כל מה שחשוב ויפה
הבובות הזזות של שלמר

אירועי קיץ בהנסן: 100 שנים לבאוהאוס

פורטפוליו Promotion: בית הנסן מזמין את הקהל לשבוע של יצירה, סדנאות, הקרנות סרטים, תערוכות ואירועי אמנות למבוגרים ולילדים, בעקבות בית הספר המשפיע ביותר בתולדות העיצוב

בית הנסן חוגג באירועי הקיץ 100 שנים להקמת הבאוהאוס, בית הספר המיתולוגי לעיצוב ולאדריכלות. הקהל הרחב מוזמן לשבוע של יצירה, הנאה ולמידה לכל המשפחה דרך שלל ארועים ופעילויות בהשראת הסגנון הבאוהאוסי, שיתקיימו בתאריכים 25-31.8.

בית הספר באוהאוס נוסד על ידי ולטר גרופיוס ופעל בגרמניה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם. מטרתו המוצהרת של הבאוהאוס היתה שילוב האומנות בתוך החיים עצמם. הוא אמנם מוכר בעיקר כסגנון אדריכלי, אך הישגיו רחבים בהרבה מכך וניכרים בתחומים כמו מחול, עיצוב תלבושות, רהיטים, צעצועים ואף פילוסופיה.

אחד המקומות שבו זכה סגנון הבאוהאוס להצלחה הוא בשראל. לרוב מקושר סגנון הבאוהאוס לאדריכלות הבתים הנפוץ בתל אביב, אך גם לעיר ירושלים מקום מכובד מאוד בהיסטוריה של הבאוהאוס; האקדמיה הירושלמית לעיצוב ואמנות בצלאל הוקמה על ידי תלמידים יוצאי בית הספר הבאוהאוס, ובתים בשכונת ארנונה ורחביה נבנו בסיגנון האדריכלי המזוהה עם העיר הלבנה, תל אביב.

בשבוע האחרון של אוגוסט יתארחו במתחם סדנאות יצירה בגינה; הצגות לילדים מבית היוצר של תיאטרון הקרון; סיור אדריכלי במתחם; הקרנות סרטים לילדים וסרטים דוקומנטריים לאור ירח; קוביות ענק לקטנטנים; סדנאות טכנולוגיות של Pico Kids; והופעה מיוחדת של קורין אלאל וערן צור במלאת 30 שנה לאלבום האגדי אנטארקטיקה.

במהלך אירועי הקיץ תוצג בגלריות בית הנסן התערוכה New Perspectives Exhibition – BAUNOW – שיתוף פעולה יצירתי בין התוכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל ואוניברסיטת אנהלט בדסאו, גרמניה בו משתתפים כ־20 מעצבים יוצרים מכאן ומשם. תוצרי הפרויקט המוצגים בתערוכה מציעים מבט עכשווי על הערכים והעקרונות שביסס בית הספר המיתולוגי ״באוהאוס״ (15.8-14.9).

אריק קונסמולר, מתוך סרטי ״באוהאוס – מה שנשאר״. באדיבות ארכיון הבאוהאוס וסטפן קונסמולר

תאטרון הגברת

ערב הקרנת סרטים: באוהאוס – מה שנשאר

חמישי, 29.8, 20:45. באוצרות פסטיבל דוקאביב

הבאוהאוס פוגש את המסך הגדול לרגל חגיגות המאה להיווסדו, באסופה שתרחיב את הדיון אל מעבר לגבולות העיר הלבנה. סרטיהם של אמן הבאוהאוס לזלו מוהולי נאג׳, מיה קלר, אופיר פלדמן והאדריכל צבי אפרת נעים מהמופשט אל הפיגורטיבי, מהעבר אל ההווה ומהאישי אל הקהילתי, תוך שהם מהדהדים את שאלת הרלוונטיות של הבאוהאוס כיום.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

הבמאית מיה קלר תפתח את ערב הקרנת הסרטים בהרצאה על צילום בבאוהאוס; בין שתי מלחמות עולם ובבריחה מתמדת מהכוחות הנציונל סוציאליסטים ההולכים וגוברים, פעל אחד מבתי הספר המשפיעים ביותר בעידן המודרני בתחום האדריכלות והעיצוב. הבאוהאוס, מוסד צעיר, תוסס ומלא בתשוקה ליצור עולם חדש, היווה בית עבור גדולי האמנים מהדיסיפלינות השונות, בניהם לודוויג מיס ון דר רוהה, וסילי קנדינסקי ופול קליי. במהלך 14 שנות פעילותו צולמו בבאוהאוס צילומים רבים, דרכם ניתן להתחקות אחר האוירה היצירתית והרוח האוונגרדית שנשבה בו. בין שלל תחומי האמנות, גם הצילום היווה מדיום שיוצרים חיפשו כיצד להרחיב את גבולותיו ולהתנסות בו בדרכים חדשות. דרך הצילומים נצא למסע בזמן לגרמניה של תחילת המאה ה־20.

תקציר הסרטים ושעות ההקרנה

ניצן לוטם, מתוך סרטי ״באוהאוס – מה שנשאר״

קורין אלאל. צילום: קוקו

קורין אלאל חוגגת 30 שנה לאלבום אנטארטיקה

רביעי, 28.8, 21:00. ניהול מוזיקלי ואורח מיוחד: ערן צור

30 שנה עברו מאז יצא האלבום ״אנטארקטיקה״. 30 שנה שבהם השתנתה מפת המוזיקה הישראלית משמעותית. האלבום, שזכה להצלחה מסחרית גדולה, מלא בלהיטים קלאסיים: ״הטבעת נפלה״, ״שיר לשירה״, ״התעשייה האבירית״ ו״ארץ קטנה עם שפם״, כל אחד מהם זכה לביצוע שנצרב בזכרון. ללהיטי האלבום יתווספו גם השירים היפים והמוכרים של אלאל: ״אין לי ארץ אחרת״, ״שפת אימי״ ,״ימי הפרח והאהבה״ ״תן לי קצת ממך״, ״כשזה עמוק״, שיר בכיף, ועוד.

מחלום למיצב – אירוע צילום בשיתוף קהל // טליא ינובר

רביעי-חמישי, 28-29.8, 16:00-19:00; שישי, 30.8, 10:00-13:00

Lonely Metropolitan הוא אחד מסדרת קולאז׳ים צילומיים שיצר הרברט באייר ב־1931. הסדרה כולה ממחישה חלום שחלם. על-ידי חיתוך והדבקת צילומים שונים יצר באייר קולאז׳ מהפנט, בו עיני האמן, הממוקמות בכפות ידיו, בוהות בחזרה אל המתבונן. ידיו מנותקות בפרקי הידיים וצפות במסתוריות על רקע חצר בית דירות בברלין.

בעזרת טכנולוגיות עכשוויות, מתרגמת טליא את הקולאז׳ הדו־מימדי לחוויה מרחבית ופיזית ומעירה אותה לחיים מחודשים. במהלך האירוע המבקרים יוזמנו לעמדת צילום שתוקם בחלל המיצב ויוכלו להצטלם עם עיניהם בידם. לכל מבקר יודפסו שתי גלויות: אחת יקבל המבקר ואחת תתווסף לקיר התצוגה של המיצב שילך ויתמלא במהלך השבוע.

טליא ינובר. צילום: דניאל דביר

מנורת מתוך הסדנאות של PICO KIds

מעיין פסח, מתוך סדנת החומרים

סדנאות לילדים ליצירת תיקים וגופי תאורה // PICO kids

בסדנת גופי התאורה, ייחשפו המשתפים למנורות שעוצבו בבאהאוס, ויצרו בעקבותיהן מנורה משלהם, בפעילות טכנולוגיות המשלבת תכנון וחיתוך במכונת חיתוך לייזר עם לאלקטרוניקה בסיסית. באמצעות שילוב של צורות פשוטות יתכננו המשתתפים יריכיבו מנורת שולחן המעוצבת ברוח הבאוהאוס.

בסדנת עיצוב התיקים יתנסו בהדפס דיגיטלי. על התיקים יונחו מדבקות ברוח הבאוהאוס, ובעזרת ספריי צבע ישלבו המשתתפים אותיות, צורות וצבעוניות אופיינית. הסדנאות מתאימות לגילאי 10-12, בהרשמה מראש באתר PICO.

געגוע – סדנת חומרים // מעיין פסח

רביעי – חמישי  28-29.8, 16:00-19:00, שישי, 30.8, 10:00-13:00

בשנת 1926 כתב גרופיוס עקרון ליוצרי בבאוהאוס: ״אובייקט צריך להיות מוגדר על ידי טבעו״. המושג ״אמת לחומר״ היה אחד העקרונות המרכזיים של התנועה, והאמונה הרווחת היתה שיש להשתמש בחומר בצורתו הכנה ביותר, שלא תשנה את טבעו המקורי.

הסדנה מציעה את פעולת בחירת החומר ככזו המונעת מהקשרים אישיים של מקום, זמן וזיכרון. המושג חומר מתקשר לרוב לפיזיות של האוביקט, אך חומר הוא גם רגשי. הסדנא תעסוק בתפר בין שני העולמות דרך עבודה עם חומרים, צורות וטקסטורות, המשקפים את הזיכרונות של כל אחד מהמשתתפים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden