כל מה שחשוב ויפה
התערוכה אתונה בתל אביב. צילום: דין אהרוני

מגלים אוצרות // שירה פרידמן

שירה פרידמן היתה מדריכה באגף הנוער לפני שהפכה לאוצרת בגלריה שכטר, שמחברת בין אמנות ישראלית עכשווית לבין מקורות יהודיים

הפעם הראשונה

התערוכה הראשונה שאצרתי נקראה ״להיות שמח״, והיא הוצגה בבית התפוצות בשנת 2011. בתערוכה השתתפו שמואל בונה, בן בז׳רנו, אליהו אריק בוקובזה, גבריאל כהן, משה שאה מזרחי, שלום מוסקוביץ׳ (שלום מצפת), אליהו סידי, מיכאל פלק וציונה תג׳ר. חגי שגב, שהיה האוצר הראשי של בית התפוצות, הזמין אותי לעבוד שם לאחר שעזבתי את מוזיאון ישראל, שבו הייתי מדריכה באגף הנוער. בשנים שקדמו למעבר השתוקקתי לאצור תערוכות, לגעת בחפצים, בציורים ובפסלים, להציב אותם כראות עיני ולהתקדם ממדריכה שמסבירה אודות האמנות לאוצרת הלוקחת חלק בתהליך היצירה. השתתפתי בקורס אוצרות מטעם הטכניון, בהנחיית טלי תמיר, ושם קיבלתי כלים מעשיים נוספים שממשיכים ללוות אותי.

 כיום אני אוצרת בגלריה שכטר, השוכנת בנווה צדק. בגלריה אני מציגה ארבע תערוכות מתחלפות בשנה, הנפתחות בסמוך לחגים המרכזיים. התערוכות מבקשות לקרוא קריאה חדשה ומקורית בנושאים הקשורים לחגי ישראל, מנהגים, טקסים וטקסטים באמצעות הצבת אמנות ישראלית עכשווית לצד פרשנות שבה נעשה שימוש במקורות יהודיים ומקורות טקסטואליים כלליים. בין התערוכות שהצגתי היו תערוכת האופנה ״פסים, נקודות וגם משבצות״ שבה הצגנו אופנה ישראלית משנות ה־60; התערוכה ״סיבה ומסובב״, שבה כל עבודות האמנות היו קשורות לעיגול או לסיבוב כמחווה לסביבון; והתערוכה הקבוצתית ״אתונה בתל אביב״, שהציגה פיסול פיגורטיבי עכשווי בהקשר לחנוכה ולהלניזם.

העיקרון המנחה אותי בתערוכות הוא להציג אמנות איכותית ולא להתפשר עליה כדי שתתאים לחג סביבו התערוכה נפתחת. בגלריה שכטר האמנות אינה אילוסטרציה ליהדות או להיפך, יש כאן מפגש מפרה ומעורר.

שירה פרידמן. צילום: דין אהרוני

מתוך התערוכה ספרה. צילום: יובל חי

קרן ענבי, מתוך התערוכה ירח. צילום: נטע אלונים

התחנה האחרונה

התערוכה האחרונה שאצרתי, ״ביתלחם״, היא תערוכת יחיד לאמן ליאור גריידי, שמוצגת בגלריה שכטר עד ה־22 באוגוסט. לקראת התערוכה, שנפתחה בסמוך לחג השבועות, ביקשתי מליאור שיעיין במגילת רות וינסה לתת כותרת או נושא מרכזי שבו עוסקת המגילה. לא מפתיע שליאור ציין שמגילת רות עוסקת במעברי דירות – רות עוזבת את ביתה ונעמי חוזרת הביתה. העזיבה והשיבה הן הנושאים המרכזיים בתערוכה, שאותם בוחן ליאור במספר דרכים.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

גלריה שכטר שוכנת במבנה עות׳מאני עתיק, וליאור הציב בחדר הפנימי בגלריה מיצב סייט־ספסיפיק של שטיחים בסגנון אוריינטלי המהדהדים את תקרות המבנה ומתייחסים לדיירים המקוריים של הגלריה. בחלל השני מוצבים רהיטים וספרים, שליאור החזיר ארצה לאחר ששהה בארצות הברית וחשב שהוא יזדקק לחפצים מהבית שם, על מנת להרגיש בבית כאן. על הקיר מוצבת רקמה של מילותיה של רות לנעמי ״באשר תלכי אלך״ (השיבוש במקור ומכוון), המעידות על ההתמסרות בין שתי הנשים במגילה ועל רגע ההחלטה של המעבר. במשקוף שבין שני חדרי הגלריה נמצא פרט בתערוכה שאני אוהבת במיוחד: בכל הימים ניצבת שם מזוזה אחת בצד ימין, ובתערוכה הציב ליאור עוד מזוזה בצד השני. כך העומדים במפתן ניצבים באופן מטפורי במקום שמאחד את העזיבה והשיבה.

מכל מלמדי השכלתי

לשמחתי היו לי במשך השנים מורים ומורות ששינו את תפיסת עולמי, פתחו בפני עולמות חדשים וגרמו לי לחשוב אחרת, את כל הדברים האלה אני מנסה לעשות בכל תערוכה שאני אוצרת. בצעירותי הייתי הולכת לבית הכנסת ״יד תמר״ בירושלים, כדי להאזין לדברי התורה של הרב פרופסור דניאל שפרבר. במקום מקורות כתובים הוא היה מחלק לקהל דפי מקורות עם אמנות חזותית, ופקח את עיניי לאפשרות של חקירת התרבות היהודית בדרך חזותית, ולאו דווקא בדרך הטקסטואלית המקובלת.

עם השנים פיתחתי שפה אוצרותית שבמרכזה הצבת אמנות עכשווית לצד פרשנות המכילה בין השאר מקורות יהודיים. עוד מורה שהשפיע עלי רבות הוא פרופ׳ שלום צבר מהאוניברסיטה העברית, שהצליח בשיעוריו להחיות קהילות שלמות דרך ניתוח אמנותי צורני של פריט אחד.

ליאור גריידי, מתוך התערוכה ביתלחם. צילום: נווה שכטר

ליאור גריידי, מתוך התערוכה ביתלחם. צילום: נווה שכטר

ליאור גריידי, מתוך התערוכה ביתלחם. צילום: נווה שכטר

תערוכת החלומות

תערוכת ראש השנה האחרונה נקראה ״לונה״, ירח. תערוכה זו עסקה בעקבות מסכת ראש השנה שבה דנים על מולד הירח במוטיב הירח באמנות העכשווית היום. בעקבות התערוכה הבנתי שהירח הוא מרכיב דומיננטי בתרבות העתיקה ובתרבות היום בשירה, באמנות ובספרות. אני חולמת להציג את התערוכה הזאת הפעם באולם מוזיאלי גדול, לשלב בתערוכה אמנים בין־לאומיים ולחבר בין תרבויות עתיקות לעכשוויות.

בקרוב אצלך

התערוכה הקרובה בגלריה שכטר היא של האמנית אביטל בורג. אביטל היא ציירת מהמעלה הראשונה, שמשלבת בעבודותיה רפרנסים מתולדות האמנות. בתערוכה תציג אביטל סדרת ציורים חדשה שעליה היא עובדת בימים אלה.

התערוכה סיבה ומסובב. צילום: דין אהרוני

צילום: נווה שכטר

ליאור גריידי, מתוך התערוכה ביתלחם. צילום: נווה שכטר

שי עבאדי, מתוך התערוכה חסרי מנוח. צילום: נטע אלונים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden