כל מה שחשוב ויפה
רונית פורת. צילום: ענת גורל רורברגר

מה קורה // רונית פורת

עדות מפי שמועה, תערוכת היחיד של רונית פורת בגלריה אינדי, מפקיעה צילומים ישנים מהקשרם המקורי; דרך פירוק וחיבור מחדש היא מציגה מקטעי סיפור מיד שניה, עדות של אדם שלא נכח באירוע

מי?

רונית פורת, בת 44. לא כל כך ברור איפה גרה אבל זה בין תל־אביב לאמסטרדם.
אתר

סטטוס זוגי?

לא ברור.

מה בצלחת?

אני מאוד בררנית, אז אף לא אחת מההגדרות הרגילות מתאימה לי. בעיני איקרה זה הדבר הגרוע ביותר שיכול להיות בצלחת – שילוב של ביצי דגים ומיונז, שני דברים ששנואים עלי. ביסלי גריל, לעומת זאת, זה מעדן.

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

אני חברה בגלריה אינדי (שבשנה הבא נחגוג לה עשור), ומציגה בה עד ה־4.1 את תערוכת היחיד שלי, ״עדות מפי השמועה״. שם התערוכה לקוח ממונח משפטי בדיני־ראיות, שמשמעו פיסת מידע שהתקבלה אצל עד מאדם אחר, ונוגעת לאירוע שבו העד לא נכח. הדימויים בתערוכה לקוחים מקטלוגים לעיצוב מגרמניה של שנות ה־20 וה־30 ומארכיון שיצרתי.

מתוך עדות מפי שמועה בגלריה אינדי. צילומי הצבה: יובל חי

צילום: יובל חי

בעבר הצגתי טרילוגיה, שחלקה הראשון הצגה בגלרי אינדי ב־2016, חלקה השני במוזיאון הרצליה ב־2017 וחלקה השלישי הוצג במוזיאון תל־אביב ב־2018. הפעם, בשונה מהטרילוגיה שבמרכזה העמדתי דמות וסיפור, בחרתי להתמקד בשלוש זירות. כל אחד משלושת חדרי הגלריה מדמה חלל אחר; הדמויות עברו פעולות של מחיקה, חיתוך וחיבור מחדש כך שאינן ידועות, ובנוסף ניסיתי לשתול ריחות בחלל.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

עבדתי במשך חמש שנים בפרויקט שהזמין צלמות וצלמים לתעד את ישראל והשטחים. במסגרתו הייתי אסיסטנטית של וונדי אוולד – צלמת אמריקאית שמחלקת מצלמות שהושפעתי ממנה מאוד. בנוסף, פגשתי צלמים גדולים נוספים כמו רוזלינד סולומון וניק וופלינגטון.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

אחרי שבניתי את הפוטופלסטיקון (פנורמה קיסרית) עם בית־המלאכה גדי צחור, שהיה סוג של פרויקט חלומות והוצג במוזיאון הרצליה, איני יודעת לתאר עוד פרויקט חלומות מסוים. מצד אחד יש את העניין הסביבתי, והשאלה מה עושים עם כל מה שמייצרים, ומצד שני יש את התפתחות הטכנולגיה שמאפשרת ליצור עבודות שלא ישכבו אחר כך במחסן. בקיצור, אני בשלב שאני מרגישה שאני צריכה רגע לעצור ולחשב מסלול מחדש. חלומות יש מלא, אצלי הבעיה זה במה להתמקד.

מהו פריט הלבוש האחרון שקנית?

קניתי כפפות יד־שניה לתערוכה ולחורף האירופאי.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

צילום: יובל חי

מתוך עדות מפי שמועה בגלריה אינדי. צילומי הצבה: יובל חי

צילום הצבה, מר אולבריך והעלמה נוימן, מוזיאון הרצליה. צילום: טל ניסים

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden