לחיות, אני חי כדי לאכול.

צילומים מתוך וידאו: אורית ישי

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלה מוצגת בסדנאות האמנים ת(א)עשיה בתלפיות, ירושלים העבודה GOLDEN RING ״טבעת זהב״ בתערוכת קיר אמן (אוצר: דביר שקד; עד 21.6). זוהי עבודת וידאו־ארט שיצרתי ב־2017 במסגרת שהות אמן בסדנאות האמנים בתוכנית LowRes Jerusalem. זה היה מיד עם חזרתי לארץ משהות אמן בת חודשיים בווינה, בתוכנית Museum Quartier 21 Vienna. בשנים האחרונות הצגתי לא מעט בווינה, בפראג ובעוד מקומות בעולם.

בעבודה שרשרת שירי ירושלים ששרים אנשים שונים ומגוונים – כולם תושבי העיר. את מילות השירים המקוריות מחליפות כתוביות על המסך, בהן המצולמים משתפים את הצופים במחשבות, שאיפות ותהיות שלהם לגבי המקום שבו הם חיים, ועושים זאת בחן, אך מבלי לחסוך בביקורת.

בעבודה זו, כמו בעבודותיי האחרות (שחלקן הוצגו בסדנאות האמנים בתערוכת היחיד ״חצי ירח חצי שמש,2015 , שאצר אבי לובין) הגרעין ומרכז העניין הוא הקשר בין אדם למקום, והשפעתו על יצירת הזהות והלאומיות. בסרט משולבים קטעי אנימציה גרפית בתנועה, והוא סרט מצחיק ועצוב, המשקף מציאות פסימית ואופטימית, מלאה תקווה לימים טובים יותר בעיר אוניברסלית שכולה זהב.

•  מעוניינות לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>  

במקביל לפתיחת התערוכה הצגתי במסגרת ״מסיבת הסיום״ שאצרה כרמית בלומנזון בבית תמי בגינת שינקין בתל אביב. שם הצגתי סרט קצר, שחור לבן, המציץ אל קרביה של מעלית, בה הכבלים נעים הלוך ושוב ויוצרים מעין כוריאוגרפיה דרמטית של אינסופיות מרתקת וחסרת מוצא. עותק של עבודה זו נמצא באוסף הווידאו ארט של מוזיאון MUMOK בווינה.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

פגשתי את אנרי סלה, האמן האלבני־צרפתי במדרשה לאמנות, בית ברל. מהרגע הראשון התידדנו והיה לנו מעניין לשוחח ולהתווכח על אמנות. בהמשך הוא התארח אצלנו בבית, טיילנו יחד בירושלים ונפגשנו כמה פעמים. עם בועז ארד ז״ל, אמן וידיד קרוב, ניהלתי שיחות דיפוזיות רבות על ריבוי ומינימליזם.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

אם יורשה לי רק חלום אחד, אז… תקציב ותמיכה שיאפשרו לסיים תחקיר, כתיבה וצילום, בפרוייקט שכבר הכנתי לו סקיצות באוסטריה ובתל אביב ובהמשך אעבוד עליו בגרמניה. הפרוייקט נשען על יומן אישי שנכתב בגרמנית בשנים 1918־1938 שמצאתי בשלולית ברחוב בתל אביב.

כמה כסף? כ־200 אלף שקל (בדולרים זה נשמע הרבה פחות).

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

סנדלי עור שחורים, שטוחים עם ניטים של Nine West, ממש כמו שהיו לי באייטיז. השד יודע אם בכלל אנעל אותן או שישארו כפריט לאספנים עד למאה הבאה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden