כל מה שחשוב ויפה
פאולה פיוי במוזיאון MAXXI. צילום: אטיליו מראנזאנו

לידיעת הנוסעים: תערוכות קיץ 2019 מסביב לעולם

קלאסיקות אימפרסיוניסטיות לצד אמנים צעירים; שאלות של מגדר אל מול זהות אתנית וגזענות. תערוכות קיץ מניו יורק ועד מדריד

ניו יורק

הביאנלה של מוזיאון וויטני היא הדבר החם של הקיץ (עד 22.9). האוצרים קיבצו 75 אמנים צעירים מרחבי ארצות הברית והעולם, שנותנים תמונת חתך מסוימת של אמנות עכשווית. חלק מהאמנים בחרו להתייחס לנושאים אקטואליים וחמים, כמו היחסים הבעייתיים שבין המוזיאון לנותני החסות והתורמים שלו. הכוכבת הבלתי מעורערת של הביאנלה היא ניקול אייזנמן, שמככבת במקביל גם בבינאלה בוונציה.

אחרי ההצלחה העצומה והמפתיעה משהו של תערוכת האמנית השוודית ההיסטורית הילמה אף קלינט, מנסים במוזיאון גוגנהיים לשחזר את ההצלחה, עם רטרוספקטיבה עצומה של הצלם רוברט מייפלת׳ורפ. מפאת רוחב היריעה התערוכה מתחלקת לשני חלקים: הראשון נסגר בסוף השבוע הקרוב (19.7) והשני יימשך עד 20.1.20. מייפלת׳ורפ היה דמות אקסנטרית בעלת חוש אסתטי חד, וחייו האישיים נקשרו בקריירה שלו, משהו מזה ניתן ללמוד מהסרט שנעשה עליו והוקרן בפסטיבל אפוס האחרון בתל אביב.

John Edmond, Tête d'Homme, מתוך הביאנאלה בוויטני. באדיבות האמן

צילום הצבה מתוך הביאנאלה במוזיאון הוויטני בניו יורק. צילום: Ron Amstutz

Phillip Prioleau, רוברט מייפלת׳ורפ בגוגנהיים

חובבי אמנות רחוב ימצאו בברוקלין את תערוכת הפופ־אפ Beyond The Streets, המפגישה את הקהל באווירה קיצית וקלילה עם יצירות רחוב של אמנים בני זמננו לצד עם יוצרים איקוניים שצמחו מהרחובות הללו ממש, כמו קית הרינג וז׳אן־מישל בסקיאט. התערוכה מוצגת עד סוף אוגוסט.

לונדון

בטייט מודרן מוצגת (עד ינואר 2020) תערוכה נרחבת של אולאפור אליאסון, המאסטר של אמנות האור ומזג האוויר, ובה יותר מ־30 מיצבים – מעין רטרוספקטיבה של האמן והסטודיו שלו (המונה צוות של כ־100 איש). אליאסון ידוע במיצבים המפעילים את קהל המבקרים ומעוררים מודעות לחושים האנושיים ולסביבה. הוא אחראי לאחד השיאים הזכורים לטוב באולם הטורבינות של טייט מודרן, ה־weather project שיצר ב־2003. מומלץ להזמין כרטיסים מראש. 

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >> 

בטייט בריטן מוצגת תערוכת בלוק־באסטר של וינסנט ואן־גוך, שמפנה זרקור לתקופה שבה חי הצייר בלונדון: תמונות שצייר באותה עת, חלקן של מיקומים מזוהים ואנשים שהכיר, כמו ביתה של בעלת הבית שלו, בה התאהב. חלק אחר של התערוכה מציג את ההשפעה הנרחבת שהיתה לואן־גוך על אמנים בריטיים דוגמת פרנסיס בייקון, דייויד בומברג ואחרים (עד ה־11.8).

בגלריה הייורד שנפתחה מחדש בשנה שעברה אחרי שנתיים של שיפוצים, מוצגת תערוכה קבוצתית שעוסקת בנזילות מגדרית, תחת הכותרת Kiss My Genders. האוצרים בחרו כ־100 עבודות של 30 אמנים מכל העולם, על מנת לתת ייצוג רחב ככל האפשר לסוגייה הבוערת של ג׳נדר ורצף הגדרה עצמית. תמצאו כאן את עבודותה של זאנל מוהולי, שמככבת בתערוכה המרכזית בבינאלה בוונציה (שהאוצר שלה מגיע מהייוורד גלרי), קת׳רין אופי, מרטין גוטיירז ואמנים רבים אחרים, שרובם פחות מוכרים לקהל. עד ה־8.9.

אולאפור אליאסון, Your Uncertain Shadow, מתוך התערוכה בטייט מודרן. צילום: מ״ל

אולאפור אליאסון, Structural Evolution Project, מתוך התערוכה בטייט מודרן. צילום: מ״ל

Amrou Al Kadhi, מתוך התערוכה Kiss My Genders בגלריה היוורד בלונדון

צילום הצבה מתוך התערוכה Kiss My Genders בגלריה היוורד בלונדון. צילום: מ״ל

צילום הצבה, ואן גוך בטייט בריטיין. צילום: Joe Humphrys

פריז

בפאלה דה טוקיו מוצגת כעת תערוכה מסקרנת בעלת הכותרת המעולה City Prince/sses שמספרת את סיפורן של הערים הצומחות והחיות ביותר כיום – כמו לאגוס, מנילה, מקסיקו סיטי וטהרן, בהן מתקיימים כל הניגודים והסתירות הגדולים, על הלכלוך והיצירתיות, שהופכים חומר גלם ליצירה עבור 50 אמנים. היוצרים באים מתחומים שונים, המרחיבים את ההגדרות של האמנות: מעצבי אפנה, אמני קעקועים, מוזיקאים ועוד, לצד אמנים ויזואליים מסורתיים. עד ה־8.9.

במוזיאון ד׳אורסיי ניתן לראות שאוצרי המוזיאון קשובים להלך הרוח של התקופה, ומציגים תערוכה שעוסקת בדוגמניות השחורות, ששימשו מודל לציירים לאורך ההיסטוריה של הציור הצרפתי, מג׳ריקו ועד מאטיס, ולא זכו למעמד ולכבוד בפני עצמן. האוצרים שמים בפנינו מראה וגורמים לקהל להביט על המאסטרים הנערצים באופן ביקורתי, תוך בחינת המבט האוריינטליסטי ותרבות המעמדות, באמצעות שינוי התוויות וקריאה לעבודות על שם המודל במקום בשמן המוכר. בשבוע הבא תעלה רטרוספקטיבה של ברת מוריזו, מי שהיתה אחד מהכוחות המרכזיים בתנועה האימפרסיוניסטית, גיסתו והמאהבת של אדוארד מאנה. מוריזו היתה מוערכת מאוד גם על ידי דגה ורנואר, אולם לא זכתה להכרה גדולה, בעיקר בשל היותה אישה – עוד עוולה שמנסים לתקן היום, ממרחק הזמן. עד ה־22.9.

רומא

מוזיאון MAXXI המוקדש לאמנות המאה ה־21 מציע את אחת החוויות הכיפיות עם תערוכה של פאולה פיוי, זוכת אריה הזהב בבינאלה בוונציה ב־1999. האמנית יצרה מרחב מרופד במזרונים, בו מוזמנים המבקרים לשהות וגם להשתובב, ולחוות ריחות שונים הנודפים מפסלי מיניאטורה במרחב. עד ה־8.9.

פאולה פיוי במוזיאון MAXXI. צילום: אטיליו מראנזאנו

פאולה פיוי במוזיאון MAXXI. צילום: אטיליו מראנזאנו

אולאפור אליאסון, Big Bang Fountain, מתוך התערוכה בטייט מודרן. צילום: מ״ל

מדריד

מוזיאון הפראדו חוגג 200 שנה להיווסדו וזו הזדמנות טובה להנות מאחד האוספים הכי מעמיקים באירופה. התערוכה המרכזית של הקיץ היא תערוכה מחקרית מרתקת, שעוסקת בולאסקז, רמברנדט וורמיר, ובוחנת את ההשפעות של ציירי ארצות השפלה על התפתחות הציור בספרד, בשיתוף עם הרייקסמוזיאום באמסטרדם. התערוכה מחולקת לפרקים שונים הבוחנים כל אחד נושא או תקופה ספציפיים בניסיון לפרק את השאלה הגדולה הזו. מדובר בשלושה מהגאונים הגדולים ביותר של הציור כך שאסור להחמיץ וחובה להזמין כרטיסים מראש. עד ה־29.9.

צילום הצבה מתוך הביאנאלה במוזיאון הוויטני בניו יורק. צילום: Ron Amstutz

Candy Darling, רוברט מייפלת׳ורפ בגוגנהיים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden