כל מה שחשוב ויפה
צילומים: הגר בדר

בוטיק שווארמה מציג: אופנת קורונה

עם הפרחים שנותרו מהחתונה האחרונה בציבור, והציפורניים שעוצבו רגע לפני האיסור על הפעלת מכוני יופי, שלוש יוצרות חברו להפקה מיוחדת, בניסיון להחזיר במשהו את השליטה במצב

אלבינה (ביני) צ׳יז׳יק, בת 29 מתל אביב, היא שוזרת פרחים ומנכ״לית איגוד במאי התיאטרון. החתונה האחרונה שבה הייתה אחראית על סידורי הפרחים, נערכה ביום שישי בשבוע שעבר, עם 150 מוזמנים. יומיים לפני כן יצאה הנחיית איסור ההתכנסות של מעל ל־100 איש. ״התפללתי שלא תבוטל, אבל הזוג האמיץ פיצל את האורחים לשני זמנים והייתה חגיגה יפה ומושקעת״, היא מספרת.

״תמיד אחרי חתונות נשארים אצלי פרחים וחשבתי שאת הפרחים של החתונה הזאת אי אפשר לקחת כמובן מאליו, חייבים להשתמש בהם, כי תכף לא יהיו אירועים ופרחים בכלל. המומחיות שלי היא פרחים לבישים (wearable flowers), ובהשראת אמצעי המיגון החלטתי להכין מסכות ולצלם אנשים מתבודדים איתן״.

כאן נכנסה לתמונה סתיו פורגס, בת 29 ממושב שורש, אמנית, מניקוריסטית, סלקטורית ומרצה. פורגס הקימה את ״בוטיק שווארמה״ במסגרת פרויקט הגמר של לימודי האמנות בבצלאל, לפי שנתיים. מאז המשיכה לפתח את הרעיון – בוטיק אקלקטי של יצירות ויוצרים מתחומים שונים, שמשלב בין חומרים מחיי היום־יום לחומרים ותוצרים אמנותיים, ואין בו היררכיה בין אמנות גבוהה למציאות נמוכה – הכל נעשה באותה רצינות ועל אותו מישור. ביריד צבע טרי הופיע הבוטיק כמיצב פופ־אפ, ובשבוע העיצוב ירושלים – שם עבדה עם צ׳יזיק – הופיע הבוטיק כסלון מארח, שהיו בו גם בר משקאות, DJ ומספרה פעילה.

״אני אוהבת ליצור ממה שיש, סיטואציות וסביבות מפעילות אותי״, אומרת פורגס. ״הבנתי מהר מאוד שאנחנו נכנסים לתקופה שאנחנו לא מכירים, שליצור בתוכה יהיה בסיסי כמו אוויר לנשמה, ובאותה נשימה גם מתאגר. כשהתחלנו לעבוד על הפרויקט סלוני היופי עוד פעלו. כשהגענו ליום הצילומים השני כבר יצאה ההוראה לסגור את סלוני היופי. בעבודות שלי ׳סלון יופי׳ הוא מרכיב משמעותי, אני מוצאת עניין במקום המפגש הנשי, השיחה, האסתטיקה ואופנת הציפורניים שהשתנתה והתפתחה עם השנים. בצילומים השתמשנו בפרחים כמסכות הגנה ובציפורניים ככלי נשק או אמצעי התגוננות.

״כאמנית ומניקוריסטית המצב החדש גרם לי לתחושות קשות מכל כיוון. לא היה לי מושג מה אני הולכת לעשות עכשיו. הפניה של ביני הדליקה אותי והבנתי שמהלימון אני חייבת לעשות לימונדה. התקשרתי להגר, ובהמשך גייסנו עוד חברות למשימה. היה חשוב לנו שהצוות יהיה 100% נשים (צלמת, מאפרת, מעצבת שיער וכו׳)״.

• הירשמו לניוזלטר של פורטפוליו: כל מה שחשוב ויפה, פעמיים בשבוע היישר לתיבת המייל >>

הגר בדר, בת 30, היא צלמת וברמנית בשפגאט. ״מבלי ששמתי לב המציאות שלי ושל כולם השתנתה ולא היה לי ספק שההזדמנות הזו יקרה מפז, היא מוסיפה. ״זו קריאה ליצירה, לאמנות ולשיתוף פעולה – רגע לפני שכבר אי אפשר. אני צלמת של אנשים, הם מפרים, מרגשים, מעוררים אותי ומניעים אותי לפעולה״.

הצילומים התחילו בבית/סטודיו של פורגס בשורש, ומשם עברו לחוף גורדון בתל אביב. ״גם הפעם חברנו תחת המטריה של בוטיק שווארמה, שהפקות הן חלק ממרכיביו ובבסיסו דוגל בשיתופי פעולה כדי להגיב למציאות אליה התעורר העולם״, היא מבהירה. ״כל אחד מימי הצילום עמד אל מול ההגבלות ההולכות ומתאדקות וקיבל מעמד טקסי של סוף (מי יודע מתי הפעם הבאה שנוכל להתאגד יחד כל כך הרבה אנשים או לצאת החוצה לים).

״מעל להכל ריחפה עננת החרדה וחוסר הוודאות בנוגע לכל דבר שאנחנו מכירים. התחושה הייתה שצריך לנצל הכל עד תום, את האפשרויות שלנו להיפגש, ליצור, לצאת. בעצם העשייה הרגשנו שקיבלנו שליטה כלשהי במצב שנכפה עלינו״.


צילום: הגר בדר, ע.צלמת: בר לוי; פרחים: ביני בוקטציפורניים: סתיו פורגס.
איפור פנים: דנה ברכהאיפור חוץ: ערבה אסףשיער: עדי כהן עגן.
דוגמנים.ות: דנה פורר (טבחית בשפגאט); דניאל סטלמן (מעצבת גרפית); אחינועם גלבפיש (שחקנית ודוגמנית); דלפי (סטודנטית לעיצוב אופנה בשנקר); עמירם גולן (סטודנט למשחק); אדם עמית כהן אבני (מפיק).

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden