כל מה שחשוב ויפה
אזומאיה טאקמי, מוזיאון טיקוטין. צילום: שחר עמית

הרשימה המשותפת // 20.2.2020

אנני אלברס וטקסטיל עכשווי בבית ליבלינג; עותה פטינקין בגלריה רוטשילד; רכישות חדשות במוזיאון טיקוטין; מזרח ועיצוב מקומי בבאר שבע

בחזרה לעתיד: 120 לאנני אלברס

בבית ליבלינג יחגגו ביום שלישי (25.2) 120 שנים להולדתה של מעצבת הטקסטיל אנני אלברס. האירוע המשותף של בית הספר של העיר והמחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר יזמין את הקהל לחגוג את מקצוע האריגה, ולחזק את מלאכת הטקסטיל בשיח המקומי בסדרת אירועים מיוחדים, בהם סדנאות אריגה לילדים ולמבוגרים והשקת ״נול ליבלינג״, נול עץ עבודת־יד של הנגר דרור קשר, שמיוצר בתל אביב.

בחלקו השני של הערב יתקיימו שיחות על עיצוב טקסטיל עכשווי: ראש המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר הדס הימלשיין והמעצבת גלי כנעני יציגו רשמים מתערוכת PremiereVision שנערכה החודש בפריז; המעצבת והחוקרת שירה שובל תרצה על אנני אלברס היום; בוגרות טריות של המחלקה לעיצוב טקסטיל יציגו עבודות ורעיונות. את הערב ינחה האדריכל ערן איזנהמר מבית הספר של העיר בבית ליבלינג.

120 לאנני אלברס בבית ליבלינג. איור: שיר מורן

עותה פטינקין. צילומים: יח״צ

עותה פטינקין בגלריה רוטשילד

הציירת עותה פטינקין מציגה תערוכת יחיד בגלריה רוטשילד, ובה תמונות שמן העוסקות בדמויות מחיי היום־יום. פטינקין מבקשת להעביר בציוריה חוויה חושית שלא ניתן לתאר במילים, רגש עמוק ואוניברסלי, אך פרטי מאוד. עבודותה נעות במתח שבין יצירה אינטואיטיבית ובלתי מתוכננת, המתגלה תוך כדי פעולה, ובין מסורת וחוקי המדיום, הנשענים על השכלתה המעמיקה בתחום. ״משחקי הקלפים״, תערוכה נוספת מעבודותיה של פטינקין, תפתח ב־27.2 בגלריה מאיה בקריית המלאכה בתל אביב.

רכישות חדשות במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

רכישות חדשות היא התערוכה החמישית מסוגה המוצגת במוזיאון טיקוטין, מאז פתיחתו בשנת 1995. בתערוכה יוצג מגוון רחב של יצירות אמנות שנרכשו ונתרמו למוזיאון בשש השנים האחרונות: הדפסים יפניים מסורתיים ומודרניים מתוך אוסף מיכאל רוקין ז״ל, נטסקה, עבודות נייר של האמנית מאסה קומאגאי, עבודות קליגרפיה וקוקוג׳י (סימניות מגולפות על לוחות עץ) שנתרמו בתערוכות עבר במוזיאון.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

כמו כן יוצגו פסלונים מגולפים מאוסף הנטסקה של ורדה ושלמה טויסטר ז״ל, קערות קרמיקה לטקס תה פרי יצירתה של האמנית מיהו קאטאורה ארליך, רישומי דיו של האמן מאקוטו פוג׳ימורה, ואוספים שנתרמו למוזיאון, בהם כלי פורצלן, הדפסי עץ ואביזרי לבוש יפניים מסורתיים. אוצרת: ד״ר אילנה זינגר בליין.

האמאנישי קאסונורי, מוזיאון טיקוטין. צילומים: שחר עמית

אמאנו קאזומי

מזרח – עיצוב מקומי במציאות גלובלית

מעצבים מקומיים צעירים מציגים פרשנויות אישיות למושג מזרח בהקשר גלובלי, בתערוכה במוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע. התערוכה, שאצרה ד״ר שרון לאור סירק, מורכבת מעבודות שהוצגו בשבוע העיצוב האחרון בירושלים (2019) בבית הנסן, שעסק בנושא זה, ונוצרה בשיתוף פעולה עם אוצרי ומנהלי שבוע העיצוב. העבודות המוצגות חושפות צדדים ביוגרפים ואישיים של היוצרים לצד היבטים היסטוריים וגיאוגרפיים של המזרח התיכון ושל ירושלים בפרט כצומת ומפגש בין־תרבותי.

בין העבודות הבולטות בתערוכה מוצג פרויקט השדכן, שאצרו דניאל נחמיאס וטארק נסאר, המפגיש מעצבים צעירים ומלאכות שהולכות ונעלמות. שבעה מעצבים צעירים ממזרח העיר חברו לבעלי מלאכה שיוצרים בטכניקות מסורתיות, ובתהליך עבודה משותף שתועד בווידאו ויוצג בתערוכה הם יצרו יחד עבודות חדשות.

מייסון סווילם בשיתוף ארטיזנה, מתוך פרויקט השדכן. צילומים: עודד אנטמן

שאדי פרנסיס מג׳לטון בשיתוף עארף סייד

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden