כל מה שחשוב ויפה
איור של בתיה קולטון

הרשימה המשותפת 12.9.2019

החדר בבית רומנו הופך לחוף ים לערב אחד; בתיה קולטון ורותו מודן פותחות את הארכיון שלהן לקהל; סיפורים גלובליים בטקסטיל מגיעים למוזיאון הנגב לאמנות; גלמים טכנולוגיים תוהים על העתיד במוזיאון מאנה כץ

חוף הים בבית רומנו

האמנית אנה מירקין תציג הערב (חמישי, 12.9) מיצב תלוי מקום, לערב אחד בלבד, שיהפוך את חלל גלריית החדר בבית רומנו לגרסה מופשטת לחופי תל־אביב. המיצב נוצר מתוך געגועים לחוף הים של העיר; חלק בלתי נפרד ממנה, על מרכיביו הטבעיים, האנושיים, וכיסאות הפלסטיק האיקוניים שהפכו לסמל בתרבות הישראלית.

שכבה מס 5 היא חלק (חמישי) מגוף עבודות מתמשך, המורכב מסדרה של מיצבים ואוביקטים. גוף עבודות זה מתייחס לחוויות פסיכדליות ברמה האסתטית ורעיונית, בדומה לשכבות של תודעה הוא נבנה ונחשף בהדרגה, וכל שכבה מתמקדת מתמקדת בתופעה חברתית ספציפית. המיצב יוצג בין השעות 20:00-23:00.

אנה מירקין

בתיה קולטון, מתוך הספר להתראות באנטרטיקה

בתיה קולטון

בתיה קולטון ורותו מודן פותחות את הארכיון שלהן

המאיירות רותו מודן ובתיה קולטון יפתחו בסוף השבוע (שישי ושבת, 13-14.9) את הארכיון שלהן לסוף שבוע אחד בלבד. באירוע יוצעו למכירה הדפסים חתומים משלל יצירות: ספרי ילדים וקומיקס, לוחות שנה, איורי עיתונות ועוד. באירוע, שיתקיים בבית ההדפסות ״רע – בית מלאכה לצילום״, הקהל יוכל לבחור מתוך תיק העבודות העשיר של שתי המאיירות. האיורים הנבחרים יודפסו במקום על נייר כותנה איכותי ובשיטת פיין־ארט, וכל ההדפסים ייחתמו על ידי היוצרות. שישי, 13.9, 16:00-10:00 | שבת, 14.9, 20:00-10:00.

אליזה ון יולן ווינסנט וולסמה, מתוך התערוכה במוזיאון הנגב. צילום: Uwe Walther

גילי אבישר, דגלים מופשטים. צילום: לנה גומון

חוט של מחשבה – סיפורים גלובליים בטקסטיל

התערוכה הבין־לאומית הנודדת ״חוט של מחשבה – סיפורים גלובליים בטקסטיל״ מגיעה לישראל, ותפתח הערב (12.9) במוזיאון הנגב לאמנות בבאר־שבע. התערוכה מגוללת את סיפורו של הבד והטקסטיל כחלק ממארג של תרבות, עמים ושפות בעולם ומציגה טכניקות אמנות שונות בתהליך ייצורם בהן אמנות ומלאכת היד נפגשות, ומשולבות בה טכניקות אמנות מקומית המצטלבות עם שינויים גלובליים וחברתיים בעולם. מיצב מיוחד בגלריית טרומפלדור שבעיר העתיקה יוקדש לסדנת האריגה בבאוהאוס, שהשנה מציינים 100 שנים להיווסדו.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

את התערוכה אצרו סוזאנה וייס ואינקה גרסל, ואת האוצרות המקומית ערכה ד״ר דליה מנור, מנהלת ואוצרת מוזאון הנגב לאמנות. בתערוכה יוצגו עבודותיהם של אמנים בין־לאומיים עכשוויים ואמנים ישראליים שנוספו לתערוכה הנודדת, ועבודותיהם עושות שימושים שונים בבדים ובחוטים, וגם עבודות וידאו, מיצב וצילום.

משתתפים: בותינה אבו מלחם, גילי אבישר, קטיה אויכרמן, אנדריאס אקסנר, נועה אשכול, אולה פון ברנדנבורג, ורדה גצוב, אולף הולצאפפל, היידי הינרכס, פרנץ ארהרד וולטר, זילה הומה חמיד, כריסטה ייטנר, אליזה ון יולן ווינסנט וולסמה, אווה מאייר וערן שרף, קארן מיכלזן קסטניון, אולי פישר, יודית ראום, אילנה רווק. נעילה: 7.12.

איה זמיר, מתוך התערוכה גנו של הגולם. צילום: טל ניסים

נוי הורוביץ. צילום: ליאור תמיר

גנו של הגולם בחיפה

תערוכה שתפתח במוצאי שבת (14.9) במוזיאון מאנה כץ בחיפה תזמין את הצופים לשוטט ״בגנו של הגולם״, ובכך לבחון את הקשר המורכב בין האדם ובין העולם הדיגיטלי שיצר. עולם זה הוא לפעמים כמו מראה מעוותת, המשקפת את רצון האדם להשיג שליטה ולהתעלות מעל מגבלותיו הפיזיות והאנושיות – שאיפה שמובילה לתוצאות לא צפויות.

בעידן הדיגיטלי העכשווי האדם יצר ״גולם״ – מחשבים, טלפונים חכמים, רובוטים ועוד. הם מארגנים באופן מוחלט את חיינו, את המידע שברשותנו, את התקשורת שאנחנו מנהלים. הם משולבים בקיום שלנו באופן כל כך עמוק עד שברור שהשתנינו בצורה בלתי הפיכה. רבים מאיתנו שואלים בסקרנות ובחשש: לאן כל ההתפתחות המואצת הזו צועדת? האם כך אנחנו אכן משפרים את חיינו? או שמא אותם גלמים עתידים לקום על יוצריהם בני האדם? היכן הגולם־המחשב נגמר והאנושי מתחיל?

אוצרות: מיכל בן יעקב ודפנה פלק. משתתפים: אורי גרשוני, מור אפגין, רומי ארדן, כרמי דרור, טד וויטקר, איה זמיר, ענבר חגאי, נוי חיימוביץ׳, שרון פדידה, יואל פלד, יעל פרנק, דינה קלברמן, דניאלה תקבה.

רומי ארדן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden