כל מה שחשוב ויפה
מתוך PinkDifferentJen#, ג׳ניפר אבסירה

ג׳ניפר אבסירה // PinkDifferentJen#

הכתמים הוורודים שנולדו על מיטת בית־חולים, המעבר מהפסטורליה בצרפת לפרא של תל־אביב, והאינסטגרם שמחליף את הסטודיו: עבודות הרשת של ג׳ניפר אבסירה בפוטופואטיקה #9 במוסררה

בשלב מוקדם ביצירה שלי התמלאתי סלידה כלפי צילום; שעמום מילא אותי, דומה לתחושת המיצוי לאחר שחיכית זמן רב לעלות על המתקנים בלונה־פארק. הרגשתי שהניסיון ללכוד רגע מסוים באמצעות צילום הרבה פחות מעניין אותי מאשר הניסיון ללכוד אווירה מסוימת, שבריר של מצב רוח. מצאתי בזה הרבה יותר סיפוק מאשר להרגיש ״צלמת ביג״. כך הבנתי שאני הרבה יותר אמנית מאשר צלמת. אני לא מבינה כלל במכניקה של צילום ומאז השנה שעברה אני מכנה את עצמי Image Creator.

הכינוי הזה נולד בעקבות פרויקט שנוצר עם פרופסור חגי כנען. מיד בהתחלה הבנתי שהעבודה שלי עוסקת בשברירי שנייה. אני מנסה ללכוד את ההוויה, את הווייבים, רק ככה אני מבינה וחווה את העולם. פלטפורמת היצירה שלי היא חשבון האינסטגרם שלי, שבו אני מקטלגת את כל הדימויים שלי ל״האשטאגים״ שונים שאני ממציאה.

אין לי סטודיו. עד כמה שזה נשמע כקלישאה, הסטודיו שלי הוא בהחלט זרימת החיים שלי. אני לא ״מפרידה״ בין החיים שלי ליצירה שלי (כלומר העבודה שלי). אני מרותקת אל היופי ואל הכיעור, אני נעה אחריהם ומחפשת אותם, ולאופן שבו הגבולות ביניהם מטשטשים. אני זזה כל הזמן. כשאני עוצרת ונדמה שאינני עושה דבר – זה רק כדי לזנק עוד יותר חזק, אל הדבר הבא.

ג׳ניפר אבסירה

בימים אלו מוצגת בגלריה החברתית במוסררה התערוכה פואטיקה מן המכונה, שאצרו בת דזבלי (Batt-Girl) ויואב ליפשיץ בפסטיבל פוטופואטיקה #9, שמתקיים במסגרת  The Wrong Biennale – הביאנלה הבין־לאומית לאמנות רשת. בתערוכה אני מציגה חמש עבודות, חמישה דימויים שיצרתי, שארבעה מתוכם לקוחים מתוך הההאשטאג PinkDifferentJen#, ומתחבר להגדרה הנפלאה שבת ויואב רשמו באתר התערוכה: Hashtags poetics is the basic form of online curating.

PinkDifferentJen# הוא ההשטאג הראשון שהמצאתי, והוא פארודיה על Think Different של Apple. תמיד הייתה לי בעיה גדולה עם האליטיזם של סטיב ג׳ובס: בניגוד למה שאפשר לדמיין, הוורוד שלי נולד והתפתח לפני שש שנים, על מיטת בית־החולים, שם ביליתי חודשיים מרותקת למיטה לאחר תאונת דרכים קשה.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

הייתי צופה בהמון אמנות ברשת, ואיכשהו המכנה המשותף שלה היה כתמי הוורוד שהיו נשארים לי בראש לאחר מכן. התחלתי לכסות בוורוד שטחים שלמים שלא אהבתי בתמונות שלי. על המון תמונות הוורוד בא לכסות כיעור מסוים, משום שאני לא יודעת איך להשתמש בפוטושופ: זו דרך עבורי לכסות במהרה את מה שמציק לי.

הוורוד שלי הוא פלסטר יפה. הצביעה הפכה גם לדרך שלי לנכס לעצמי דימויים שאני אוספת מהרשת. לדוגמה, חלק מהעבודות שלי הן Pause על פריים מסוים מסרט שעליו ציירתי בטלפון את הדקל הוורוד שלי. הדקל מסמל את המעבר מהכפר הפסטורלי שבו נולדתי (מנסי, כחצי שעה מפריז) לעיר הפרא תל־אביב. אחד הזכרונות החזקים שלי הוא המבט המשתאה אל עצי הדקל הפרועים של תל־אביב, לעומת הטבע המסודר של צרפת. מאז שאני קטנה אני מציירת את הדקל ללא הפסקה, אולי משום שלעולם לא התגברתי על המעבר, מהפער בין הסדר והפרא.

מיד אחרי התאונה מכרתי את כל ספרי הקריאה שלי והחלפתי אותם בספרי אמנות, בעקבות בעיית עיניים קשה שמפריעה לי לקרוא. הספרים מופיעים בעבודות שלי כרקע, או כאוביקט הצילום עצמו שאני אוחזת בידי, כמבקשת להזכיר שהדבר הזה קיים ונוכח. זכיתי גם להיות עדה ללידת הרשת, אחד הדברים המרגשים בפלנטה – סוף־סוף נוצר דבר המקרב אותנו לאמת; לכלום.


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

 1. דניאל בר

  עייפתי מאינספור האמנים.יות שמספרים לנו על "האמנות החדשה" שלהם כמובן, שהיא ממש, אבל ממש, משו, משו, משו … , ממש עייפתי… אז ,הנה זכיתי להפתעה ! אחת הכתבות הטובות והמעניינות ביותר שקראתי הרבה זמן . מה שמרתק ובוגר בעיני כאן היא התובנה והשלמות של ג'ניפר לתהליכים ולהחלטות שעברה וקיבלה ולתוצאה האמנותית והאישית שהיא הגיעה אליה. מעולה, נהניתי לקרוא, נהניתי לראות. ואללה…יש אמנות אחרת 🙂

 2. נירה כלב

  הורוד מפריע לי בעיניים,ממש מסנוורחותך את התמונה בפראות מתפרץ לדלת חסומה
  אישית מאוד אוהבת ורוד.חבל שהוא מפריע לצילום היפה של מי שמזכירה לי את מרלין מונרו
  היית משתמשת בוורוד כקונטרה לדמויות לא כמחיקה ואיטום.יש תקווה שנראה אותו בחלקים
  אחרים בתמונות.אבל איך אומרים:אל תישפוט אדם בעת צער.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden