כל מה שחשוב ויפה
ג'רי שי שריג בתערוכה שיח.גלריה בשבוע האיור, גלריה BY5. צילומים: אבי ולדמן

״שיח.גלריה״: חיי הפרא של צמחים ואנשים, בתערוכה שתיפתח בגלריה BY5

פורטפוליו News: העבודות של ג׳רי שי שריג ורונית בכר בתערוכה ״שיח.גלריה״ שואבות השראה מחיי הפרא של צמחים ופרחים בטבע, ומקבילות אותם לטבע האדם. אוצרת: חגית פלג רותם

התערוכה ״שיח.גלריה״ שתיפתח ביום חמישי (14.11) בגלריה BY5 שואבת השראה מעולם הטבע הפולש לחיינו, ומקבילה את חיי הפרא של צמחים ופרחים בטבע לחוויה אנושית, חושית ופסיכולוגית – קצת סוריאליסטית – של חריגה מגבולות המוכר והידוע, צמיחה והשתנות בלתי צפויה. התערוכה, שאוצרת חגית פלג רותם, היא חלק משבוע האיור 2019. האמניות ג׳רי שי שריג ורונית בכר פועלות במדיומים שונים ופרשנויות אישיות תחת תמה משותפת.

שי שריג מציגה עבודות רקמה בעבודת יד, משולבות בצילום והדפס. הצילומים מבוססים על שוטטות בגנים הבוטניים של אוניברסיטת תל אביב והתבוננות בטבע העירוני. על גבי הדימויים היא רוקמת ריקמה גדושה, עמלנית ואקספרסיבית בחוט שחור, ובחוטים מתכתיים בזהב, ברונזה וכסף. הדימוי המתקבל הוא סוער, רוחש חיים ופרוע חוטים. הרקמה משנה כיוונים במפתיע, החוט לעתים מהודק ולעתים רופף, זולג ומשתפל לעבר הרצפה, בהשראת גידולי צמחייה, שחלקם מטופלים בשליטה קפדנית וחלקם נתונים לגידול טבעי וצמיחה בלתי מרוסנת.

רונית בכר

ג'רי שי שריג

ג'רי שי שריג

רונית בכר

בכר מציגה איורים חתוכים בפח דק, של דמויות אנושיות לבושות בדים בהדפסי דוגמאות צמחיות, פרחוניות, המעניקות עושר ותנועה לדימויי הגוף. הראשים, לעומת זאת, הם ראשי פרחים מפוארים, עלי כותרת שיצאו מפרופורציה והם מושכים את העין ומרהיבים, באותה מידה שהם מטרידים ודורשים מהצופה להשלים את הפערים בין האנושי לטבעי, בין הנובל לפורח, בין העדין לעוצמתי. הדימויים הם רפלקציה והשלכה של אופי הפרח על תנועה אנושית ולהפך, והם מעלים תחושה ש״הגיוני״ ואפשרי שנפגוש דמויות כאלה או פרחים כאלה ברחוב.

התוצאה אפופת קסם ומרהיבה, אך בה בעת מעוררת אי־שקט ותחושת דריכות, בניסיון לזהות את חוקיות הצמיחה, לטוות נרטיבים אפשריים ולהשכין סדר חדש בעולם. העבודות בתערוכה מעוררות מחשבה על יופי ומשיכה לטבע, על רצון להיטמע בעושר הטבעי ו״לאבד את הראש״ – כפי שקורה לדמויות. הן מובילות קו אסוציאטיבי שעובר מנשף הפרחים של הנס כריסטיאן אנדרסן דרך חנות קטנה ומטריפה ועד לטרנדים הבולטים בעולם העיצוב ותרבות המגורים כיום – עם כניסת הצמחייה הגדושה לחללי פנים, ריבוי העציצים והגינות הביתיות גם בדירות עירוניות קטנות, ושילוב דוגמאות צמחיות בחפצים ופריטי ריהוט ובהדפסי טקסטיל ואופנה.

שתי היוצרות הן בוגרות התואר השני במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, שם נפגשו. שיתוף הפעולה היצירתי שלהן נמשך זו השנה השנייה, אחרי שבשנה שעברה הציגו יחד בתערוכה Out of Line. גוף העבודות החדש של כל אחת נוצר במיוחד לתערוכה זו וניתן לראות התפתחות בקו העבודה האמנותי שלהן, הן באופן אישי והן בשיתוף הפעולה הקונספטואלי והפיזי בחלל.

גלריה BY5, המארחת את התערוכה היא גלריית הבית של עמותת אמני הקרמיקה בישראל.


גלריה BY5, רח׳ בר יוחאי 5, תל אביב. הפתיחה 14.11 בשעה 20:00. שעות פתיחה מיוחדות בשבוע האיור

רונית בכר

ג'רי שי שריג

ג'רי שי שריג

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden