כל מה שחשוב ויפה
אלה אמיתי סדובסקי בגלריה גורדון. צילום: מ״ל

הרשימה המשותפת // 3.10.2019

אלה אמיתי סדובסקי בגלריה גורדון; ציורי סלון בבית האמנים; יונה והלווייתן בספרייה הלאומית; דמוקרטיה עכשיו במוזיאון על התפר

חממה בגלריה גורדון 

בגלריה גורדון נפתחת הערב (חמישי) תערוכת יחיד של אלה אמיתי סדובסקי ״חממה״. זוהי תערוכה ראשונה לסדובסקי מאז שזכתה ב־2016 בפרס אן וארי רוזנבלט, והציגה בבית האמנים תערוכת סרטי סטופ־מושן. בתערוכה החדשה יוצגו שבע עבודות גדולות מימדים מהשנה האחרונה. בין היתר יוצגו דיפטיך וטריפטיך

שמתארים חלל ביתי הנע בין המציאותי לפנטסטי, בטכניקה שאותה סדובסקי משכללת, הכוללת קולאז׳ בדים, צבעי שמן וצבעי אקריליק. שם התערוכה, ״חממה״ ״Glasshouse״ , מתייחס למבטו של הצופה, החודר פנימה אל תוך החללים הפנימיים, ביתיים, ומתוכם אל החוץ.

שיח גלריה בתערוכה ייערך ביום שישי 25.10 בשעה 12:00, נעילת התערוכה בשבת 26.10.

אלה אמיתי סדובסקי בגלריה גורדון. צילום: מ״ל

birds

דמוקרטיה ואיום במוזיאון על התפר

במוזיאון על התפר בירושלים נפתחו שלוש תערוכות חדשות: ״דמוקרטיה עכשיו״, ״המאויים״ ו״יורים ובוכים״ (אוצר: רפי אתגר). התערוכות מעלות שאלות על התפוררות הדמוקרטיה על זכרון המפגש המרגש עם המוות ועל ההדחקה האנושית כנגד הזוועות המתרחשות על סף ביתנו. התערוכה הקבוצתית ״דמוקרטיה עכשיו״ מציגה רישומים, צילומים, וידאו ומיצבים, העוסקים במושג הדמוקרטיה וכשלונה – מה בעצם נותר מהדמוקרטיה, ומן הדרך החדשה שהבטיחה לעולם, שוויון זכויות והזדמנויות, לאחר המלחמות האיומות שהותירו את האנושות פגועה וחבולה. משתתפים: מרשל הריסון, דוד טרטקובר, ראשל ארדוס, שירלי פקטור, נועם ברסלבסקי.

 ״המאויים״ – תערוכת יחיד של נטע ליבר שפר, מתבססת על מאמרו המכונן של זיגמונד פרויד, ״המאויים״, שפורסם ב־1919, בו הוא מתאר את הביוגרפיה הנפשית של האדם המודרני, ואת אי יכולתו להיחלץ מהטראומה החרדה והמשיכה של תחושת הזרות בתוך האינטימיות. ליבר שפר מציגה איורי שמן של מסכות מוות, המקבעות את רגע המפגש עם המוות.

דמוקרטיה עכשיו במוזיאון על התפר. צילום: דניאל קמניסי, כוריאוגרפיה ראשל ארדוס.

גילה גרינפילד בבית האמנים. צילום: מ״ל

גילה גרינפילד בבית האמנים. צילום: מ״ל

ציורי סלון בבית האמנים

גילה גרינפילד מציגה בבית האמנים בתל אביב את תערוכת היחיד ״ציורי סלון״ (אוצר ליאב מזרחי). העבודות בתערוכה אינן רק ״סלוניות״, הן מושפעות מתהליכי השכפול, פירוק והרכבה האופייניים לטכניקת הקולאז׳, אולם בחלקן ישנם גזרי נייר ובחלק אחר זוהי אשליה בלבד. גרינפילד גוזרת פרגמנטים מהמציאות ומרכיבה מחדש חדרים שיש בהם התרפקות נוסטלגית או כמיהה להגשמת פנטזיה. אל תוך חללי הסלון המצוירים היא מצטטת יצירות אמנות מתקופות שונות – רובן של נשים יוצרות מתקופות שונות. בחלק מהציורים זהו רק גוף של אישה מפוסלת או דיוקן של אישה נערצת. גרינפילד מציעה את ציוריה כאלגוריה למצב קיומי: מתקלף, שבור, מפורק אבל בו זמנית בעל חן, בתוספת אלמנטים בארוקיים עמוסי פרטים.

שיח גלריה בתערוכה יתקיים בשבת 5.10 בשעה 12:00

הדסה גולדוויכט בספריה הלאומית. צילום: מ״ל

לווייתן בספרייה

אתמול (יום רביעי, 2.10) נפתחה בספרייה הלאומית בירושלים התערוכה ״יונה בספרייה״, של האמנית הרב־תחומית הדסה גולדויכט, ובה עבודות וידאו ופיסול בשילוב עם חומרים מהספרייה. התערוכה נפתחה כחלק מאירועי ״בסוד קולות רבים״ – פסטיבל פיוט, תפילה ומוסיקה יהודית בספרייה הלאומית, ובסמוך ליום כיפור – שבו נהוג לקרוא את ספר יונה העוסק בחטא, תשובה וסליחה. בפרויקט הזה מדמה האמנית את הספרייה עצמה ללווייתן ואילו יונה הנביא מדומה לקורא או לחוקר הבאים בשערי הספרייה ומגלים את סודותיה ואוצרותיה. בחלל התערוכה מוצב פסל לווייתן והמבקרים יכולים להיכנס אל בטנו ולשהות בה, כמעין חדר קריאה פרטי ומיוחד. 

לצידו עבודת הווידאו ״נשיקה״ שבה גולדויכט משחזרת טקס שהיה נהוג בקהילות יהודיות חסידיות, שבו נתנו לילדים ביום הראשון של הלימודים ללקק אותיות ופסוקים כשהם מרוחים בדבש. המבקרים בתערוכה יוכלו גם לראות דוגמאות של חמישה לוחות לימוד נדירים ומיוחדים של אותיות האל״ף־בי״ת העברי – כולם מאוספי הספרייה הלאומית שמקורם בקהילות יהודיות שונות ברחבי תבל.

לוח אלף בית, ונצה. צילום: הספריה הלאומית

הדסה גולדוויכט

*כוכבית מייצגת שדות חובה

';
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden