כל מה שחשוב ויפה
לאחר שריפת מועדון הקבוצה, 2013. צילום: יהודית שריי

יאללה בית״ר! - התערוכה

פורטפוליו Promotion: הקבוצה של המדינה, שהפכה את הכדורגל לדת ואת אוהדיה לצבא מאמינים, תוצג בתערוכה חדשה שתיפתח ביום חמישי (26.9) בבית מאירוב בחולון. יאללה! בית״ר ירושלים: התערוכה

״יאללה!״, תערוכה חדשה בסדרת גיבורי תרבות של העונה הישראלית לעיצוב בחולון, תוקדש למועדון הכדורגל בית״ר ירושלים. התערוכה תציג את ההיסטוריה של המועדון, שורשיו, הגלגולים השונים שעבר, סמלים ודמויות בולטות, ותתייחס לכדורגל כתופעה החובקת בטים אידאולוגיים, לאומיים וחברתיים, העונה על צרכים אנושיים להשתייכות והזדהות.

״מטרת התערוכה היא להפנות זרקור על אירועים ומהלכים היסטוריים משמעותיים, המבוססים על ערכים ועקרונות שראוי ללמד או להזכיר לדור הצעיר ולאלה הוותיקים״, מסביר רפי וזאנה, יוזם ואוצר התערוכה. ״כקבוצה שהפכה את הכדורגל לדת ואת אוהדיה לצבא מאמינים, מעניין לבדוק כיצד הכדורגל, על מגוון תפקידיו, הופך לחלק בעיצובה החברתי והתרבותי של קהילה ומדינה, וכיצד בית״ר ירושלים מתמודדת עם האתגרים החדשים שעת זו מביאה״.

בית״ר ירושלים נוסדה בשנות ה־30 של המאה הקודמת, ושחקניה הצעירים השתייכו למחתרות האצ״ל והלח״י. הזיקה האידיאולוגית לתורתו של זאב ז׳בוטינסקי ולתנועה הרוויזיוניסטית רקמה מראשית הדרך את החיבור שבין פעילות לאומית מחתרתית לוחמת לשאיפה להגיע להישגים בתחום הספורט, דבר שהתבטא באופי הפוליטי של המשחקים אל מול יריבים מבית ומחוץ. בשנות פעילותה עד קום המדינה עברה הקבוצה תהפוכות, פעילות מחתרתית, הגליית חבריה לאפריקה וחזרה לארץ.

נעלי המשחק של יוסי בניון. צילומים: רן יחזקאל

חולצת משחק, 1995

בשנותיה הראשונות של המדינה הצעירה, התחזק תפקידו של הכדורגל בעיצוב החברה. אל מול קבוצות המזוהות עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית והממסד והאליטה, ייצג מועדון הספורט של בית״ר ירושלים את אלו המזוהים עם השכבות החלשות, המזרחיים ואלו שהאמינו שרוח גבית מצד האוהדים והתומכים תוביל להצלחות ספורטיביות, ולתקיעת יתד בהוויה החברתית והפוליטית בישראל. המשחק הפך לכלי מחאה פוליטית וחברתית, שנקשרה גם במהפך הפוליטי בשנת 1977, שנה אחרי הזכייה ההיסטורית הראשונה של בית״ר ירושלים בגביע המדינה.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

התערוכה תתייחס גם להווה ולהתמודדות היומיומית של הקבוצה ובעליה הטריים עם האתגרים החדשים בעידן הרשתות החברתיות ומעורבות ההמונים, התרחבות השלוחות של הקבוצה בפריפריה לחינוך הדור הצעיר וריענון תדמיתה. בין המוצגים ההיסטוריים, פרטי ארכיון, סמלים ומדים מתקופות שונות, צילומים נדירים מרגעים משמעותיים על המגרש, צילומים היסטוריים ואפילו חלק משער ימק״א המקורי, ישולבו עבודות אמנות של אורי ליפשיץ, יצחק מבורך, דודי שמאי ואחרים.

בית״ר ירושלים, היא אייקון תרבותי בחברה הישראלית, ואפשר לראות בה מיקרוקוסמוס של תהליכים חברתיים ופוליטיים השזורים זה בזה, במגרש ומחוצה לו. ההיסטוריה של המועדון נטועה בתקופת טרום המדינה. שירים רבים נכתבו לקבוצה ובוצעו על ידי זמרים פופולריים בנוסף לסרטים תיעודיים, מאמרים אקדמיים וביוגרפיות, מערכונים וסאטירה בועטת. כל אלה מחזקים את מעמדה כ״קבוצה של העם״, או ״הקבוצה של המדינה״, כפי שמכנים אותה אוהדיה.


יאללה! בית״ר ירושלים – התערוכה
פתיחה: 26.9 | נעילה: 31.12
אוצר: רפי וזאנה
גלריית המשכן, בית מאירוב, חולון

נעלי המשחק של אלי אוחנה

צילום: קובי גדעון, באדיבות לע״מ

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden