כל מה שחשוב ויפה
מיתולוגיות, מוריה אדר פלקסין, בית הגפן. צילומי הצבה: אלעד שריג

עבודה בעיניים // מוריה אדר פלקסין

בקבוקי קוקה קולה ופורצלן וודג׳ווד יוקרתי, בר רפאלי ומיתולוגיות רשת, משתלבים בעבודתה של מוריה אדר פלקסין, שמוצגת במרחב השלישי בבית הגפן

הפרטים הטכניים

מיתולוגיות, המרחב השלישי בבית הגפן, חיפה.

מי אני

מוריה אדר פלקסין. גדלתי בישוב קהילתי בגליל וכיום חיה ויוצרת בעיר לוד. בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל וגם של התואר השני בעיצוב משולב במכון טכנולוגי חולון. בעבודותיי אני משלבת חומרים שונים ודיסציפלינות כמעט מנוגדות כדי להעלות שאלות תרבותיות־חברתיות.

העבודה

העבודה הותיקה ״מיתולוגיות״ (2010) מוצגת כיום במרחב השלישי – אגף האמנות והחינוך בבית הגפן, מרכז תרבות ערבי יהודי בחיפה, לאחר שהסתובבה בארץ ובעולם (הוצגה ב־V&A בלונדון, בברצלונה, במוזיאון ארץ ישראל ועוד).

זו עבודה שהתחילה בשאלה כיצד מתהווים ״גיבורים״ בימינו לעומת העבר. עניין אותי הפער בין הסיפורים המיתולוגיים שהלכו והזדככו מדור לדור, לבין המיתולוגיה העכשווית, שנוצרת באופן מידי על־ידי אתרים ורשתות חברתיות. העבודה משלבת בקבוקי פלסטיק של קוקה קולה עם פורצלן בסגנון היוקרתי של וודג׳ווד האנגלי, שיצרתי בשילוב של טכנולוגיות מסורתיות (אובניים) עם טכנולוגיות מתקדמות (פיסול במחשב, הדפסה תלת־ממדית).

צילומים: סשה פליט

אחת הדמויות שמופיעות על האובייקטים היא בר רפאלי, שבהמשך הפכה להשראה לרבות מעבודותיי, ובאמצעות דמותה אני שואלת שאלות על חברה ותרבות. לדוגמה, בעבודה ״בר עד אינסוף״ יצרתי תבליט של בר מפורצלן, הנחתי אותו במסגרת קרטון מוזהב ושכפלתי את זה עשרות פעמים, למעט רקע התבליט שהלך והתבהר. העבודה נבעה מתוך התבוננות בחברה המשתנה שלנו ואיך בכל זאת יש נושאים מסוימים שנשארים מאחור (נשיות, מגדר).

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

תעבירו את זה הלאה

אני מאחלת לעבודה למצוא בית קבע ואולי גם להפוך לאוביקט ביצור תעשייתי, בהישג ידם של כל מי שמתחבר אליהם (כרגע הם נעשים בעבודת־יד סיזיפית למדי).

פלוס אחד

בעבודה אחרת, חיברתי עשרות רבות של מטענים של טלפונים ניידים לכדי חרס באופן קצת סוריאליסטי. היא נוצרה במסגרת פרויקט ״מנהיגות נשית בתרבות״ שהוא תוצר של שיתוף פעולה בין ״סטודיו משלך״ הירושלמי ו״בית הגפן״ החיפאי, שבו נפגשנו נשים אמניות יהודיות וערביות בשלוש קבוצות – לוד, ירושלים וחיפה. אני זכיתי לרכז את הקבוצה הלודאית, להשתתף בה וגם לגייס את עיריית לוד לטובת הפרויקט המדהים הזה, שאני מקווה שיהיה לו המשך.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden