כל מה שחשוב ויפה
Volkan Kiziltunc, Kids in the Pond, מתוך התערוכה רפלקס בגלריה אינדי

הרשימה המשותפת // 25.7.19

יאיואי קוסאמה בין אמני NO!ART במוזיאון ינקו דאדא; קבוצת אמנים מאיסטנבול בגלריה אינדי; תערוכה בבית קנדינוף לרגל שלושה עשורים למחלקה לצילום בוויצו חיפה; בנו כלב אוצר תערוכה בעקבות רפי לביא בגלריה גורדון

מרכז מחקר חדש במוזיאון ינקו דאדא

מוזיאון ינקו דאדא מציג שתי תערוכות חדשות, המלוות את חנוכת מרכז חדש לחקר הדאדא ואמנות בת זמננו. המרכז מציע לציבור הסטודנטים והחוקרים גישה לחומרי ארכיון, קטלוגים, חומרי מחקר ומרבית הספרות בנושא הדאדא ומרסל ינקו. המרכז הוקם בתרומת קרן בוריס לוריא ובליווי מדעי של החוג למידענות וספרנות באוניברסיטת חיפה. הקשר הישיר שבין הדאדא לקבוצת NO!art השפיע על עיצוב המרכז החדש; מדפי הספרים וחומרי הארכיון שוכנים בתוך מבנים שצורתם היא הכפלות של המילה NO!

התערוכה ״דווקא״ שנפתחה לפני שבוע מוקדשת לעבודותיהם של אמני קבוצת NO!art. במקביל נפתחה תערוכת יחיד לאמן הישראלי איתמר בגליקטר. כממשיכי דרכם של אמני הדאדא, עבודות הקבוצה מותחות את גבולות המונח ״אמנויות יפות״ ומעוררות דחייה ושאט נפש. רבות מהעבודות המוצגות מבוססות קולאז׳ ואסמבלאז׳, וחלקן משלבות רדי־מייד. בדומה לאמני הדאדא, חברי הקבוצה פעלו בשולי עולם האמנות בניו יורק ויצרו אמנות לא מסחרית, שמעוררת דחייה והתנגדות. לצד ״הפואטיקה של האשפתות״, הציבו עבודותיהם מחויבות ביקורתית, מחאה אנטי מלחמתית ואנטי צרכנית חריפה. משתתפים: בוריס לוריא, סם גודמן, סטנלי פישר, איסר ארונוביצ׳י, וולף ווסטל, ג׳ון פישר, יאיוי קוסאמה, סטלה וייטצקין, אלדו טמבליני, אלן ד׳ארקנג׳לו, אירו, סוזאן לונג, הרב בראון. אוצרת: רעיה זומר טל. 

סטנלי פישר, רוחות רפאים. צילום: מיילס לדין

יאיוי קוסמה, מופע אלף הספינות. צילום: מיילס לדין

איתמר בגליקטר, דאדא. צילום: מ״ל

רפלקס בגלריה אינדי

קבוצת אמני וידאו וצילום מטורקיה תתארח בגלריה אינדי, בתערוכה הקבוצתית ״רפלקס״. התערוכה, שתפתח הערב (חמישי 25.7) היא שיתוף פעולה ראשון בין אינדי, גלריה שיתופית לצילום בתל אביב, לבין חלל האמנות העצמאי ״נוקס״ שבאיסטנבול. נעילה: 17.8.

הדימויים שיוצגו בתערוכה הם תגובה לשליטה בגוף ובתודעה, תוצאה של קונפליקט המתקיים במרחב הגיאוגרפי בו חיים האמנים, בין העבר לעתיד. תגובות הצופים לדימוי מונעת לרוב ממטענים ופרשנויות הנובעים מהמפגש בין גוף, משטור, מגדר ופוליטיקה של זהויות. לכן, כדי להימנע מתפיסה מוטעית של הדימוי, מציעה התערוכה לצופים להיות מודעים לתגובה של הרפלקס כביטוי של האינדיבידואל.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

Mert Cagil, Turkay, מתוך רפלקס בגלריה אינדי

Sevinj Yusifova, Uneasy, מתוך רפלקס בגלריה אינדי

בנו כלב אוצר: השנה האבודה של רפי לביא

תערוכה מעבודותיו של רפי לביא תפתח הערב (25.7) בגלריה גורדון. בתערוכה ״בעקבות השנה האבודה של רפי לביא 1961״ יוצגו עבודות של לביא מתוך האוסף של בנו כלב, שאצר את התערוכה. לצד עבודות האוסף, יוצגו עבודות חדשות של יאן ראוכוורגר, יאיר גרבוז ופיליפ רנצר.

״שנת 1961 היא השנה הראשונה שרפי לביא בדרך להשתחררות מוחלטת מעול הגשמיות של הדימוי ומהחומריות הטפייסית. זו השנה שבה הלך לחפש את עצמו בתוך הקו, תוך כדי שהוא מתמסר לו במלוא תשוקת הדעת״, כתב האוצר. ״השנה שבה הוא מצליח לנכס לעצמו כתב יד ייחודי ומיוחד, תוך כדי בעיטה באתוס המוסכם ומשתחרר מכל האיזמים, המוסכמות והמגבלות, מבין פתאום, ברגע של הארה, שבעצם יש עוד כמו אחד שטרם ניסה וזה כמו רפי בן השלוש. וכך, הוא מסתגר שוקע וצולל, רובו ככולו, בתוככי עצמו ומצליח להבליח לרגע לתוך עולמו שלו עצמו ולדלות משם את תמצית הווייתו.״

רפי לביא

מארק יאשייב, מתוך התערוכה מצפן בבית קנדינוף

בוגרי ויצו בבית קנדינוף

המחלקה לצילום במרכז האקדמי ויצו חיפה מסכמת שלושה עשורים להקמתה, בתערוכה הקבוצתית ״מצפן״ שתציג עבודות של עשרות בוגרים פעילים. התערוכה, שאצרו ראובן קופרמן וערן ברק, תפתח בשבת (27.7) בבית קנדינוף שביפו. בערב הפתיחה (20:00) יכלול פרפורמנס של האמן רביע סלפיתי.

מיום הקמתה, המחלקה מבקשת לחקור ולחתור למגע באמצעות המצלמה אל מול סוגיות מורכבות ונפיצות. שאלות של זהות, מרכז ופריפריה, פרט מול החברה ועוד נידונות בכלים שמאפשר כיום המדיום הצילומי על גווניו השונים. המצפן מסמן כיוון, מורה דרך בין אינספור שבילים אפשריים. כמצפן רואה עצמה המחלקה לצילום כמתווה דרך, כיוון ומעניקה קול לפרטים שנוכחותם בתרבות ובחברה הכרחית.

בתערוכה יוצגו מיטב עבודות צילום ווידיאו של בוגרי המחלקה לדורותיה, ביניהם: אסף אורן, מתי אלמליח, פולי בלום, עומר בן צבי, ערן ברק, יעל גבריאלי, עודד הירש, אבי הרוש, שגית זלוף נמיר, טלי טילר, רענן טל, מרווה טרביה, מארק ישאייב, רועי כהן, שיר לוסקי, הדס מועלם, רביע סלפיתי, דורון עובד, אילייה רוג׳נסקי, סטס קורולוב, עמרי קרן לפידות, ליבי קסל, דורית שבת, נוגה שטיינר, טליה רוזין, ירון רוזנר ואחרים. חלל נפרד בגלריה יוקדש לצלם ולראש המחלקה לשעבר מיכה קירשנר ז״ל.

מתי אלמליח

רביע סלפיתי

רועי כהן

שיר לוסקי

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden