כל מה שחשוב ויפה
ליה פתאל, Bulletproof. צילומי תצוגה: רפי דלויה; סטודיו: גיא כושי ויריב פיין

בוגרים 2019 // המחלקה לעיצוב אופנה, שנקר

נשבר הזין, חוות החיות, נולדה לרוץ, חסינים מכדורים ורטרו־פרספקטיבה: חמישה פרויקטי גמר מהתצוגה של בוגרי המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, שכדאי לשים אליהם לב בתערוכת הבוגרים

דוד וקסלר // נשבר הזין

קולקציית הרחוב הקאמפית של דוד וקסלר, שחתמה השנה את תצוגת הבוגרים, סימנה רגע מרשים במהלך תצוגת האופנה של בוגרי המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר: אחד הדוגמנים סחב לאורך כל המסלול מה שנדמה תחילה כבובה עטופה בבדים, עד שיצא ממנה דוגמן נוסף לקול מחיאות הכפיים של הקהל. לפי וקסלר, הקולקציה עוסקת בגבריות ובאתגרים הניצבים בפניה כיום, והיא מנסה לענות על השאלה מה ילבשו הגברים של מחר בתקופה רוויה מהפכות מגדר ושינויים חברתיים. הוא בוחן את הדימויים המוסכמים של הגבריות הישנות, בהשראת מקומות בנאליים ו״לא משמעותיים״ בארון הגברים: חושף פני שטח ופתחי גוף סמי ארוטיים ומשרטט את גבולותיו של הגוף לאורך קווים תרבותיים חדשים. זאת, במסע לעבר עידן של לבוש גברי, המשיל את המיותר וחושף את הנסתר. 

דוד וקסלר, נשבר הזין


דנה צביון // חוות החיות

באקלים הפוליטי העולמי של 2019, דנה צביון לוקחת את העולם שיצר ג׳ורג׳ אורוול בספרו ״חוות החיות״ ומתייחסת אליו כמה שהפך למציאות ממשית. נראה שהמשפט ״כל החיות שוות, אך חיות מסוימות שוות יותר״, רלוונטי יותר מתמיד, היא אומרת. בקולקציה שלה, שנושאת את שם הספר, צביון בחרה דמויות מתוכו שמהוות אנלוגיה לפלחים שונים בחברה תוך שהיא  שואבת השראה מכרזות פרופגנדה פשיסטית מההיסטוריה. באמצעות יכולות הציור שלה היא יצרה הדפסים בצבעי שלטונות טוטליטריים מן העבר, על מנת להציג קולקציית בגדי גברים נינוחה, צבעונית ועליזה בצורה צינית ומטרידה.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

דנה צביון, חוות החיות


הילה כהן // Born To Run

עם תחילת לימודי עיצוב האופנה בשנקר, בחרה הילה כהן שעוסקת בספורט הטריאתלון להשאיר את הספורט כתחביב ולהתמקד ביצירה. קולקציית בגדי ספורט שעיצבה – שפתחה השנה את תצוגת הבוגרים – משלבת בין שתי אהבותיה, ספורט ואופנה. ההשראה לעיצוב נבעה מהרצון לאתגר את גבול יכולות הגוף ולשאוף לשבור שיאים וניצחונות: כהן לקחה את בגדי הספורט האישיים שלה, התייחסה אליהם כרדי־מייד ושילבה אותם עם בדים וגזרות המתקשרים לעולם הנשי מבחינת בדים; גזרות שמתייחסות לביגוד נשי לפי קבלה חברתית; וגזרות שמדגישות אנטומיה נשית ואת חוסר הפרופורציה בין הגוף הנשי ה״מקובל״ לחזק וספורטיבי.

הילה כהן, Born To Run


ליה פתאל // Bulletproof

קולקצית Bulletproof של ליה פתאל בוחנת את נושא ההסוואה החברתית דרך מושגים כמו הסוואה, הסתרה וחשיפה, ובהשראת היצירה ״מלאך חייל״ (2011) של האמן הקוריאני, לי יונג־בק. פתאל מציגה את המתח הקיים בין היופי והאסתטיקה החיצוניים ותחושת הביטחון העצמי על פני השטח, לבין המצב המעורער הקיים והמבעבע מתחת לפני השטח שגורם להתפוררות אישית וחברתית. היא תרגמה את הרעינות האלו לקולקציית בגדי גברים בהשראת גזרות של מדים צבאיים ועולם הנשק, בשילוב אלמנטים של תעתועי ראיה והסוואה תוך שימוש בצבעוניות ורודה־עזה שהודפסה בדפוס דיגיטלי ומשי.

ליה פתאל, Bulletproof


נועה ברוך // רטרו פרספקטיבה

קולקציית הנשים המחויטת שעיצבה נועה ברוך, עוסקת בשיח בין שני עולמות שהשפיעו עליה. האחד מיוצג על ידי מחברת גזרות בת כ־50 שנה, עבודת יד של סבתה, חייטת בצעירותה, שתפרה חליפות גברים במרוקו. השני מיוצג על ידי תוכנות הדמיית תלת־ממד לייצור גזרות, שבהן משתמשים מעצבים צעירים כיום. דו השיח הוויזואלי, התפיסתי והערכי שבין שני העולמות – הישן והחדש; דרכי הפעולה השונות, והניגודים ונקודות ההשקה שביניהם – היוו בסיס לעיצובים. את הצבעים לקחה מעולם הדיגום והתדמיתנות, ואת הצלליות, החומרים והדפוסים מעולם החייטות הגברי. המפגש בין שתי השיטות, המסורתית והדיגיטלית, אפשר לה להתבונן בבגד בפרספקטיבות שונות, וליצור קולקציה במראה מפתיע ומטריד שבו המציאות מתחקה אחר ההדמיה.

נועה ברוך, רטרו פרספקטיבה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

 1. גלוריה

  Amazingly talented young people!

 2. שושי אברס

  משובח.

 3. אלון

  כתבה נהדרת!
  תודה על החשיפה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden