כל מה שחשוב ויפה
כנס זרקור, פסטיבל מנורת לילה. צילום: יוחאי מטוס

הרשימה המשותפת // 16.01.2020

סוף שבוע של אור ואמנות בפסטיבל מנורת לילה; תערוכה לזוכי פרס משרד התרבות במוזיאון אשדוד; שלוש מחוות לטולי באומן בגלריה סימן שאלה; חלום המתח הגבוה של פנחס עזרא; דובי צעצוע משתלטים על גלריית המשכן בחולון

פסטיבל מנורת לילה 6

פסטיבל מנורת לילה, סוף שבוע של אור, אמנות ומוזיקה בדרום תל־אביב, יתקיים זו השנה השישית ברציפות בימים חמישי ושבת, 16 ו־18 בינואר בשעות הערב. אירוע האמנות והתרבות הלילי במרחב הציבורי ייערך ברחובות שכונת נווה שאנן ההיסטורית בהפקת עיריית תל אביב־יפו, לאחר שנדחה מסוף השבוע שעבר בשל מזג האוויר.

השכונה הרב תרבותית תהפוך במהלך הפסטיבל לבמת שיח בין עברה של דרום העיר להווה הרב־תרבותי שבה. מרחבים ציבוריים, גינות, פינות רחוב, בתי־עסק וחללים עירוניים, יהוו כולם במה למיצבי ולמיצגי אמנות ואור שינועו בין אמירה נוסטלגית אודות עברה של השכונה להתבוננות בטריטוריה המורכבת של ההווה. באירוע יוצגו שלל מיצבים פיסוליים, מיצגים חיים, הקרנות וידאו והופעות חיות של מוזיקה מקומית סביב מוקדי חום חורפיים. השנה יארח הפסטיבל את להקת המחול בת־שבע בעבודת מיצג מאת אוהד נהרין, שתיערך ברחוב פיין הפונה מערבה, אל קו הרקיע של תל אביב יפו, שיתמוסס בעוד רקדני הלהקה יפנו אל עבר רציפי התחנה המרכזית הישנה. תכנית האירועים ורשימת המשתתפים המלאה בדף הפסטיבל בפייסבוק.

בין שלל אירועי הפסטיבל יתקיים גם השנה כנס זרקור 2, שייערך הערב (16.1) בשעות 16:00-19:30, וידון בהיבטים השונים של אור כמדיום וכאמצעי ביטוי בתחומי היצירה, המרחב הציבורי, האמנות, העיצוב והבמה. הכנס, שאוצרת הילה מאיר, יציג את מגוון הביטויים ויעודד שיח בין העוסקים בתחומים שונים של יצירה ועיצוב, כמו אורות וצללים בעולמות מיניאטוריים, יצור ועשיה בשכונה, כיצד קולנוענים הופכים אור לרגשות ועוד. הכניסה לפסטיבל ולכנס חופשית.

פסטיבל מנורת לילה. צילום: עומר ביטס

צילום: מרים אלסטר

צילום: קרולינה הלטק

תערוכת הזוכים

במוזיאון אשדוד לאמנות תיפתח בשבת (18.1) תערוכת הזוכים, שתציג את עבודותיהם של 78 אמנים מעצבים, זוכי פרסי משרד התרבות והספורט לאמנות ועיצוב, לשנים 2017-2018.

בתערוכה, שאצרו יובל ביטון, רוני כהן־בנימיני ודפנה גזית, יוצגו עבודות של מגוון רחב של אמנים ומעצבים עכשוויים, ותיקים לצד צעירים, בתחומי מדיה שונים. זוהי הזדמנות נדירה ומאתגרת לבחון את הזירה העכשווית של האמנות והעיצוב בישראל ואת הלכי הרוח המניעים אותה. העבודות יוצגו ללא הבחנה בין קטגוריות הפרס השונות בהן זכו. כך יתאפשר להאיר מנעד רחב של הקשרים בין העבודות, זיקות וממשקים הדדיים, וכן דיאלוג מתמשך בין הדורות ובין תחומי יצירה שונים.

  1. • רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

בין הזוכים המציגים בתערוכה, נמנים בקטגורית זוכי פרס מפעל חיים: בני אפרת, נורית דוד ודרורה דומיני; זוכי פרס השרה: אורן אליאב, נבט יצחק, חיימי פניכל, עילית אזולאי, גלעד רטמן, אורי גרשוני, מאיה זק ומאיה אטון; זוכי פרס עידוד היצירה: מארק יאשאייב, לי אורפז, שירלי וגנר, שחר יהלום, תמר לצמן, טל ירושלמי ותומר ספיר; זוכי פרס אמן צעיר: אסף שחם, נעמה ערד, דור זליכה לוי, מירב קמל; זוכי תחומי העיצוב: בתיה קולטון, אביגיל ריינר, שירה קרת, קובי פרנקו; זוכי פרס אמנות הוידיאו: רות פתיר, אלהם רוקני, קרן רוסו.

שרלי וגנר, תקלה בחיישן

נורית דוד, נוף מספר 9. צילום: רם ברכה

הילה שפיצר, אנחנו השממה שבאתם הפריח. סריקה: שוקי קוק

שלוש מחוות לטולי באומן בגלריה סימן שאלה ?

בשבת (18.1), במלאת חמש שנים לפטירתו של טולי באומן (1933-2015), ייערכו בגלריה סימן שאלה ? שבקיבוץ עמיר מספר אירועי מחווה לאיש כיוצר וכיזם. מראשית שנות ה־80 ועד ראשית שנות ה־2000, בלט באומן כדמות צבעונית בעולם האמנות הישראלי ואף זכה לפרס על מפעל חיים של משרד התרבות. באומן ניצב מאחורי כמה ממפעלי התרבות והאמנות החשובים שהתקיימו בשדה האמנות הישראלי, ביניהם אירועי הפיסול בטבע בתל־חי, וכן יוזמה, חזון וניהול ארגוני שהולידו בין השאר את ״סטודיו״, שהיה כתב־העת המוביל לאמנות ישראלית שיצא לאור מסוף שנות ה־80 ועד תחילת שנות ה־2000 .

אירועי המחווה יכללו השקת ספר אמן של באומן, בעריכת בתו שלומית באומן. בחלק הראשון של הספר מרוכזים טקסטים שנכתבו על־ידי אנשי ונשות מפתח בשדה האמנות בישראל שעבדו עמו באופן צמוד במהלך השנים: שרה בריטברג סמל, גדעון עפרת, יעל גילעת, חיים מאור, טלי תמיר, גליה בר אור, אמנון ברזל ושגיא לוי. חלקו השני של הספר הוא קטלוג עבודות של באומן, המתעד את גופי העבודות המרכזיים ביצירתו והתמות המרכזיות שהעסיקו אותו במהלך השנים. הספר משרטט את המורכבות המובנית ביצירתו של באומן, את פעילותו הציבורית, את החידושים שפיתח, ואת הרוח האוטופית ששיקפה את מכלול פעילותו.

באומן יצר שפה ייחודית המתמקדת בפיסול חומרי ואנטי־חומרי המתכתב עם הנוף והמקום. לצד הספר, תחנוך הגלריה חלל חדש ובו תצוגת קבע של עבודותיו, וכן תפתח את תערוכת המחווה ״אמנים מדברים עם טולי״, שאוצרים אתי פרדו נוסבאום ונפתלי נחמני. משתתפי בתערוכת המחווה: נפתלי נחמני, יונתן גל, שאול קנז, יובל דניאלי, ציבי גבע, תגית כלימור ודוד קנפו, סלו שאול, מיכה אולמן, יאיר גרבוז, סיגלית לנדאו, פני הס יסעור, יוסף הוכמן, ישראל הדני, הילה לולו לין פרח כפר בירעים, אתי פרדו נוסבאום, שלומית באומן, חסן חאטר, גיל מיודוסר באומן, דיגי דקל, אריאל מיודוסר.

טולי באומן. צילומים: שי בן אפרים

פסל מנגן מאבן בזלת. הקשה: חן צ׳ימבליסטה

חלום קו המתח הגבוה של פנחס עזרא

תערוכת יחיד לאמן פנחס עזרא תפתח הערב (חמישי 16.1) בגלריה אלמסן ביפו. ״חלום קו המתחת הגבוה״, שאוצר אורי דרומר, תלווה את התימה המהותית ביותר בעבודותיו הנוכחיות של עזרא –  הקו. זהו קו שפונה פנימה, שקוע בקשב עמוק לקולות המהדהדים בו, ואז נשלח הקו אל העולם החיצון, נושא את המבע הפנימי אל העולם.

״פנחס עזרא מצייר, כשעיניו מאזינות פנימה; הוא מאזין, חווה, חולם; חולם קווים״, נכתב בדבר התערוכה. ״ההתרכזות הזאת בתנועה הנובעת מן הפנים לחוץ והרגע שבו מתחיל הקו להיוודע ולנוע כוקטור לעבר הנייר או החומר – הם המומנט האמנותי עבור עזרא. הקו של עזרא לעולם לא כלה ואין לו תחנה סופית. האמנות כאן היא מעשה של שילוח קווים, החורגים, לטעם יוצרם, מן המדיה האמנותית, ואף על פי כן נועו ינועו, כי בתנועה הבלתי-גמורה והבלתי-חדלה מונחת לדידו האמנות עצמה״. נעילה: 16.2.20.

פנחס עזרא. צילומים: טל ניסים

כן דובים ולא יער בגלריית המשכן בחולון

דובי צעצוע עומדים במרכזה של תערוכה חדשה, שתפתח במוצאי שבת 25.1 בגלריית המשכן בבית מאירוב, במסגרת העונה הישראלית לעיצוב בחולון. מאות דובי צעצוע מאוספים פרטיים יוצגו בתערוכה, בהם דובים מכניים מתוך האוסף הגדול והנדיר של אריק נודלמן ודובים מהאוסף של ראש עיריית ירושלים המיתולוגי טדי קולק.

דובים אהובים על ילדים ובוגרים ומככבים בספרות, בקולנוע ועל מדף צעצועים כבר מהמאה ה־19. מאז סיפור זהבה ושלושת הדובים, דרך דובי רוזוולט (שטבעו את המונח טדי בר), הדב רופרט של מרי טורטל, פו הדוב של א.א. מילן, הדוב באלו מתוך ספר הג׳ונגל של קיפלינג (ודיסני), הדב פדינגטון של מייקל בונד, הדוב מישקה הרוסי שמככב במעשיות רוסיות רבות ואחרים – התנחלו הדובונים והדובים גם בחדר הילדים וזכו לחיבוק אוהב מידי הקהל הצעיר והמבוגר.

התערוכה ״כן דובים ולא יער״, שאוצרת חנה הרצמן, תציג לצד האוספים ההיסטוריים גם דובים מקוריים של המעצבות הישראליות קלרה גולשטיין, רות גרומר ונוני אביטל, בהם דובים שעוצבו במיוחד לסיפורים של אפרים קישון ז״ל והם נקראים על שמות ילדיו רפי, אמיר ורננה. נעילה: 18.4.

דב של האמנית נוני אביטל. צילומים: רן יחזקאל

דובי של המעצבת קלרה גולשטיין

דובים מאוסף אריק נודלמן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden