כל מה שחשוב ויפה
עפרי ליפשיץ בבית האמנים ירושלים. צילומים: רז ליפשיץ

מה קורה // עפרי ליפשיץ

מפרויקט הגמר ועד תערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים, עפרי ליפשיץ יוצרת קרמיקה One of בייצור סדרתי, ומנסה ״להאניש את המכונה ולגרום לה לייצר קצת יותר כמו בן אדם״

מי?

עפרי ליפשיץ צפרוני, 29, מתגוררת בהוד השרון.
אתר / פייסבוק/ אינסטגרם

סטטוס זוגי?

בזוגיות עם ניצן כבר שמונה שנים מאושרות.

מה בצלחת?

אוכלת הכל, חוץ ממה שמכיל גלוטן (צליאקית).

איפה ומתי אפשר לראות את העבודות שלך ומה כדאי שנדע עליהן לפני שאנחנו רצים לשם?

במציאות מקבילה, נטולת מגפה, אני מציגה בימים אלה תערוכת יחיד שאצרה שלומית בבית האומנים בירושלים. בתערוכה מוצג הגלגול השלישי של הפרויקט המתמשך שלי Industrial One Of, שהתחיל כפרויקט הגמר שלי בלימודי עיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון בשנת 2017, והמשיך לגדול ולהתפתח מאז. הפרויקט עוסק בנסיון לחבר בין קראפט לטכנולוגיה ויצור המוני.

במרכז הפרויקט מכונה מבוססת קוד, שבניתי כך שתייצר כלי קרמיקה one of a kind: כלומר, כל כלי שיוצא מהמכונה שונה מקודמיו. הפרויקט מציע אלטרנטיבה לייצור תעשייתי שתוצריו לא יהיו חלק מההומוגניות הוויזואלית, התרבותית והצרכנית שהייצור התעשייתי הגלובלי מייצר כיום.

דרך הפרויקט אני מנסה לשאול, אם אפשר להאניש מכונה ולגרום לה לייצר ״קצת יותר כמו בן אדם״.
בתערוכה הנוכחית, שמסכמת 14 חודשי עבודה, אני מציגה מציאות עתידית מדומיינת שבה מפעלים בין־לאומיים מטמיעים את הטכנולוגיה שלי ומייצרים בעזרתה את מוצריהם הקרמיים האיקונים. המחקר עבור התערוכה החל בוויטרינות של משפחתי המורחבת, שבהן מצאתי כלי קרמיקה של מפעלים שהם חלק בלתי נפרד מתרבות הקרמיקה האירופית.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

כל כלי כזה היווה נקודת מוצא לסדרה קרמית שייצרתי באמצעות המכונה, בעזרת קוד ייעודי שפותח במיוחד עבור כל סדרה. באמצעות הסדרות המוצגות בתערוכה רציתי לשאול איך ייראה הקראפט בעתיד, ואולי גם להציע כיוון מחשבה שיראה שקראפט יכול לקחת חלק אינטגרלי בתעשייה. כמובן שבהתאם להנחיות בימים אלה התערוכה סגורה לקהל. כאלטרנטיבה, בית האמנים הוציא סיורים וירטואליים בתערוכות המוצגות בגלריה, מוזמנים:) בתקווה לימים בריאים במהרה.

איזה אמן מפורסם פגשת ואיך היה?

כשהייתי בחילופי סטודנטים באיינדהובן, חברה הזמינה אותי לשיחה עם לי אדלקורט ולהקרנה של סרט על האוסף הפרטי שלה בגלריה ברחוב שבו גרתי. התרגשתי בטירוף. בסוף היא לא הגיעה וכולנו הסתפקנו בסרט. זה הכי קרוב שהיה לי.

מהו פרויקט החלומות שלך וכמה כסף צריך כדי לממן אותו?

בגדול, התערוכה מציגה את החלום שלי 🙂 שיתוף פעולה עם מפעל גדול, להקמת פס הייצור הראשון של אובייקטים one of a kind.

מה פריט הלבוש האחרון שקנית?

ג׳קט קימונו הורס של המותג הישראלי In Between.


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden