כל מה שחשוב ויפה
טל שושן, וידאו ארט מאוסף הארץ בתדר. צילומים: מ״ל

הרשימה המשותפת // 20.6.19

שיח גלריה עם רוני טהרלב ברוטשילד; שיחה עם בנקאי שווייצרי על השקעה באמנות בגלריה זומר; ערב הקרנות וידאו ארט מאוסף הארץ בתדר

בשבת (22.6, בשעה 12:00) יתקיים בגלריה רוטשילד שיח גלריה בתערוכת היחיד של רוני טהרלב ״דיוקנאות״. ציורי הדיוקנאות של טהרלב מעוגנים עמוק באמנות הקלאסית ועם זאת עכשוויים ועוסקים בנושאים רלוונטיים. בניגוד לנשים העירומות שהתרגלנו לראות מאז ומעולם באמנות, אותן הנשים שעוצבו עבורנו על ידי המבט הגברי של טיציאן, רמברנדט, או לוסיאן פרויד, הנשים שלה שונות. הן חזקות, לא מתחנפות, מיוצגות כמו שהן מרגישות מבפנים. בעבודות אלו טהרלב מכניסה אותנו לתוך העצמיות הנשית ומאפשרת לנו לראות אותן באופן שאינו שייך למין או למגדר או למיניות.

במקביל לתערוכה בגלריה, טהרלב היא הישראלית היחידה שהוזמנה להציג בתערוכה קבוצתית בגרנד פאלה בפריז, לצד ציירים כמאנה, שאגאל, מירו, דאלי וציירים אחרים מהקלאסיקה העולמית, לרגל 50 שנה לנחיתה על הירח. במקביל היא מציגה תערוכת יחיד במוזיאון הרצליה ובתערוכה קבוצתית במוזיאון פתח תקוה.

רוני טהרלב בגלריה רוטשילד. צילום: אלעד שריג

וידאו הארץ בתדר

ביום רביעי (26.6 משעה 19:00) ייערך בתדר ערב הקרנות וידאו־ארט מאוסף עיתון הארץ. את התוכנית ״בתפקיד עצמו/ה״ אצרה אפרת לבני, אוצרת האוסף, והיא כוללת 17 עבודות שהן חלק מחטיבה גדולה של עבודות וידאו הנמצאות באוסף, שנרכשו במהלך 15 השנים האחרונות והן משקפות את מגוון העשייה בתחום זה. חלק מהאמנים יצרו את העבודות הללו בתחילת דרכם האמנותית, אחרים בשלב מתקדם יותר; חלקם אמנים ידועים, חלקם מוכרים פחות.

•  רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

המגוון בא לידי ביטוי גם בצורה ובתוכן של העבודות – תיעודיות או מבוימות, בצילומי חוץ או פנים, עם תפאורה או בלעדיה, בשוט אחד או בעריכה מדוקדקת; הן עוסקות בשאלות של ייצוג וזהות, של מעמד וכלכלה, של מגדר, של יחסי טבע ותרבות ועוד. המשותף לעבודות הוא שבמרכז כולן מופיע/ה האמן/ית עצמו/ה כשהם עוסקים בפעילות מופרכת ומומצאת או שגרתית וסתמית; מישירים מבט למצלמה או שקועים במעשיהם, נושאים מונולוג או שותקים, לבדם או מוקפים בדמויות נוספות.

הינדה וייס, וידאו ארט מאוסף הארץ בתדר

חלק מהעבודות מבליטות את המרכיב הביוגרפי – אם בהשתתפותם של בני משפחה, כמו בעבודותיהן של רונה יפמן, ורד נסים ואלינור וולנרמן, או בתיאור סיטואציות אינטימיות כמו אצל שונית קושניר וכרם נאטור. בעבודות אחרות המרכיב הביוגרפי מתאחד עם שאלות של שפה ושייכות, במיוחד בעבודותיהם של האמנים הפלסטינים־ישראלים, כמו ראידה אדון, פהד חלבי וראפת חטאב. בשתי עבודות – זו של שלומית ליוור וזו של שרון גלזברג – דמות האמנית משוכפלת עד אינסוף, ואילו בעבודות אחרות האמן מלוהק כשחקן קולנוע יחיד וראשי.

העבודה של שרון זרגרי מחברת בין שתי קלאסיקות קולנועיות – הסרטים ״נהג מונית״ ו״צייד הצבאים״ – ובעבודותיהם של תמיר צדוק ודורון סולומונס מופיע כל אחד מהם כמככב בסצינה מתוך סרט אילם של ראשית ימי הקולנוע. בעבודות אחרות – אלה של טל שושן, הינדה וייס, ליאור שביל והילה טוני נבוק – נעשה שימוש בסימנים, בחפצים, בתנועה, בסביבה ובפעולה, כדי להתחקות אחר אופנים שונים שבהם נוצרת משמעות ונרקמת תקשורת אנושית.

עבודה של אנה סקאלפי אגהנטר מאוסף בנק דרייפוס. צילום: באדיבות שגרירות שווייץ

השקעה באמנות מנקודת מבטו של בנקאי שווייצרי

שגרירות שווייץ תארחת ביום שלישי (25.6, בשעה 20:00) ערב בסדרת Swiss Talks בגלריה זומר, והפעם בנושא אמנות כהשקעה, מנקודת מבטו של בנקאי. האורח המרכזי הוא אנדריאס גוט, מראשי בנק דרייפוס השווייצרי, בנק פרטי בבעלות משפחה יהודית לדורותיה, שפועל מזה 200 שנה בעיר באזל. גוט מתארח בארץ כחלק מימי באזל בתל אביב. הוא ישוחח עם העיתונאית חגית פלג רותם (עורכת האמנות של פורטפוליו) על אספנות אמנות ופיננסים, על האפשרות לראות ברכישת יצירות אמנות השקעה כלכלית מניבה, ועל מגמות בשוק האמנות בארץ ובעולם. מיצירת המופת היקרה בעולם, המוחזקת ביאכטה של נסיך סעודי, ועד להשקעה באמנות ישראלית ותמיכה באמנים ובתרבות, כחלק מתפיסת עולם כלכלית. השיחה באנגלית, הכניסה ללא תשלום.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden