כל מה שחשוב ויפה
אסף הינדן, מתוך פרויקט Art4Heart

Art4Heart: אמנות שיוצרת הדים

גילי סיטון, ליטל מגידיש ודניאל צדקה־כהן - שלוש יזמות מתחום האמנות - שיתפו פעולה בהקמת Art4Heart, אתר למכירת אמנות ישראלית עכשווית יחד עם ארגון פתחון לב, במטרה לעזור לחברה ולקהילה היוצרת להשתקם 

השפעותיה ההרסניות של מגפת הקורונה על שוק העובדים העצמאים הורגשו בכל מדינת ישראל, מצפון ועד דרום, החל מהרגע שבו נאלצו בתי עסק פרטיים לסגור את שעריהם לפני כחודשיים. מהדורות החדשות מדווחות בהרחבה על מחאותיהם של בעלי מסעדות וחנויות מקומיות, אך מעטות הכותרות שעוסקות בטלטלה הכבדה שספג שדה האמנות הישראלי עקב התפשטות הווירוס.

בעלי גלריות עצמאיות, עובדים במוזיאונים וכמובן אמנים ואמניות משלל תחומי יצירה, מצאו עצמם מובטלים; רבים נאלצו לדחות או לבטל כליל פתיחות של תערוכות, ירידי מכירות ויתר אירועים, שעשויים היו להוות בשבילם מקור הכנסה.

מרים כבסה

יובל אצילי

שלוש יזמות מתחום האמנות נחשפו לחוויות הקשות שהקולגות שלהן תיארו בפניהן בשבועות האחרונים, ואף חוו את נטל המשבר בעצמן. השלוש – מבקרת האמנות ובעלת בלוג האמנות Art Today, גילי סיטון; אשת הדיגיטל ומקימת הקבוצה Social Art TLV, ליטל מגידיש; והאוצרת דניאל צדקה־כהן – החליטו לחבור יחד ולסייע ליוצרים למצוא הכנסה, ובתוך כך לחשוף עוד חלקים מהציבור לאמנות ישראלית עכשווית. 

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

סיעור מוחות משותף, שהתחיל מרעיון של מגידיש על קהילת האמנות, שאליה התגעגעה במהלך הבידוד, הוביל להשקה של הפרויקט האמנותי־חברתי Art4Heart. זהו אתר מכירות אינטרנטי, שבו הן מציגות יצירות אמנות עכשווית, שעומדות למכירה בפני הקהל הרחב, בטווח מחירים של 500-5,000 ש״ח. 

הרווחים ממכירה של כל יצירה נחלקים שווה בשווה בין האמנים לבין העמותה פתחון לב, שנוסדה בשנת 1998 ופועלת מאז על מנת לשבור את מעגל העוני הבין־דורי בישראל. העבודות באתר, שיפעל עד סוף החודש, הן פרי יצירתם של מגוון רחב של אמנים, ובהם בעז נוי, אורן פישר, מרים כבסה, מארק ישאייב, שי יחזקאלי, טליה קינן ועוד. 

מימין למעלה ובכיוון השעון: דניאל צדקה־כהן, ליטל מגידיש, גילי סיטון

צדקה־כהן מספרת, שמרגע שמגידיש הגתה את הרעיון וזימנה את שתי שותפותיה להצטרף למיזם, ״שיתוף הפעולה היה אינטואיטיבי, כאילו עבדנו כבר יחד בעבר. ניהלנו שיחות בזום ודיברנו על הקהילה שאנחנו חיות בה ואיך אנחנו רוצות לתמוך באמנים ובסביבה שלנו״. מגידיש מסבירה, שהרעיון הוא פרי של ״צורך פשוט לעשות משהו, ומסתמן כאחד הפרויקטים הכי מרגשים עבורי. התרכזתי במה שאני אוהבת לעשות, הקפתי את עצמי בנשים מדהימות והמשכנו יחד לייצר לאמנים עוד הזדמנויות ליצור, להתקיים ולתת״. 

״אני שמחה שהתערוכה הזו עוזרת באופן שווה גם לאוכלוסיות מוחלשות וגם לקהילת האמנות״, מסכמת סיטון. ״אני מרגישה שאנחנו חלק מדור חדש שחושב אחרת ורוצה לעשות שיתופי פעולה יפים וחשובים״. 

בעז נוי

נעמה רוט

*כוכבית מייצגת שדות חובה

5 תגובות על הכתבה

 1. קרן פרגו

  יוזמה מבורכת

 2. גילי סיטון

  תודה ג׳וי ופורטפוליו על התמיכה! מקוות שתהיה הצלחה מסחררת

 3. שירה

  יוזמה מקסימה, כל הכבוד לנשים המופלאות שיזמו, הגו ומבצעות! כן ירבו, יישר כוח.

 4. דליה

  יוזמה ברוכה. אשמח אם תהייה תת-פעילות עבור אמנים שאינם מקצועיים/מפורסמים – אשמח למכור ולתרום עבודות שלי.

 5. ציפי רום

  אשמח לקבל עדכון על עבודות חדשות. תודה

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden