כל מה שחשוב ויפה
העיצוב שזכה במקום השני - סטודיו דניאל וניר. צילום: יח״צ

סיפור מכסה: תחרות עיצוב מכסי הביוב של תל אביב

פורטפוליו News: ״גם במקום הכי נמוך, זה שכולם דורכים עליו, אפשר להפוך את העיר לנעימה יותר״, אומרת אנה סטיליאנו, הזוכה בתחרות עיצוב מכסי הביוב של חברת מי אביבים, שייוצרו במהדורה מיוחדת ויותקנו בעיר

48,000 מכסי ביוב משובצים ברחובות תל־אביב יפו. בחודש דצמבר הזמינה חברת מי אביבים מעצבים ויוצרים מרחבי הארץ להגיש הצעות לעיצוב מכסה ביוב חדש. מתוך מאות ההצעות שהוגשו, בחרה ועדה מטעם החברה והעירייה את העיצובים המובילים, שאותם דירג הציבור הרחב באתר.

במקום הראשון זכתה המעצבת אנה סטיליאנו, ובמקום השני זכו סטודיו דניאל וניר. במקומות הבאים דורגו חיה קלינר, קובי צרפתי וליבת גדסי. העיצוב המוביל ייוצר במהדורה מיוחדת שתותקן ברחבי העיר, וכן זיכה את סטיליאנו בפרס של 5,000 ש״ח. לזוכי המקום השני הוענקו 3,000 ש״ח, ולשלושת המקומות הבאים פרסים בגובה 1,000 ש״ח.

״אני מאוד אוהבת תחרויות ומשתדלת לעקוב אחרי כל מה שמתפרסם בתחום,״ מספרת סטליאנו, מאפיינת ומעצבת UX-UI. ״בעבר יצא לי לזכות בתחרות צילומי אינסטגרם שהעיריה הציגה בתחנות אוטובוס, וגם לעצב אלמנטים לתחנת אוטובוס בקיסריה. אני מתחברת בעיקר לפורמטים יוצאי־דופן, וכשנתקלתי בנושא מכסי הביוב שאלתי אל עצמי מה כבר אפשר לעשות עם הדבר הזה, זה הדליק אותי״.

 

מקום ראשון – אנה סטיליאנו

מקום שני – סטודיו דניאל וניר

״כמעצבת, אני כמובן רגילה לגבש איזו אמירה עמוקה ומשמעותית וחייבת שהכל יהיה מושלם ומדויק כדי להגיש אותו. אבל ככל שהתקרב הדד־ליין, הבנתי שעצם העשיה היא אמירה מספקת, והלכתי עם החזון האינטואיטיבי שלי, של המון אייקונים שונים מהעיר״. סטליאנו, תושבת מרכז תל־אביב, התייחסה לעיר כנושא וכמקור ההשראה שלה. ״אני מתה על תל־אביב: בהתחלה היא נראתה לי מקום מלחיץ, מרתיע, אבל היום אני מאוהבת בה ורואה בה מקום שיש בו הכל מהכל, שעושה מקום לכולם, והכל בה קרוב ומעורבב״.

ביום־יום עובדת סטליאנו בחברת הסטראט־אפ Intuition Robotics. ״אני עובדת עם רובוטים ו־AI בנסיון להפוך את העולם לנעים ולנגיש יותר, ואת המפגש שבין אדם וטכנולוגיה לרגשי יותר ומנוכר פחות״. מתוך אותה תפיסת עולם, ניגשה לעצב את מכסה הביוב. ״דמיינתי את מכסה הביוב הזה ואת השיחה שיכולה להיווצר באופן מקרי ברחוב, שאולי בכל פעם שתעבור לידו תשים לב לאיזה סמל שונה, שיכול להעלות זכרון או לפתח דיאלוג; מכסה ביוב שיש בו אלמנט משחקי ושכל אחד יכול להתחבר אליו במשהו אחר. זה במקום הכי נמוך, תרתי משמע, זה שכולם דורכים עליו ואף אחד לא רוצה לחשוב עליו, אבל גם שם אפשר להפוך את העיר לנעימה יותר״.

מקום שלישי – חיה קלינר

מקום רביעי – קובי צרפתי

מקו חמישי – ליבת גדסי

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

5 תגובות על הכתבה

 1. זאב הררי

  עבודות גבוהות ״במקום הכי נמוך״. נזכרתי בפרויקט דומה שהעברתי לפני עשרים שנה בסניף הנצרתי של מכללת אסכולה לעיצוב. אז התבקשו הסטודנטים לבחור גם מכסים לכבלי תקשורת – והתוצאות היו מעניינות.

 2. עודד עזר

  עבודות יפות וברכות לזוכים.
  צר לי שבאותה הזדמנות לא ראו לנכון מארגני התחרות לתקן את הטיפוגרפיה הבעייתית בחלק העליון (ששייך לחברת מי אביבים?) של המכסים – ואולי לאפשר למעצבים/מאיירים שזכו להציע שיפור.

 3. עודד

  בזיון מוחלט, 5000 שח "פרס" למקום ראשון???
  זה אפילו לא שכר, איזה פרס?!
  חבל המעצבים משתתפים נותנים לגיטימציה לתחרויות עם "פרסים" מבזים שכאלו שלא משקפים אפילו את עלות העבודה וממש לא את הסיכוי/סיכון.
  גם כעורך המגזין, אולי המקום כאן הוא לכתבה ביקורתית על עניין הפרסים המגוחחים ולא לתת במה לתחרות משפילה כזו.

 4. עודד

  זה גם אירוני שהנושא הוא ביוב כי זה המקום שאליו התחרות הזו שייכת. פרייארים!

 5. סאני

  הגופים הכלכליים גילו כבר מזמן את הפטנט איך לקבל גם המון הצעות, גם מהמעצבים
  הטובים ביותר וגם בחינם! מה הבעיה? נעשה מכרז, ננופף באיזו סוכריה קטנה והחבר'ה
  יעבדו. זה שדווקא לנו יש את הממון לשלם על סקיצות ולממן פרסים הוגנים זה לא שייך,
  למה לשלם אם מדובר באמנים, הם הרי חייבים ליצור, זה צורך כזה אצלם….הבעיה היא, שזה הגיע גם לאקדמיה, מה שהיה אסור באיסור חמור בשעתו. הוצאות ספרים, למשל, נותנות טקסטים משובחים של ספרי ילדים לכיתות איור בבצלאל או במקומות אחרים והנה קיבלנו 30 הצעות מצוינות ולא שילמנו כלל, מקסימום משהו סמלי לסטודנט או לבית הספר. כך מחנכים
  כבר כשאנחנו קטנים לתדמית מקצועית נמוכה ולהתרגל לקבל תמורה עלובה עבור עבודתנו המקצועית. להמשיך להסכים לזה, זה להמשיך לבוסס במי ביבים גם בהמשך הקריירה (ולא משנה מי המזמין). כל הכבוד למנצחים ולמשתתפים, עבודות יפות, אבל תחשבו שוב בפעם הבאה. קצת כבוד עצמי מקצועי זו ההשקעה הטובה ביותר
  יעזור לכולנו. לפעמים צריך לדעת להגיד לא.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden