כל מה שחשוב ויפה
חניתה אילן. צילום: איילת רוטמן

מה קורה // חניתה אילן

חניתה אילן שואלת על אמונה וספקנות דרך ציורי דמויות ואתרים מקודשים, מזמינה את המבקרים לעלות לרגל, ומציעה אפשרויות של אסון וגאולה בתערוכת יחיד בגלריה דנה

מי?

חניתה אילן, בת 40, גרה במושב בקוע
אתר / פייסבוק / אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בזוגיות עשר שנים עם נעם בן דוד, אמא למעיין בן הארבע ולאורי בן השנה.

מה בצלחת?

פלאפל. פעם מצאתי בתל אביב, לצערי שכחתי איפה, מקום שעושים בו פלאפל בקומות. הם מארגנים את הפלאפל בקומות במקום לדחוף את כל הכדורים למטה – שכבה של קצת סלט, שכבה של פאלפל, שכבת טחינה ואז שוב פעם. זו הדרך הכי נכונה לאכול פלאפל.

שליח ירוק. צילום: איילת רוטמן

דקה לגאולה. צילום: איילת רוטמן

מגילה פנימית. צילום: ברק רובין

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

בימים אלה אני מציגה תערוכת יחיד בגלריה דנה לאמנות בקיבוץ יד מרדכי (עד ה־17.8). את העבודות לתערוכה יצרתי במהלך השנה האחרונה, אחרי לידת בני השני. זו הייתה שנה מאוד רגשית ואינטנסיבית, מלווה במחשבות שקשורות לצורך בביטחון, באמונה ובספקות.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

אחת העבודות שהניעו את התערוכה היתה ידיעה בדבר נפילת אבן כותל ענקית אל רחבת עזרת ישראל, במוצאי תשעה באב בקיץ שעבר. הנפילה הביאה לגל של תגובות ופרשנויות שונות, שקשורות לגאולה או נבואות אסון. התערוכה מציגה ציורים המתייחסים לדמויות ואתרים מקודשים שונים, ובתוך כך עוסקים בשאלות של אמונה וספקנות; חלקם עוסקים בהרס איקונות תרבות ובחורבן של אתרים עתיקים בידי אדם או בידי שמיים, ומציעים אפשרות לאסון או לגאולה.

המחשבה על גלריה שהיא מרוחקת מהמרכז, ומבקשת מן אקט של עלייה לרגל, הביאה את האוצרת רוית הררי ואותי למחשבות על הצבה וצביעה של החלל באופן שידגיש את תקרתו המקומרת, וייצור בכך תחושה של מבנה דת או היכל קודש, שהציורים בו אינם מספקים הסברים אלא משאירים את הצופה עם הרגשה תמידית שבה כל הפרשנויות אפשריות.

התערוכה ״חייב להיות מלאך״, גלריה דנה. צילום: ברק רובין

התערוכה ״חייב להיות מלאך״, גלריה דנה. צילום: ברק רובין

צלף. צילום: איילת רוטמן

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

סקוט האצ׳יסון, סולן להקת Frightened Rabbit, היה בן הזוג של שותפה שלי לדירה בתוכנית חילופי סטודנטים של בצלאל. הכרתי אותו קצת לפני שהלהקה שלו התפרסמה מאוד מחוץ לגלזגו אל ארצות־הברית ואירופה. הקשבתי למוזיקה שלו הרבה, בעיקר בסטודיו, ותמיד חלמתי לצייר לו עטיפה לדיסק. כשחיפשתי אותו בשנה שעברה, אחרי עשור שלא דיברנו, הצטערתי מאוד לשמוע שהוא נפטר ממש זמן קצר לפני כן.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

הייתי רוצה להציג ב־״Indipendenza Roma״ באיטליה; חלל תצוגה ששוכן בדירה גדולה מהמאה ה־19, שהאמנים המציגים בו גם ישנים ומתארחים במקום במשך תקופת התערוכה. נראה לי מעניין לחשוב על ציורים שייעשו עבור מקום שקיימים בו כבר אלמנטים אדריכליים מובנים, כמו ריצוף צבעוני, פרסקאות עתיקות וסימנים היסטוריים אחרים.

מהו פריט הלבוש האחרון שקנית?

סניקרס רשת ורודות עם חוטי נחושת.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

פרט מתוך מגילה פנימית. צילום: ברק רובין

התערוכה ״חייב להיות מלאך״, גלריה דנה. צילום: ברק רובין

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden