כל מה שחשוב ויפה
ילדה עם ארטיק שוקו־שוקו, 1983. צילום: ברי פרידלנדר

הים של תל אביב מגיע למוזיאון ארץ ישראל

פורטפוליו Promotion: תערוכת צילום במוזיאון ארץ ישראל לרגל מלאת 110 שנה לעיר תל אביב, מציגה את חופי העיר דרך רגעים איקוניים ויצירה עכשווית. אוצר: גיא רז

14 קילומטרים של רצועת חול, 13 חופי רחצה ושני נמלים מסמלים את העיר תל אביב מההיסטוריה ועד למותג שהפכה להיות כיום. לרגל מלאת 110 שנה לעיר נפתחת במוזיאון ארץ־ישראל תערוכת הצילום המוקדשת לים של תל־אביב. הצילום של העיר מתחיל ביפו ובצלמיה הצליינים, הערבים, הארמנים והיהודים, עוד בטרם הייתה אחוזת בית.

התערוכה מציגה את התהפוכות החזותיות וההיסטוריות כפי שנלכדו בעדשות צלמים ואמנים מראשית ימי הצילום בארץ, ובתוך כך היא מניחה את הזווית התיעודית, הפוליטית והאמנותית הייחודית של שפת הצילום. לתערוכה נבחרו תצלומים איקוניים בצד עבודות וידאו, וכונסו בה יחד מגוון היבטים ושפות תרבות מרובדות. הצופים בתערוכה מוזמנים להתבונן, להקשיב ולדבר ב״שפת הים״ התל אביבית.

בית קפה גלי אביב, הקזינו, 1925 לערך. צילום: אברהם סוסקין, אוסף מוזיאון ארץ ישראל

ללא כותרת, 1979-1980. צילום: יגאל שם טוב

תל אביב הפכה את החולות, את הגלים, את המולת חופיה, לרוח המזוהה עימה: החופש, ההעזה, האווירה מלאת החיים והשמחה, הפתיחות לעולם. רצועת החוף הצרה מחברת בין שני חלקיה: העיר העברית הראשונה, עיר חדשה וחדשנית, ויפו העתיקה, ״ערוס אל בחר״ (عروس البحر, ‏כלת הים), אחותה הגדולה. 

תכנית המתאר הראשונה של תל אביב, שגובשה בזמן המנדט הבריטי, ראתה בים נכס. התכנית התוותה רחובות למסחר הנמתחים מדרום לצפון ומצטלבים בשדרות רוחב העולות מן הים. בשנת 1936, בעקבות מאורעות המרד הערבי, נבנה נמל תל אביב, ומעתה בשני הקצוות של רצועת החוף המפרידה בין הערים ניצבו שני נמלים ושני מגדלורים. עם פרוץ מלחמת העצמאות נמלטו רוב תושבי יפו דרך הנמל של עירם והפליגו לביירות ולעזה. לאחר הקמת המדינה חוברו תל־אביב ויפו לעיר אחת ולים אחד.

ללא כותרת, 5.10.2015, ביקור משפחות פלסטיניות מרמאללה בחוף הים. צילום: פליקס לופה

"ללא כותרת", 2016. צילום: אלכסנדרה קורבטוב

תל אביב, העיר שנולדה מן החולות, הפנתה את גבה אל הים, וחזרה אליו: בשנות ה־70 של המאה ה־20 נחסמה רצועת החוף על ידי קו המלונות ונבנו הטיילת, כיכר אתרים וגן צ׳ארלס קלור, שהוקם על חורבות שכונת מנשיה. בראשית שנות האלפיים, סימל את תהליך החזרה אל הים הקמת פארק מדרון יפו, שנבנה על גבי ״הטמם״ (طمم, מטמנה), אי של זבל ושברי בתים שנערם ממערב לשכונת עג׳מי, שכונה שרחובותיה פרוסים כאידרה של דג עד היום על שפת הים של תל אביב. 

עוד בראשית ימי העיר שימש חוף הים מקום בילוי ורחצה בעונת הקיץ. הים הוא מרכיב משמעותי בחיי תושבי העיר, וגם בדימויה של תל אביב בעולם כעיר חוף. עם השנים הפך החוף למותג תיירותי ולמוקד משיכה. לאחרונה כינה ראש העיר רון חולדאי את תל־אביב יפו ״עיר מגדלור״, בשל היותה מרחב ליברלי וסמן אידאולוגי המתווה דרך למדינת ישראל. 

משתתפים:

סטילס: אמריקן קולוני, צבי אורון, רונן אידלמן, ויקטור אנריך, אפרים ארדה, פליקס בונפיס, פטר ברגהיים, דגנית ברסט, וינסנט ג׳ונייר, גדי דגון, ליאור הרשקוביץ, רודי ויסנשטין, הלה זהבי, אורן זיו, יד בן צבי, ינאי יחיאל, ורדי כהנא, שמעון לב, פליקס לופה, אלכס ליבק, אסף מולכו, מרב מרודי, אורנה נאור, מיכל נאמן, ליאורה ניימן, שלמה נרינסקי, אברהם סוסקין, אסף עברון, הנס פין, קבוצת פרהסיה, ברי פרידלנדר, דנה פרידלנדר, אלכס פרפורי, אלכסנדרה קורבטוב, שמעון קורבמן, מרגוט שדה, יגאל שם טוב, תמיר שר.

וידיאו והדמיות מחשב: ענת אבן, יעל ברתנא, מרב היימן ויוסי בן שושן, הילה לולו לינ, חן ליאופולוד, שלי פדרמן. 


הים של תל אביב
אוצר: גיא רז
פתיחה: 28.6.2019 // נעילה: 29.2.2020
מוזיאון ארץ ישראל, חיים לבנון 2, תל אביב

ללא כותרת, 1979-1980. צילום: יגאל שם טוב

ללא כותרת, 1983. צילום: ברי פרידלנדר

אלטלנה עולה באש, 22.6.1948. צילום: הנס חיים פין. ארכיון: אוסף הצילומים הלאומי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden