כל מה שחשוב ויפה
ויליאם קנטרידג׳, מתוך ׳׳ביתר מתיקות נגנו את הריקוד׳׳, באדיבות ונדי פישר וקרן A4 Arts

הרשימה המשותפת // 6.2.2020

הריקוד המתוק של ויליאם קנטרידג׳ במוזיאון תל אביב; כתמים עיוורים, מרכז ופריפריה ביום עיון במוזיאון פתח־תקוה; דוד עדיקא בגלריה ברוורמן; המוטל של הדס סט בגלריה כברי

ויליאם קנטרידג׳ במוזיאון תל אביב

תערוכת יחיד לאמן הדרום־אפריקאי ויליאם קנטרידג׳ תפתח הערב (חמישי, 6.2) במוזיאון תל אביב לאמנות. ״ביתר מתיקות נגנו את הריקוד״ תציג מיצב מולטימדיה על־פני שמונה מסכים, באורך 40 מטרים, המקיפים את הצופה. ההקרנה המשלבת סרטים, אנימציה, רישומי פחם, תיאטרון צלליות, מחול ומוזיקה אפריקאית, תזמן חוויה רב־חושית, המעוררת סוגיות סביב החיים, המוות, בדידות קיומית, הגירה ועקירה. ערב הפתיחה ילווה בהרצאה  על קנטרידג׳ ויצירתו מאת אוצרת התערוכה, רותי דירקטור.

היצירה תציג תהלוכה מונומנטאלית מרהיבה של דמויות וצלליות בגודל אדם, העוברות ממסך למסך, על רקע נוף מצולק מצויר בפחם. התהלוכה שיצר קנטרידג׳ היא שילוב פסטיבלי־מקברי בין ריקוד המוות של ימי־הביניים, תהלוכת לוויה אפריקנית ושיירת פליטים הנעים עם מטלטליהם ממקום למקום. השילוב בין הגופניות העוצמתית של הרוקדים, התנועה של ההולכים והקצב של המוזיקה, הופך את התהלוכה ללא פחות מהליכה אפית של הקיום האנושי. נעילה: 2.8.

הצבת וידאו ב־EYE Film Institute. צילום: הנס וילס

יום עיון במוזיאון פתח־תקוה לאמנות

בית לאמנות ישראלית מציגים יום עיון בעקבות פועלה האוצרותי של דרורית גור אריה, לרגל סיום תפקידה כמנהלת ואוצרת במוזיאון פתח־תקוה לאמנות. יום העיון יתקיים מחר (שישי, 7.2). תחת הכותרת ״כתמים עיוורים: היכן המרכז? מה גבול הפריפריה?״ יתקיימו 12 הרצאות, שיתייחסו להגדרת המרכז התרבותי ובמפגשים שונים שחזרו בעבודתה האוצרותית במוזיאון. בין הדוברים: עידית עמחי, שירה טבצ׳ניק, טלי תמיר, פרופ׳ גלית נגה בנאי, ד״ר יעל גילעת, פרופ׳ כרמלה יעקובי וולק, פרופ׳ אבנר פיינגלרנט, ד״ר איבון קוזלובסקי גולן, נבט יצחק, מאיה ז״ק, יסמין גודר, סיגל קהת קרינסקי, אביטל גבע, דרורית גור אריה. ההשתתפות כרוכה בתשלום ובהרשמה מראש דרך המייל: [email protected]

דוד עדיקא ובית עזוב בגלריה ברוורמן

גלריה ברוורמן תפתח הערב (חמישי 6.2) שתי תערוכות, באירוע שיציין גם את פתיחת חלל הגלריה החדש ברחוב אילת 33 והשקת אתר אינטרנט. התערוכה ״שוק שחור״ תציג סדרת תצלומים שיצר דוד עדיקא בשנתיים האחרונות, כחלק מעיסוקו המתמשך בחפצי־נוי המשקפים מתחים תרבותיים. עדיקא מתמקד בפיגורינות צבועות בעיקר בשחור, עשויות גבס, בָּקֶלִיט או פליז, בבתי יוצר מקומיים בארץ בשנות ה־60, תוך חפצון הזר, השחור והאקזוטי. פעולות הצילום של עדיקא, לצד אופני ההצבה ויצירתם מחדש כאוביקטים עכשוויים, מדגישה את מערך ההקשרים הבעייתי בו נוצרו ומטרת היווצרותם.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

התערוכה ״לעזוב ולשוב״ תבקש להשרות בגלריה תחושה של בית, באמצעות מקבץ עבודות העוסקות במתח בין הביתי לציבורי, בין עיצוב לאמנות, בין ישן לחדש, בין עבר והווה. ביכולתן של צורות מקובלות של הצגת פרטי אמנות ועיצוב לספק תחושת הזדהות במסגרת הדיאלוג המתקיים בינינו לבין האוביקטים שבהם אנו בוחרים להקיף את עצמנו. העבודות בתערוכה, יחד עם החללים הייצוגיים והממשיים ביניהם, מטילים ספק במבנים הנוגעים לזהותו וייצוגו של אוביקט במרחב. בהשתתפות: איגשאן אדמס, ברכה ל. אטינגר, אולאפור אליאסון, דאגלס ארגואלס, לאנדרו ארליך, ג׳ולייט בלייטמן, סם טיילור ווד, ג׳יאנג זי, פסקל מרטין טאיו, יאסוי טומוטקה, גיא ינאי, אוגו מולאס, ג׳וזפין מקספר, פרננדו והומברטו קמפנה, ווילאם קנטרידג׳, הנדריק קרוואן וחיים שטיינבך. אוצרת: עדי גורה. נעילה: 30.4.

דוד עדיקא, ללא כותרת, מתוך ״שוק שחור״. צילומים באדיבות גלריה ברוורמן

הנדריק קארוואן

ג׳ולייט בלייטמן

הדס סט בגלריה כברי

מוטל (Motel), תערוכת היחיד החדשה של הדס סט, היא סיפור של מסע בזמן. בתערוכה, שתפתח ביום שבת (8.2) בגלריה השיתופית כברי, יוצגו בהצלבה סט דימויים שנלכדו במצלמות שונות במרווח של כ־30 שנה אלה מאלה. כל התצלומים קשורים בדרך זו או אחרת במסעות בארצות אחרות.

נוף הפארקים הלאומיים האמריקאיים משמש את האמנית כתפאורה למסע אחר, הנוגע יותר לתודעת הנוסע, ופחות למרחב הפיסי אותו הוא חוצה. הדס סט, המצלמת בעזרת כלים מסורתיים של פילם 35 מ״מ ומצלמה אנלוגית, מפרידה את זמן ההתעברות – מתי צולמה התמונה – וזמן הלידה שלה – צאתה לאור. המרווח הזה מאפשר לה לטשטש מוקדם ומאוחר, סיבה ותוצאה. אוצר: אבשלום סולימן. נעילה: 21.3.

הדס סט, מתוך Motel

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden