כל מה שחשוב ויפה
תמיד כאן, תמיד בצלאל
לירון קרול, Back Yard

לירון קרול // PHOTO IS:RAEL

לקראת מופע משותף שלה ושל עברי לידר ביום שני 2.9, שהכנסותיו תרומה לפעילות החברתית של PHOTO IS:RAEL, האמנית לירון קרול מספרת על שיתוף הפעולה ביניהם

שמי לירון קרול, אני צלמת ואמנית, גרה ועובדת בלונדון בעשור האחרון. מאז ומעולם צילום היווה חלק גדול בחיי, עוד הרבה לפני שהחזקתי מצלמה של ממש בידיים. אני זוכרת את עצמי כילדה מסתכלת מוקסמת על האלבומים המשפחתיים, לומדת את הדימויים שההורים שלי צילמו וקטלגו בקפידה. את דרכי המקצועית התחלתי כצלמת צבאית, וכבר אז הפכתי לצלמת במהות שלי והתחלתי לחוות את המציאות כרצף אפשרויות לצילומים: חוויה שמחלקת את הזמן להצלחות והחמצות, נושאת עמה הרבה התרגשות, אך גם משקל מעיק לעיתים.

השפה הצילומית שבה אני עושה שימוש בפרוייקטים שלי היום היא שפה של פרוק והרכבה. היא התפתחה במסגרת לימודי התואר השני ב־Royal College of Art בלונדון. לאחר שנים שבהן עסקתי במושן־גרפיקס (עיצוב גרפי בתנועה) בחרתי במפתיע להשתלם ב־RCA דווקא במגמת איור ואנימציה. שם, מוקפת בציירים ובמאיירים, למדתי לחשוב על בניית אימג׳ים באופן שונה ומתוכנן, ופיתחתי את השפה הצילומית שבה אני עובדת.

לירון קרול. צילום: אמלי ג׳ייד בר

האמנות שלי עוסקת בצילום כמדיום ובתופעות חברתיות שאפשר למפות בעזרת הרגלי צילום. אני לומדת ומנתחת דפוסים בצילום הפרטי־משפחתי בפלטפורמות השונות שבהן הוא מוצג, בוחנת וממפה את האיקונוגרפיה המשמשת לייצוג אושר והצלחה. בתהליך עבודתי אני ״מזייפת״ צילומים כך שייראו אמיתיים – מצלמת תמונות, מפרקת אותן לגורמים ובונה מחדש עולמות ויזואליים.

כל עבודה יכולה להכיל חלקים ופיסות שנלקחו ממאות צילומים נפרדים שאני מצלמת בזמנים ובמקומות שונים. בניית הצילומים, בטכניקה המזכירה ציור, מאפשרת לי שליטה מוחלטת בפריים, והופכת מושגים של זמן ומציאות ללא רלוונטיים. בנוסף השימוש בטכניקת יצירה מלאכותית וסיזיפית ליצירת רגעים בנאליים לכאורה, טוענת את העבודות במתח שמשקף מציאות מורכבת. 

בשנים האחרונות הצגתי בתערוכות ובירידי אמנות ברחבי העולם. לצד העשיה האמנותית אני ממשיכה לעסוק במושן־גרפיקס וצילום גם באפיק מסחרי ועובדת בלונדון עם לקוחות מגוונים מתחומי הפרסום, העיצוב, האופנה והמוזיקה, כמו פייסבוק, בי־בי־סי, צ׳אנל 4, אי־ביי, יוניברסל מיוזיק ועוד. 

birds

עברי לידר. צילום: עומר קידר; רקע: לירון קרול

את עברי לידר הכרתי לראשונה כשהצגתי ביריד האמנות ״צבע טרי״ בתל אביב. נפגשנו בלונדון קצת לפני שעמד לצאת אלבומו, ״האהבה הזאת שלנו״. בעקבות השיחות המשותפות שלנו נבחר אחד הדימויים שלי לעטיפת האלבום. מתוך דימוי העטיפה התפתח סרטון אנימציה, שליווה את השיר בסיבוב ההופעות. לא כולם יודעים, אבל לעברי יש חיבור חזק לצילום – הוא צלם בעצמו ואף הציג בעבר באירועים של PHOTO IS:RAEL. לנסיון זה של עברי תרומה חשובה לשיתוף הפעולה בינינו שכן ההבנה העמוקה שיש לו לתהליכי העבודה כיוצר וכצלם, מאפשרת לי את חופש הפעולה והיצירתיות החשובים כל כך לתהליך הזה.

ב־2 בספטמבר יערך במוזיאון תל אביב ערב התרמה מיוחד לפעילות החברתית של ארגון PHOTO IS:RAEL – שמעבר לפעילויות המקצועיות שלו בתחום הצילום, כמו פסטיבל הצילום הבין־לאומי, הוא אחראי גם לפעילות חברתית ענפה. הפעילות משלבת מאות אנשים מכל רחבי הארץ, מכל האוכלוסיות והמגזרים, והיא מופעלת על ידי מתנדבים הפוגשים מדי שבוע קבוצות חלשות שונות בחברה הישראלית, ומלמדים אותם לצלם ולהביע את הקול שלהם. במסגרת מופע ההתרמה החגיגי הזה יתקיים מופע של עברי לידר, ושיתוף הפעולה שלנו שכלל וידאו ארט בעבור שיר אחד, יהפוך באופן חד פעמי למופע שלם ומרובד, שמחבר בין האמנויות השונות.

ההופעה החיה על הבמה תלווה בצילומי הסטילס, שיקומו לחיים באמצעות אנימציה ויוקרנו על גבי מסך ענק מאחורי הפסנתר של עברי. בדומה לטכניקת העבודה שלי בעבודות הסטילס, גם כאן מדובר בעבודת הרכבה, וישנו שילוב של מאות אלמנטים שנלקחו מקטעי וידאו שונים. ציר הזמן מאפשר לי לחשוף לצופים את תהליך היצירה – כשהצילומים נבנים ומתפרקים על הבמה מול עיני הקהל.

תהליך העבודה המשותף דמה מאוד לתהליך אוצרות של תערוכה. עברי ומיה ענר, האוצרת ראשית של PHOTO IS:RAEL, לקחו חלק בבחירת הדימויים בעבור השירים, ויחד אנחנו עובדים על התזמון של עליית הדימויים, בהתאם למה שיקרה חי על הבמה. 

לירון קרול

מוזיקה הייתה ותמיד תהיה מקור השראה מרכזי בעבורי ומהווה חלק בלתי נפרד מתהליך העבודה. אחד הדברים שהכי מעניינים אותי בלייצר עבודה ויזואלית בעבור שיר הוא ריבוד המשמעויות שמתפתח, כשהשיר נטען במשמעות נוספת באמצעות הוויז׳ואל. תמיד אהבתי את המוזיקה של עברי (מי לא?), וההזדמנות לייצר לשיריו פרשנות ויזואלית להופעה היא כבוד וכיף עבורי.

אני מציגה בתערוכות ואירועים ברחבי העולם ולא תמיד מתאפשר לי להגיע ולהיות נוכחת באירועים האמנותיים שבהם אני לוקחת חלק, אבל לערב המיוחד הזה אני מגיעה במיוחד ומאוד נרגשת ומצפה לראות את כל האלמנטים מתחברים והופכים ליצירה אחת גדולה בהופעה חיה. אני מאוד שמחה לקחת חלק בהופעה שהכנסותיה ישמשו דלק עבור פעילות חברתית חשובה ברחבי הארץ בתחום הצילום הכל כך יקר לליבי. 


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden