כל מה שחשוב ויפה
התערוכה DEEP FEELING במוזיאון פתח תקוה לאמנות. צילומי הצבה: אלעד שריג

מגלים אוצרות // נוהר בן אשר

נוהר בן אשר מביטה עמוק לעתיד הקרוב בתערוכה במוזיאון פתח תקוה, שבוחנת את הסימביוזה של האדם והבינה המלאכותית

הפעם הראשונה

בגיל 18 לקחתי קורס רישום וציור ורישום אצל אחת התלמידות של הירשברג. הרגשתי שאני לא מוכנה לאקדמיה עדיין, אבל כן חיפשתי תוכן תאורטי באמנות. מצאתי את עצמי בקורס לאוצרות, קטן ודידקטי, של האוצרים אמיתי מנדלסון וגלית לנדאו במוסררה והבנתי מיד שזה מה שאני רוצה להיות כשאהיה גדולה.

לימים סיימתי תואר שני באוצרות בגולדסמית׳ בלונדון, תואר ראשון בתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב, ובדרך עברתי בתחנות אצל החשודים המידיים מצבע טרי, כתבת במדור אמנות בטיים אאוט ועד פתיחת התערוכה הראשונה שלי. הייתי אז בת 27 ועבדתי עם עמותת לצאת מהקופסה על תערוכת עיצובים על קופסאות פח, בהשראת תל אביב של שנת 2009. הציגו שם אמנים ומעצבים כמו הילה עמרם, דני הטייס, דן מורדכי, רחלי פלאוט שלו ועוד. הצגנו את כל הכיף הזה בלופט המעצבים.

נוהר בן אשר. צילום: דבורה אורבך

התחנה האחרונה

לפני שנה חזרתי מחמש שנים בחו״ל, שבהן חייתי בלונדון, בגואה ובקו־קופנגן שבתאילנד. בתקופה הזאת סיימתי את התואר השני, אצרתי והרציתי באירופה, באסיה ובארץ. עם החזרה שלי לארץ, דרורית גור אריה קיבלה את ההצעה שלי לתערוכה במוזיאון פתח תקווה לאמנות ומאז עבדתי עליה. לצדה עבדתי בתקופה זו על עוד פרויקטים קטנים יותר, וגם הוזמנתי על ידי אוניברסיטאות קיוטו וגולדסמית׳ להיות חלק מחבר השופטים בכנס לאמנות וחדשנות ביפן.

התערוכה DEEP FEELING, שנפתחה בשבוע שעבר במוזיאון פתח תקוה לאמנות, היא תערוכה קבוצתית שבוחנת את תמונת הרגשות האנושיים בתהליך הסימביוזה של האדם והבינה המלאכותית. אני מתייחסת לשיח פסיכולוגי וסוציולוגי כמו ל״מפנה הרגשי״ ול״קפיטליזם ריגשי״ וקושרת אותם למחקרים עכשוויים על טכנולוגיה ועתידנות. האמנים המשתתפים עוסקים, בין היתר, בשאלות על אתיקה, בינה מלאכותית ולוחמה, ב״בועות סינון״ שמשמשות את ענקיות האינטרנט הגלובליות למשטור טווח המידע (ובעקבותיו גם הרגש) של המשתמש, וכמו כן תעסוקה בעידן הבינה המלאכותית והעובדים שתחליף בעתיד הקרוב.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

בתערוכה משתתפים ניבי אלרואי, דור זליכה לוי, ליאור זלמנסון, מיה מגנט, דניאל סמול, ליאת סגל, פאביו אנטורי לטצני, מירי סגל, רוני קרפיול, ערן הדס ואיל גרוס.

רוני קרפיול, War Assistant

דניאל סמול, (Animus Mneme (Interview with Bina48

מכל מלמדי השכלתי

מריה הלביובה היא אוצרת באוטרכט, הולנד, שהקימה בין היתר את הגוף המחקרי FORMER WEST, אצרה ביתנים בביאנלה בוונציה והיום היא הדירקטורית של המוסד באק בהולד. אני לומדת ממנה בעיקר את המחשבה לטווח ארוך מבחינה מחקרית, אמנותית ופוליטית. היא חרטה על דגלה תפיסה סוציאליסטית ודואגת תמיד לחבר את החברתי והאמנותי.

תערוכת החלומות

הייתי שמחה לאצור במוזיאון האהוב עלי – הפאלה דה טוקיו שבפריז.

בקרוב אצלך

בימים אלו אני עובדת על פרויקט בלונדון עם האמן פביו לטנצי, שמשתתף בתערוכה הנוכחית.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden