כל מה שחשוב ויפה
ללי כץ במכירה למען ספריית לווינסקי. צילום: מ״ל

הרשימה המשותפת // 2.1.2020

המכירה השנתית למען ספריית גן לוינסקי בסופ״ש; נוריה גואל בהוואנה ובתל אביב; רמי טריף וניצן סט באורנים

קונים אמנות למען ספריית גן לוינסקי

תערוכת המכירה השנתית למען ספריית גן לוינסקי תתקיים בסופ״ש הקרוב (שישי־שבת, 11:00־17:00) בבית בנימיני בתל אביב, אוצרת: רווית הררי.  בשכונת נווה שאנן בתל אביב אין מתנ״ס, ספרייה, מרכז קהילתי או מרכז תרבות שפועל לרווחת תושבי השכונה. את ספריית גן לוינסקי הקימה קבוצה של אנשי תרבות אקטיביסטים – אמנים אוצרים ואדריכלים – והיא הפכה מרגע הקמתה לאבן שואבת לילדים ולמבוגרים תושבי השכונה. הפרויקט שואב את השראתו מתוך התפיסה שחינוך, תרבות ואמנות הן זכויותיו הבסיסיות של כל אדם, ושהשקעה בתחומים אלה – משמעותה פתיחת דלת לקהילות מוחלשות, ואפשרות להפוך לשותפים שווים בחברה.

ההכנסות מתערוכות המכירה הן מקור המימון המרכזי לפעילות, כוללת מרכז תרבות וחוגים לילדים ונוער, ארבע קבוצות כדורגל, משחקייה, מרכז מוזיקה ואף אוניברסיטה קהילתית. הספרייה מהווה גשר חי בין אוכלוסיית הזרים לבין התושבים הוותיקים, ומציעה אי של שפיות וידידות בלב שכונה הסובלת מדורות של הזנחה.

כבכל שנה, תערוכת המכירה תימשך יומיים בלבד ויימכרו בה עבודות של יותר ממאה אמנים, ידועי שם לצד אמנים צעירים ועולים, במחיר אחיד של 1500 שקל לעבודה. בין האמנים שתרמו עבודות למכירה: Know Hope, לארי אברמסון, עידו בראל, סיגלית לנדאו, גלעד רטמן, דגנית ברסט, אורי גרשוני, עילית אזולאי, זויה צ׳רקסקי, גלעד אופיר, מיכל בראור, מארק ישאייב, ליאת לבני, טליה קינן, גבריאלה קליין, יונתן אולמן ועוד רבים וטובים.
בית בנימיני, רח׳ העמל 17, שישי־שבת ,3-4.1.2020. הכניסה חופשית

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

ליאור גריידי. צילום: מ״ל

יאנה גורליק. צילום: מ״ל

נוריה גואל משנה את העולם

מיני־רטרוספקטיבה לאמנית נוריה גואל מספרד מוצגת במרכז 1:1 בתל אביב (אוצר: עומר קריגר). גואל, מאמניות הפרפורמנס המובילות בזמננו, משלבת בעבודותיה פרפורמנס/פעולה לצד מיצבים תיעודיים של וידאו וסטילז. היא עושה שימוש באמנות שלה למטרת אקטיביזם פוליטי וחברתי, ומאמינה שלאמנות יש הכוח לחשוב את עצמנו מחדש כחברה. היא מנכיחה באמצעות גופה ואזרחותה מציאות חברתית ופוליטית, וגם יוצרת בה שינוי. גואל למדה אמנות באוניברסיטת ברצלונה והתמחתה בתכנית המאסטר לאמנות ההתנהגות של האמנית הקובנית טניה ברוגרה. היא נוהגת לעבוד עם בני ובנות־ברית משולי החברה, מפלרטטת ומערבת בפעולותיה את הכוחות החברתיים החזקים ביותר, כגון ממשלות, בנקים, הפטריארכיה ועוד. מקבץ העבודות המוצג בתערוכה מאפשר לראשונה בישראל היכרות מקיפה עם האמנית הפעילה והמוערכת הפועלת בספרד ובכל העולם. 

1:1 מרכז לאמנות ופוליטיקה הוא חלק ממתחם עצמאי לאמנות ולתרבות ללא מטרות רווח, המופעל על ידי עמותת מרסל. מנהלת המתחם: עדי אנגלמן. 

רחוב השרון 4, תל אביב.

נוריה גואל (סטילס מווידאו) ב-1:1 מרכז לאמנות ופוליטיקה

כסא. שולחן. בית. ספר באורנים

רמי טריף וניצן סט יציגו בתערוכה חדשה שתיפתח בגלריה במכללת אורנים ביום ב׳ 6.1 (אוצרת אורית בולגרו). 

״כיסא. שולחן. בית. ספר – ארבע מילים שסביבן מתקיים מפגש בין אדם לאדם, הורה וילד, מורה ותלמיד. מפגש שאופיו מושפע, מעוצב, ונתמך במרחב בו הוא מתקיים. התערוכה מפנה מבט למפגש זה ולתנועה בין שני מרחבים חינוכיים: מרחב מוסדי ומרחב פרטי – משפחתי וביתי.

העבודות של רמי טריף וניצן סט מציעות מבט על המרחב החינוכי, מתוך חשיבה רב תרבותית המשלבת מסורות מן העבר עם ההווה. המודל הבסיסי לחלל לימודי שבו כיסא ושולחן מפנה מקום לאפשרויות חדשות, שנוסחו מתוך מבט ביקורתי על ההיררכיות המאפיינות את בית הספר, ומתוך דיאלוג עם החברה והתרבות ממנה הגיעו.

רמי טריף בגלריה באורנים. צילום: מ״ל

ניצן סט באורנים. צילום: אולג גרישקו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden