כל מה שחשוב ויפה
יובל סער. צילום: מירב בן לולו

יובל סער, האוצר הראשי של שבוע האיור והעורך הראשי של פורטפוליו, ישפוט בביאנלה לאיור של ברטיסלבה

פורטפוליו News: יובל סער, האוצר הראשי של שבוע האיור של תל אביב והעורך הראשי של פורטפוליו, הוזמן להיות חלק מחבר השופטים הבין־לאומי בביאנלה לאיור של ברטיסלבה 2019, שתיפתח בחודש הבא

BIB, הביאנלה לאיור ברטיסלבה (Biennial of Illustrations Bratislava) היא אירוע בין־לאומי ללא כוונת רווח, שמתקיים בחסות אונסק״ו החל משנת 1967, אחת לשנתיים. גולת הכותרת של הביאנלה היא תערוכה־תחרות של איורי מקור מתוך ספרי ילדים ונוער מכל העולם, שיצאו לאור בשנתיים הקודמות לביאנלה. חבר השופטים הבין־לאומי מעניק פרסים הכוללים מענקים כספיים. לצד התערוכות מתקיימים סימפוזיונים בין־לאומיים למאיירים מקצועיים וסדנאות אמן למאיירים צעירים. מארגני הביאנלה הם משרד התרבות של הרפובליקה הסלובקית, הוועדה הסלובקית של אונסק״ו ו״ביביאנה״, בית האמנות הבין־לאומי לילדים. 

השתתפות המאיירים בביאנלה לאיור ברטיסלבה מאורגנת בכל ארץ על ידי ארגונים רלוונטיים. בכדי לקדם את מאיירי ישראל הוקם בשנה שעברה הוועד הישראלי לביאנלה לאיור ברטיסלבה, שחבריו הקבועים הם שלושת מייסדיו: טניה שטרנזון, אוצרת האמנות של אגוד האמנות למען ישראל (Art Association for Israel); ד״ר מרטין רודן, קונסול הכבוד של סלובקיה בישראל, ד״ר לספרות בפקולטה למדעי הרוח של האוניברסיטה העברית בירושלים; מרים פוזנר, מנהלת ספריית שער ציון – בית אריאלה ומחלקת הספריות בעיריית תל־אביב-יפו. בנוסף, צורפו לוועד לשנים 2018-2019 המאיירת עפרה עמית, כזוכת פרס BIB לשנת 2017 ויואל כהן, מבקר ספרות ילדים. כל חברי הוועד, כמו גם חברי ועדות השיפוט, עובדים בהתדבות מלאה. 

עינת צרפתי, השכנים

בחירת עבודות המאיירים לביאנלה של 2019 נעשתה על ידי ועדת מומחים שכללה את פרופ׳ אילנה אלקד־להמן, מרצה במכללת לוינסקי; האוצרת אורנה גרנות, מנהל ספריית האיור באגף הנוער של מוזיאון ישראל; ויובל סער, האוצר הראשי והיזם של שבוע האיור של תל אביב, והעורך הראשי של מגזין פורטפוליו. בסך הכל יוצגו בביאנלה 150 איורים ו־26 ספרים של 16 מאיירים ישראלים: יעל אלברט, אביאל בסיל, אורית ברגמן, יאנה בוקלר, אורה איתן, איה גורדון נוי, מאיה איש שלום, רעיה קרס, נעם נדב, הדר ראובן, גלעד סליקטר, עינת צרפתי, נטלי וקסמן שנקר, ענת ורשבסקי, גל ויצמן. בנוסף, המאיירת מריאנה רסקין תשתתף בסדנה בין־לאומית של מאיירים צעירים.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

מלבד סער, חבר השופטים הבין־לאומי יכלול גם את המאייר והאוצר עלי בוזרי (Ali Boozari) מאירן, המאיירת והסופרת דזדמונה מק׳קנון (Desdemona McCannon) מאנגליה, המאיירת וחוקרת ספרי הילדים גראסה לימה (Graça Lima) מברזיל, המוציאה לאור וחברת הנהלת הביאנלה אקוס אופורי (Akoss Ofori) מגאנה, המאיירת והסופרת נור אמילה מוהד יוסף (Nor Emila Mohd Yusof) ממלזיה, דיקן האקדמיה לאמנוית של לטביה אלכסיי נאומבוס (Aleksejs Naumovs), האנימטור והמאייר איגור אולייניקוב (Igor Olejnikov)  מרוסיה, המאיירת דניאלה אולייניקובה (Daniela Olejníková) מסלובקיה, חוקרת ומבקרת האמנות והסופרת טטיאנה פרגל קובה (Tatjana Pregl Kobe) מסלובניה, ומנהל ספריית ילדים וחוקר תרבות ילדים ז׳יגנג וואנג (Zhigeng) מסין. 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. אורית גולדמן

    יפה לך יובל, בהצלחה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden