כל מה שחשוב ויפה
מרינה אברמוביץ, Waterfall. באדיבות ארכיון האמנית

הרשימה המשותפת // 10.10.2019: הביאנלה של ירושלים לאמנות יהודית

״שיח ומחלוקת נמצאים בלב תהליך היצירה, המאתגרת את קהל הצופים ומחוללת ויכוח״, בביאנלה הרביעית של ירושלים, בהשתתפות 200 אמנים, 30 תערוכות ו־14 אתרים ברחבי העיר

הביאנלה הרביעית של ירושלים לאמנות יהודית עכשווית, העוסקת במפגש שבין אמנות עכשווית ועולם התוכן היהודי, תפתח הערב (חמישי, 10.10) תחת הכותרת ״לשם שמים״. יצירות של 200 אמנים מישראל והעולם, יוצגו ב־30 תערוכות ב־14 אתרים ברחבי ירושלים.

המשנה בפרקי אבות אומרת: ״כל מחלוקת שהיא לשם שמים, סופה להתקיים, ושאינה לשם שמים, אין סופה להתקיים״. מכאן נושא הביאנלה, ״לשם שמים״, מאפשר בחינת המניע לפעולה באופן כללי וליצירה אמנותית בפרט, ומהדהד לרעיון מרכזי במסורת היהודית – המחלוקת. תהליך דינמי ולעתים מאתגר זה של חתירה לאמת, גם בעניינים בנאליים, קשור בלבו למסורת זו של מחלוקת. זהו נתיב המעצים את מסע האנושות בדרך לתיקון עולם ואולי אף להתעלות.

רם עוזרי, מייסד הביאנלה של ירושלים והעומד בראשה, מסביר: ״שיח ומחלוקת נמצאים בלב תהליך היצירה. הביאנלה הרביעית של ירושלים בוחנת דו־שיח מגוון זה באמצעות השפה רבת־הרבדים של האמנות הוויזואלית, המאתגרת את קהל הצופים ומחוללת ויכוח״.

חורחה גיל

פיטר יעקב מלץ

מרינה אברמוביץ בבניין ימק״א

המבנה הייחודי, הנושא חזון של מפגש בין העמים, יארח שלוש תערוכות:
מפל מים – אמנית המיצג הנודעת מרינה אברמוביץ׳ את יצירתה מפל מים: הקרנת וידיאו של 108 דימויים שבהם נזירים טיבטיים שקועים במדיטציה ומדקלמים באופן חופשי. ברקע נשמע ״מפל״ של קולות הממלא את החלל, שבעבר שימש כבריכה הפנימית של ימק״א. המיצב, שהוזמן על ידי נציגי הדלאי לאמה, הוא סביבה היפנוטית של קולות ודימויים. אוצר: רם עוזרי.

זיארה: חוכמה מרוקאית משותפת – תערוכה מעבודותיהם של אמנים עכשוויים ממרוקו ויוצאי מרוקו, שאוצר עמית חי כהן. התערוכה מדגישה קשרים היסטוריים ומודרניים בין אנשים בירושלים ובמרוקו ומגלמת את הכמיהה ההדדית העמוקה של שתי הקבוצות לקרבה מחודשת. דרך אמנות ואופנה מרוקנית עכשווית, תבחן זיארה את היסודות העבריים שזכו להכרה פורמלית במרוקו, כחלק מהתרבות הכללית.

ללא כתב – האמנית ההודית אסתה בוטייל נסעה לאיראן, לישראל ולהודו במהלך יצירת העבודה, המתמקדת בשלוש מסורות עתיקות של מסירה בעל פה; הוודות ההודיות, האווסטה הזורואסטרית והתורה שבעל הפה היהודית. אוצר: רם עוזרי.

Hicham Benohoud

לידה שרת מסד

מכון ון־ליר

לא בשמיים – התערוכה תציע מבט על הקשר שבין הרעיון הגולמי, המוטיבציה למימושו והפעולה הבוראת יש־מאין. מבט זה מאפשר להציג מגוון קולות, פרשנויות, מקורות השראה ואופני מימוש יצירתיים שכורכים עבודות אינדיבידואליות במערך קולקטיבי של הבעה. העבודות במדיומים השונים מציעות קריאה חדשה לתהליך היצירה החקרני של האמן, הכרוך בניסוי ותְּעִיָּה. בין המציגים: ליהי תורג׳מן, פיטר יעקב מלץ, חנאן אבו־חוסיין, שולי בורנשטיין־וולף, בברלי ברקת, יונתן אולמן. אוצרת: ורה פלפול.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

מעלות – תערוכה זוגית לדורית פלדמן ורחל רוטנברג. סדרת העבודות כרוֹנוֺטופּ, מושג המאחד בין זמן ומקום, מתאפיינת בצירוף דימויים ובפרישת מרחב דואלי לקו־התפר שבין העבר להווה, בין הארצי לנשגב, בין מקורות הפילוסופיה היהודית וטקסטים עכשוויים, מתוך הכמיהה לאחד את ציר הזמנים בתודעת המקום של אתרים ארכיאולוגים היסטוריים בארץ, בדגש על אתר קומראן.

דורית פלדמן

שי עבאדי

מוזיאון וולפסון לאמנות יהודית

במוזיאון שבהיכל שלמה יוצגו שמונה תערוכות, ביניהן:

הגיעו מים עד נפש – בקיץ שעבר התארחו חמישה אמנים ישראלים בוונציה, המתמודדת בין היתר עם התחממות גלובלית, עם עודף תיירים ועם הזדקנות האוכלוסייה. הם ביקשו לחקור סוגיות הקשורות לשינוי האקלים דרך פריזמה יהודית. התערוכה המגוונת שיצרו, כתגובה לחוויה האישית של הכוחות המאיימים על העיר, מחייבת אותנו לחשוב, לפעול ולהגיב. אוצרת: אנדי ארנוביץ.

סופה להתקיים: רגישויות משותפות – התערוכה בוחנת את השאלה האולטימטיבית, איזו אמנות תשרוד את מבחן הזמן. היא כוללת עבודות אמנות במגוון מדיות, המלוּות בטקסטים עתיקים ועכשוויים המבודדים את היצרים שהניעו את האמנים להוציא לפועל את יצירותיהם. משתתפים: מיכה אולמן ,ורדי בוברוב ,פסי גירש ,דוד בן הרא״ש, אבנר שר. אוצרת: ד״ר סמדר שפי.

רחובות ירושלים

פסטיבל אמנות רחוב יהודי: שמים סביבנו – האמנות היהודית העכשווית יוצאת מהגלריה אל רחובות ירושלים. אמני רחוב יהודים, שישה מישראל ושישה מחו״ל, מבקשים להטביע חותם על העיר העתיקה־חדשה, רבת המורכבות והגיוון. הם חושפים את האמנות שלהם ואת עצמם לתנאים הפיזיים העירוניים ולשחיקת היום־יום, ומציעים מבט מרענן על מקום השמים בעיניהם. אוצרים: הלל סמית, עלי קפלן וילדמן וג׳ודי טל קופלמן.

תערוכות נוספות יוצגו, בין השאר, בקמפוס היברו יוניון קולג׳, בבניין כלל, בגלריה דואק – משכנות שאננים, בחוצות היוצר ובמרכז מורשת מנחם בגין.

במהלך הביאנלה, שתמשך עד 28.11, יתקיימו מפגשי שיח גלריה, דיוני פאנל עם אמנים ועם אוצרים, מופעי מוזיקה ומחול, סיורים ליחידים ולקבוצות בעברית ובאנגלית וסיורים בשפות נוספות בתיאום מראש. תכנית האירועים המלאה ושעות פתיחת התערוכות – באתר הביאנלה.

שולי בורנשטייןוולץ

יובל שאול

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden