כל מה שחשוב ויפה
מיכאל קובנר, עמנואל ויהונתן. צילום: דודו איבן

זוכי פרסי איש־שלום לשנת 2020: מיכאל קובנר ומתיה אורן

פרס מפעל חיים יוענק לאמן מיכאל קובנר ופרס ליצירה אמנותית יוענק לאמנית מתיה אורן, זוכי הפרסים לאמני ירושלים על־שם שושנה ומרדכי איש־שלום

האמנים מיכאל קובנר ומתיה אורן נבחרו כזוכי הפרסים לאמני ירושלים על־שם שושנה ומרדכי איש־שלום לשנת 2020. פרס מפעל חיים על־שם מרדכי איש־שלום יוענק לאמן מיכאל קובנר, ופרס ליצירה אמנותית על שם שושנה איש־שלום יוענק לאמנית מתיה אורן. טקס הענקת הפרסים ייערך ב־1.3 בבית האמנים בירושלים.

״זה למעלה מחמישה עשורים מתעד מיכאל קובנר בציור את שרואות עיניו: מקומות שבהם הוא חי ופועל, מחוזות שאליהם הוא נוסע באופן קבוע ואחרים, שאותם הוא שב לבקר לאחר היעדרות ממושכת. הוא נאמן בראש ובראשונה למראה עיניו, שאותו הוא מתרגם לצבע על בד באופן כמעט תיעודי, ועם זאת עתיר רגש ומלא בעוצמה צבעונית. ציוריו אינם מייפים את המציאות, אלא מציגים אותה כמות שהיא: קשוחה, מלוכלכת, מוזנחת, או, לחילופין, מלאת הוד והדר״, נכתב בנימוקי השופטים להענקת פרס מפעל חיים לקובנר.

״נופיו, הריקים בדרך כלל מאדם, מייצגים נאמנה את מרחביה הטעונים של הארץ: החל בהוד ובקדושה של ירושלים, דרך בתיה של עזה וכלה בנופי ילדותו בקיבוץ ובמורשת העבודה החלוצית הטבועה בהם. בעשור האחרון עסק קובנר בכתיבה ובציור של הרומן הגרפי ׳עולמו של יחזקאל׳, שהועלה גם כהצגה בתיאטרון החאן. הפרויקט, הסובב סביב דמותו של אביו, המשורר ומנהיג המורדים בגטו וילנה, אבא קובנר, ממזג מציאות ודמיון תוך שילוב מקורי ומופלא בין דימוי לטקסט״.

מתיה אורן, ציפורים בראש. צילום: אורן דרכמן

עבודותיה של מתיה אורן תוארו על־ידי השופטים כבעלות ״מבע מקורי ומעמיק, תעוזה ויושרה״. בנימוקי השופטים להענקת פרס ליצירה אמנותית נכתב כי ״ציוריה מבטאים עולם פנימי סוער וכן. הקומפוזיציות האינטנסיביות שהיא יוצרת מרתקות את המתבונן, הנשאב אל תוך ״תיאטרון הדמויות״ הצפוף וחווה ולו מעט מן המתרחש בנפשה של האמנית.״

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

״אורן מרבה לתאר דמויות אדם, שפעולותיהן, זהותן ומקומן אינם נהירים, ובכל זאת הן נראות קרובות ומוכרות, שובות את הלב בהבעותיהן ובקשת הגוונים המרהיבה המכוננת אותן. באמצעות דמויות אלו בוראת האמנית עולם מורכב ועמוס, מאיים ובד בבד חומל, הממחיש את ההתמודדויות ואת הכאב, שאנו חווים כבדרך אגב. בציוריה הופכת ההתמודדות לשחקן ראשי ועתיר קסם במחזה הנבנה על הבד. אולם, לצד הקושי ניכרת גם תשוקה עמוקה ליופי ולאותנטיות, הבאה לידי ביטוי בתווי פנים עדינים, המבצבצים מעת לעת, ובעיקר בצבעוניות, המצליחה להיות עזה ואקספרסיבית, ובה בעת הרמונית ונוגעת ללב. יצירתה של אורן אינה נזקקת למראות חיצוניים, ואפשר שכלל אינה נזקקת לצופים. כל כולה דיאלוג פנימי אמיץ, המאפשר לה לבטא את חיבוטי הנפש״.

חברי ועדת פרס מפעל חיים: ד״ר אמיתי מנדלסון, אוצר בכיר וראש המחלקה לאמנות ישראלית במוזיאון ישראל; מרב דביש בן־משה, יו״ר אגודת אמני ירושלים; צילה איש־שלום, נציגת משפחת איש־שלום. חברי ועדות הפרס ליצירה אמנותית: רונית שורק, אוצרת לרישומים והדפסים במוזיאון ישראל; מוטה ברים; עדי רזאל, נציגת משפחת איש־שלום.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden