כל מה שחשוב ויפה
דובי הראל בגלריה באום אל־פאחם. צילום: יגאל פרדו

הרשימה המשותפת // 27.6.19

סמאח שחאדה במוזיאון תל אביב; תצוגת האופנה של בוגרי שנקר; ארבע תערוכות חדשות בגלריה באום אל־פאחם; חודש של רזידנסי בגלריה ברבור

סמאח שחאדה מהלכת קסם במוזיאון תל אביב

תערוכת היחיד של סמאח שחאדה, זוכת פרס שיף לאמנות פיגורטיבית ריאליסטית, נפתחה במוזיאון תל אביב. נקודת המוצא לעבודתה היא הביוגרפיה המשפחתית שלה, שמייצגת ההיסטוריה הטראומטית של העם הפלסטיני על שלל מסורותיו שהולכות ונכחדות. שחאדה מציעה אמירה פמיניסטית בהקשרים של מקום וזהות בהתייחסה לדמות האישה בתרבות הערבית ובכלל.

רישומיה העדינים העשויים בדיוק מופתי, כמו מהלכים קסם על הצופה ודוק של מסתורין אופף אותם. אף שהם נראים לכאורה שלווים, בוקעת מהם ביקורתיות כלפי ההיגיון, הסדר הקיים, הכיבוש, תפקיד הדת באמנות ותפקיד האישה בחברה. אוצרת: עמנואלה קלו. נעילה: 21.10.

סמאח שחאדה, אם ובת. צילום: אלעד שריג

דנה ציביון, המחלקה לעיצוב אופנה, שנקר. צילום: גיא כושי ויריב פיין

רותם שאול. המחלקה לעיצוב אופנה, שנקר. צילום: גיא כושי ויריב פיין

תצוגת האופנה של שנקר 2019

34 הבוגרים הטריים של המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר יציגו את קולקציות הגמר שלהם על המסלול, בתצוגת הגמר השנתית שמביים ומפיק מוטי רייף, בהאנגר 11 בגני התערוכה, ביום רביעי 3.7. התצוגה תעלה בשני סבבים ולאחר מכן יוצגו הקולקציות גם בתערוכת הבוגרים של המחלקה, שבה אפשר יהיה להתרשם גם מתהליך העיצוב, רישומי אופנה וספרי הקולקציה של המעצבים הצעירים. התערוכה תוצג בשנקר במקביל לתערוכות הבוגרים בכל מחלקות העיצוב והאמנות, בתאריכים 11-18.7. לרכישת כרטיסים לתצוגה

דובי הראל באום אל־פאחם

בגלריה לאמנות באום אל־פאחם יפתח בשבת, 29.6 מקבץ של ארבע תערוכות יחיד לאמנים סאהר מיעארי, עיסאם דראושה, דובי הראל וחנאן ארמלי חדאד. עבודותיו של דובי הראל בתערוכה ״מסדרים כסאות״ חושפות את הפרדוקס שטמון בהתנהגות ובערכים. חמושות בצחוק, בטירוף, בהזיות ובפָּרודיה, הן מבקשות לפרק את הנכסים שעליהם מתבססים המשטרים הפוליטיים העכשוויים. עבודותיו של הראל, המגייסות את הביקורת לצד האמנות, מחברות בין רצינות לצחוק, לצורך שחרור התודעה והרגש, ובעקבותיו – שינוי המציאות. התערוכה נקראת על שם העבודה ״מסדרים את הכיסאות על סיפון הטיטאניק״, שעליה כותב הראל: ״זה שנים רבות שהמשפט הזה חביב עלי לתיאור המצב הפוליטי בארצנו, וככל שחולפות השנים הוא נעשה מדויק יותר ויותר״.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

לצד התערוכות החדשות נמשכת תערוכתה של אפרת גל־נור ״הזמן השבור״ – התחנה החמישית בפרויקט ״הדרך לעין חרוד״: בספטמבר 2017 החלה גל־נור ללכת ברגל מתל אביב לעמק יזרעאל, בהשראת ספרו של עמוס קינן ״הדרך לעין חרוד״. הספר מתאר הוויה אפוקליפטית שבה מדינת ישראל נשלטת על ידי הצבא, אזרחיה הערבים ״נעלמו״, יישובים רבים הושמדו והאזרחים שנותרו אינם מורשים להסתובב חופשי. במצב זה מחליט הגיבור לנסות להגיע לעין חרוד החופשית. המסע הנוכחי מתקיים יותר משלושים שנה אחרי יציאת הספר, וגם הוא מזמן מפגשים עם אנשים וסיפורים מגוונים, שבהם נחשפים כאב, טראומה, התעקשות על היום־יום ומורכבות בלתי נתפסת, שבה הכול נגוע בהיסטוריה ובקונפליקטים. אום אל־פאחם הינה התחנה החמישית. נעילת התערוכות: 26.10.

דובי הראל בגלריה באום אל פאחם. צילום: יגאל פרדו

עיסאם דראושה בגלריה באום אל פאחם. צילום: מ״ל

 

לישון בגלריה ברבור

גלריה ברבור הירושלמית פותחת בפעם החמישית תכנית רזידנסי (שהות אמן) לחודש יולי: 44 אמנים ואמניות הוזמנו להתארח בגלריה, כל אחד ליממה אחת, במשך כל החודש. בכל יום ולילה (למעט שבתות) יתארחו בגלריה אמן.ית או קבוצת אמנים מתחומים שונים: אמנות פלסטית, קולנוע, מוזיקה, תאטרון, מיצג, שירה, וכתיבה תאורטית. למשך יממה ישנו, יאכלו, יעבדו, יופיעו ויפגשו אנשים. כל אמן יכנס לגלריה בשעה 18:00 ויצא ממנה באותה השעה למחרת. הקהל מוזמן לבוא לפגוש אותם ולראות את העבודות בשעות הפתיחה הרגילות של הגלריה. כל המידע על המשתתפים וזמני הביקור באתר הגלריה.

המשתתפים (לפי סדר הופעתם בגלריה): שרה בן חיון, קולקטיב gym (נעמה בר־אור, אורי כרמלי, רות ליאונוב, טל שטדלר), קמיע סמית, לוני מונקה, איגור רומנצוב, מאי זיסמן ועופר רומנו, יעל מאירי וניצה כהן מור, טמיר ליכטנברג, סתיו פורגס ורעות ישעיהו, טל ירושלמי, גוסטבו סגורסקי והדס סט, תכלת רם, אלינור סאם, רות אופנהיים, אירית חמו, קולקטיב פנדורה (לי לוריאן, מורן אביב, ארי טפרברג, רות חוף, אהרון מנור, נופר סלע, ענבל דקל גולדברג, מורן דובשני, שי פרסיל), עופר טיסר, עמוס פלד ונבו רביבו, יניב שיינפלד, אייל ששון, גור ענבר, אביגיל ספז, שי מנדלוביץ׳, דניאל סלבוסקי, רננה נוימן, יעל רוכמן וסימון קרנץ.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden