כל מה שחשוב ויפה
יונתן ויניצקי, היקום. צילום הצבה: גדעון לוין

הרשימה המשותפת // 19.3.2020

תערוכות, קולנוע, תרבות ואמנות שאפשר לראות מהבית: היקום הווירטואלי של יונתן ויניצקי; קריאה לחלומות בסרט של רן סלוין; סדרת רשת על יוצרים מקומיים; מינימליזם כסגנון חיים; דפי צביעה של עינת צרפתי

ימים לא פשוטים עוברים על העולם, ומאלצים גם את שדה התרבות והאמנות לחשב מסלול מחדש. לצד ידיעות על ביטול אירועים, דחיית תערוכות וסגירת גלריות, מתעוררות יוזמות והזדמנויות לחוות אמנות מבעד למסך. חמש המלצות שיעשירו את הימים הקרובים:

היקום של יונתן ויניצקי

ביתן הלנה רובינשטיין של מוזיאון תל אביב אמנם סגור למבקרים במרחב בפיזי, אך תערוכת היקום של יונתן ויניצקי פתוחה למבקרים בזירה הוירטואלית. התערוכה, הפרושה על־פני שלוש קומות הביתן, נסרקה בתלת מימד, וזמינה לחווית שיטוט והעמקה דיגיטלית באתר, הכוללת פס־קול וחומרים נוספים. שם התערוכה לקוח מכותרת ספרו של אביגדור המאירי משנות ה־50, והיה הניסיון הראשון בעברית לתקשר את מדע האסטרונומיה לנוער. ההצבה (בביתן וברשת) מותחת את גבולות המושג ״תערוכה״, ומציגה שאלות פיזיקליות ופילוסופיות על טבעו של היקום כאתר המאכלס את כל הצורות, העצמים וההתרחשויות.

יונתן ויניצקי, היקום, אלמנט מספר 9

י(ו)צרים סדרת רשת

ימי בידוד ביתי הם הזדמנות פז להשלים את הצפייה בסדרת הרשת הדוקומנטרית י(ו)צרים, שיצרה שחף דקל (בימוי, צילום, עריכה). 74 הפרקים הקצרים בסדרה, שהחלה בשנת 2014, עוקבים אחר תהליכי העבודה של יוצרות ויוצרים ישראליים מובילים מקשת תחומי האמנות הפלסטית, העיצוב ואמנויות הבמה. הסדרה עשויה בפורמט ייחודי, המורכב מרצף צילומי סטילס ערוכים לווידאו, מלווים בפס־קול מקטעי השיחה בין דקל למרואיינים. הסדרה זכתה בפרס הדוקומנטרי הטוב ביותר בפסטיבל הרשת ניו יורק 2019, וזמינה גם ביוטיוב.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

קריאה לחלומות

סרטו החדש של הבמאי, אמן הוידאו והמלחין רן סלוין, ״קריאה לחלומות״ מתרחש בטוקיו הגשומה, שבה מפרסמת אקו (ממי שימזקי) מודעה בעיתון המזמינה אנשים לשלוח לה את חלומותיהם. אקו מסתבכת בנסיונותיה להגשים לאחרים את חלומותיהם או לחיות דרכם; החלומות מתערבלים אלה באלה ומתגלגלים אל סיפור רצח בלשי בתל־אביב. בפנטזיית מתח בסגנון ניאו־נואר, בשפה אסתטית מסוגננת, מגולל הסרט סיפורים בלתי־אפשריים אודות אנשים המבקשים לחיות בעולם וירטואלי. הסרט פתוח לצפייה חופשית, והומלץ בבלוג האמנות Artoday של גילי סיטון.

עינת צרפתי

דפי הצביעה של השכנים

המאיירת עינת צרפתי פרסמה בדף הפייסבוק שלה דפי צביעה להורדה חינם, לטובת הילדים (והמבוגרים) הסגורים בבתיהם. האיורים העשירים והמפורטים מבוססים על הספרים ״השכנים״ ו״ארמון בחול״, שכתבה ואיירה צרפתי, ויצאו לאור בהוצאת כתר.

מינימליזם: מה שצריך באמת

בהלת המגיפה והסתגרות בבתים מעלה הזדמנות להעריך מחדש למה אנחנו באמת זקוקים. תפיסת העולם המינימליסטית מציעה אלטרנטיבה לצרכנות והעודפות שמאפיינת את חיי היום־יום של רובנו, ומוצגת בין היתר בסרט Minimalism בנטפליקס, שעליו ממליצה שחף דקל במגזין של בית הספר בסיס לאמנות. יוצר הקולנוע מאט דווילה, בין יוצרי הסרט, מציג בערוץ היוטיוב שלו סרטונים קצרים שמסבירים ומדריכים לחיים מינימליסטיים יותר. נסו את זה בבית.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden