כל מה שחשוב ויפה
ששכחנו מהגשם. צילומים: איתמר מנדס־פלור

ששכחנו מהגשם: איתמר מנדס־פלור בבית הנסן

פורטפוליו Promotion: בורות המים הישנים בבית־החולים למצורעים הציתו מחקר אמנותי על הקשר בין מים ואור, אבן ופיסול קינטי, מנגנונים מכניים ומיתוסים של ריפוי, שיהפכו את חלל מעמותה בו־זמנית לתערוכה, מעבדה וסטודיו

תערוכת היחיד הראשונה של איתמר מנדס־פלור,״ששכחנו מהגשם״, תפתח במוצאי שבת ה־21.12 במרכז מעמותה בבית הנסן. נקודת הפתיחה הרעיונית והפיזית של התערוכה, שאוצרים סלה־מנקה, היא בורות המים בבית הנסן בירושלים. הבורות שימשו בשנותיו הראשונות של הבית כמקור מים חיים, לטיפול בחולים ולהשקיית העצים והצמחים במשק האוטרקי של בית־החולים למצורעים.

התערוכה תהפוך את חללי מרכז מעמותה למעבדה של מחקר אמנותי על הקשר בין מים, פיסול קינטי, מנגנונים מכניים ואור. עבודותיו של מנדס־פלור בעלות מימד פרפורמטיבי של התפתחות בזמן. בתערוכה ייבחנו המשיכה והדחייה בין אבן ומים; ההתנגשות בין השניים יוצרת רגעים של גילוי אסתטי, המתייחסים להיותם חומרי יסוד במבנה של בית המצורעים לשעבר. חומרים אלה, ששימשו לריפוי, להשקיה, לטהרה ולהגנה, היו גם מקור למיתוסים שונים. מנדס־פלור ינתק אותם מהקשרם הטבעי, כדי לבנות בעזרתם מציאות פואטית חד־פעמית.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

בפתיחת המעבדה־סטודיו־תערוכה יחשף בפני המבקרים עולמו של אמן, חוקר וממציאן. עבודות קודמות, סקיצות, עבודות בתהליך, רישומים וציורים של מנדס־פלור יפוזרו בחללים החומקים מהגדרת המושג ״תערוכה״.  שם התערוכה לקוח משיר של ז׳ואאו דלגדו: ״ששכחנו מהגשם / אנחנו נזכרים רק כשיורד גשם / ואין כבר טעם לגלות את הנשכח / ולסבול מחסרונו״.

״ששכחנו מהגשם״ תמשיך את שיתוף הפעולה של מנדס־פלור עם קבוצת סלה־מנקה, שיתוף פעולה שהתחיל בשנת 2011 בשהות האמן במרכז מעמותה בעין־כרם. מאז השתתף מנדס־פלור בעשרות פרויקטים שאצרה הקבוצה, ובמסגרתם בלטו עבודותיו באיכויותיהן הפואטיות ובשילוב בין טבע, מגע אנושי ומנגנונים מכניים.

איתמר מנדס־פלור הוא צלם, צייר, פסל, מעצב תפאורה, קולנוען ונגר. הוא משלב בעבודותיו עיסוק בחומר, מחקר והמצאה ויוצר פסלים קינטיים ומיצבים. השתתף בכמה תוכניות שהות, בהן תוכנית השהות של מרכז מעמותה ובית־הגת בעין־כרם, שם הוא חי ויוצר כיום. מנדס־פלור השתתף בפסטיבלים, בהפקות קולנועיות ובפרויקטים עצמאיים רבים, והציג את עבודותיו במוזיאון המדע, מוזיאון ישראל, בגלריית הקיבוץ, בבית הנסן ובאתרים נוספים.


ששכחנו מהגשם | איתמר מנדס־פלור
מרכז מעמותה, בית הנסן, ירושלים
21.12 – 7.2, שעות פתיחה ופרטים נוספים באתר בית הנסן ובאירוע הפייסבוק של התערוכה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden