כל מה שחשוב ויפה
ענבל הלוי, Don't Panic. צילום: ענבל הלוי

ענבל הלוי // DON'T PANIC

ענבל הלוי, סטודנטית שנה א׳ לאמנות במדרשה בית ברל, תלתה בכניסה לשוק הכרמל את השלט DON'T PANIC שהפך לאחד מסמלי התקופה בתקשורת

כחלק מקורס צילום עם רינת קוטלר בלימודי אמנות במדרשה בית ברל, קיבלנו משימה ליצור שלט עם משפט שאנו מתחברים אליו, למקם אותו במרחב ולצלם. המצב הסוריאליסטי שבו החברה שלנו נמצאת בימים אלו העלה בי את המשפט DON'T PANIC, מספרו ההומוריסטי המצויין של דאגלס אדאמס, מדריך הטרמפיסט לגלקסיה.

הספר נפתח בהודעה קלילה של חייזרים לאנשי כדור הארץ. הם מודיעים לאנשים האומללים שחיים בכדור הארץ שהפלאנטה שלהם עומדת במקום שבו תיסלל דרך אקספרס על חללית, ושהוא מיועד להריסה בעוד כמה שניות. היחיד ששורד מאנשי כדור הארץ הוא ארתור דנט, בחור חובב תה, וזאת בזכות חברו החייזר פורד פרפקט. יחד הם מתחילים מסע טרמפים בגלקסיה, כי לאף אחד מהם אין חללית. את המסע הזה הם עוברים בזכות ספר שהוא מדריך הטרמפיסט לגלקסיה ועל כריכתו המילים DON'T PANIC.

ענבל הלוי. צילום: דוד נהיר

צילום מסך מאתר ynet

צילום מסך מאתר N12

הספר עוסק באיך לשרוד ובמשמעות החיים, והמסר הגדול ביותר שלקחתי ממנו הוא לעשות צחוק מכל מה שלא באמת רציני; להתייחס לחיים בהומור הרלוונטי להם וכך גם מכל המצב האבסורדי שקורה לנו כעת. תחושת סוף העולם שמגיע, אנשים שסגורים בבתים שלהם, צועקים על אמא ואבא שלא יעזו לצאת מהבית, וברחוב שורר שקט שלפני פצצת אטום, וכל המצב האפוקליפטי הזה הזכירו לי את הספר, שבו העולם מגיע לקיצו וראוי להתייחס למצב הזה בשמץ של הומור ושנינות שכן מדובר בשפעת.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

כל מי שקרא את הספר ידע היטב שהוא מהול בביקורת על דרכי החשיבה של היצורים האנושיים על פני כדור הארץ שהיו אומללים ברובו, ואני שואלת את עצמי: האם אנחנו כל כך אומללים כי אולי אנחנו מאמינים לכל מה שכתוב על פיסת נייר עיתון שמטרתה לעודד פאניקה?

כל אות בשלט צויירה בנפרד על דפי עיתון שנבחרו בקפידה, בעיקר אלו עם הכותרות האדומות. דפי העיתון הודבקו על קרטונים צבועים בלבן והמשפט נתלה במקום הציבורי ביותר שבו האווירה האפוקליפטית שררה במלוא הדרתה: שוק הכרמל הסגור לאלתר. בתליית מסר זה קיוויתי לגרום לאנשים לחייך, אולי לגרום להם לחשוב על המצב בקצת הומור ושנינות ולא באימה ופאניקה; להנכיח משהו קצת קליל יותר ולהזכיר לנו שהכל מדומיין וממילא כל הפלאנטה שלנו תתפוצץ בקרוב.

אז בלי פאניקה!


*כוכבית מייצגת שדות חובה

2 תגובות על הכתבה

  1. אלכס

    כל הכבוד על השלט, במצב של אי שפיות הומור ושמחה מחזרים את מציאות למקומה.

  2. אלכס

    כל הכבוד על השלט, במצב של אי שפיות טוב שיש מי שלוקח דברים בפרופורציה, ולא שוכח לחייך ולהזכיר לאחרים לחייך כי בסופו של דבר חיוך ושמחה וחוש הומור מחזק את המערכת החיסונית וזה בדיוק מה שאנחנו צריכים , ענבל סחתיקה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden