כל מה שחשוב ויפה
אביב גרינברג בביקור סטודיו של צבע טרי. צילום: רועי שאלתיאל

הרשימה המשותפת // 30.4.2020

אתגר המרפסות של האנימטורים BIDUD#; מרתון צילום מהבית; קול קורא לאמנים ליצירה מהירה; ביקורי סטודיו עם צבע טרי; גלריות נפתחות: נלי אגסי ואלהם רוקני בגלריה דביר, נחום ענבר בגלריה גורדון

אתגר המרפסות של לופדהלופ 

הבניין הכי צבעוני בקורונה יחשף הערב (חמישי בשעה 20:30), באירוע השקה וירטואלי במפגש זום. בבניין הווירטואלי לכל דירה יש מרפסת וכל מרפסת מובילה פנימה לעולם דמיוני, שיצרו כ־100 יוצרים ומאיירי אנימציה, במסגרת יוזמה מקורית של קבוצת האנימטורים לופ־דה־לופהקבוצה פועלת כאירגון התנדבותי ללא מטרות רווח ליצירת לופים של אנימציה עם נושא חודשי. בשגרה הם מארגנים אירועים, תחרויות ובעיקר מנסים להוציא אנימטורים מהבית.

לדברי בן מולינה, אנימטור ומנהל הדף: ״אנימטורים מורגלים לעבודה ולשהייה ממושכת מול המחשב אבל אפילו אנחנו התחלנו קצת להשתגע לאחרונה אז חשבנו על דרך לאחד אנימטורים כדי ליצור תוצר משותף בלי לצאת מהבית״. כך נולד אתגר המרפסות – בניין וירטואלי, אנימטיבי, שמורכב מ־80 מרפסות תחת הכותרת #BIDUD. כל יוצר אייר, עיצב והנפיש את הדירה שלו בכל טכניקה או דרך שבחר, כל מרפסת מספרת סיפור קטן על הבידוד – חלק מהמרפסות רציניות, חלקן שטותיות, והן כולן חגיגה לעיניים.

BIDUD# הבנין הווירטואלי של לופדהלופ

הדר מיץ בסטודיו. צילום: רועי שאלתיאל

ביקורי סטודיו עם צבע טרי 

צוות צבע טרי, יריד האמנות שהיה אמור להתקיים ממש בשבוע הבא ונדחה בינתיים למועד לא ידוע, יצא ביוזמה חדשה ומזמין את הקהל לביקורי סטודיו וירטואליים: UBS Open Studios – סדרת סרטונים, ביוזמה משותפת של היריד עם נותן החסות הראשית שלו, UBS. 

אמניות ואמנים שהשתתפו בעבר ביריד חולקים בסרטונים את סיפוריהם האישיים על פרויקטים ותערוכות שהושפעו ממשבר הקורונה, ומספקים הצצה מרגשת לעבודה בסטודיו בתקופת הבידוד ומבט אופטימי לעתיד. המשתתפים הראשונים בפרויקט הם הדר מיץ – שמשתפת כיצד חזתה את הבידוד ולמה היא הכי מתגעגעת, ואביב גרינברג – שמספר על היצירה בהסגר, המיצב שלא הוצב, ההרצאה שבוטלה והציפייה לבאות.

מרתון צילום בבית

פסטיבל הצילום מזמין את הקהל לקחת חלק במרתון הצילום החמישי על שם יוסי ביינארט, שייערך השנה במתכונת מיוחדת מחר (יום שישי 1.5 בשעות 09:30-13:00), במגבלות הקורונה. במקום שש שעות בחוצות, יתקיים המרתון לאורך שלוש שעות, שבמהלכן יקבלו המשתתפים בכל שעה אתגרי צילום סודיים שיצטרכו לבצע ולשלוח בזמן מוגבל לאתר התחרות. אופי המשימות מאפשר לכל אחד לקחת חלק, ללא הגבלה על סוג הצילום – ניתן לצלם בטלפון סלולרי או במצלמה מקצועית. בסיום המרתון תיערך תחרות – העבודות מוגשות לשופטים באופן אנונימי – וששת הזוכים במקומות הראשונים יזכו בפרסים שונים. 

המרתון מבוסס על קונספט בינלאומי המתקיים כבר שנים רבות בערים העולם הגדולות ביניהן ניו־יורק, פריז, לונדון והונג־קונג. המרתון הראשון בישראל נערך על ידי עמותת פסטיבל הצילום PHOTO IS:RAEL בשנת 2017 ומאז, בכל שנה, הוא סוחף מאות צלמים מרחבי הארץ. ההשתתפות במרתון כרוכה בתשלום 25 שקלים.

מתוך מרתון הצילום 2019. צילום: נגה קלינסקי

קול קורא: יוצרים לא עוצרים

ברקע משבר הקורונה: מועצת הפיס לתרבות ולאמנות של מפעל הפיס יוצאת בקול קורא ליוצרים במסגרת פרויקט: ״יוצרים לא עוצרים״. מטרת הפרויקט היא לסייע ליוצרים לצלוח את התקופה הקשה ולהעניק הזדמנות לכולם לצרוך תרבות גם בימים של מגבלות פעילות והסגר. במסגרת הקול הקורא יחולקו עשרות מענקים שינועו בין 1,500 ל־3,000 שקל לסדנה/יצירה. מועד אחרון להגשת בקשות: 4.5.20. פרטים וכללים להגשה באתר הפיס.

גלריה דביר, מראה הצבה. צילומים: מל

נלי אגסי בגלריה דביר. צילום: מל

נחום ענבר בגלריה גורדון. צילום: מל

גלריות נפתחות מחדש

במסגרת ההקלות שפורסמו בסוף השבוע האחרון החלו חלק מהגלריות לפתוח את דלתותיהן. בגלריה גורדון נפתחה תערוכת יחיד של הפסל נחום ענבר שממשיכה את ההיכרות המחודשת עם פסליו שהוצגו לאחרונה בגלריה ארטפורט בתערוכה ״ברוכים הבאים ליפו״. ענבר, פסל שהגיע לגבורות, מזמן דרך יצירה בת הזמן מפגש מחודש עם שורשי הפיסול והאמנות הישראלים. 

בגלריה דביר תיפתח בשבת (2.5) תערוכה משותפת של נלי אגסי ואלהם רוקני, לשבועיים בלבד. בחלל נפגשים שני קולות ייחודיים באמנות הישראלית, נלי אגסי ואלהם רוקני, שהן ״שונות ודומות, והמפגש נזירי ושופע בו בזמן. האינטימיות של פנים יצירתן נוגעת זו בזו, ובמבט מרפרף קשה להפריד ביניהן״. 

אלהם רוקני בגלריה דביר. צילום: מל

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden