כל מה שחשוב ויפה
סיגל קוצקוביץ', תעתועים 2014. צילום מסך מאתר הקרן בשביל האמנות

״בשביל האמנות״: קרן חדשה לתמיכה באמנות בפריפריה

פורטפוליו News: הקרן ״בשביל האמנות״ תתמוך בכ־10 פרויקטים בשנה, בסכומים שבין 5,000 שקל ל־30 אלף שקל. הגשת בקשות לתמיכה – עד 30.6

״בשביל האמנות״ קרן חדשה שיסדה קבוצת תורמים עצמאית, תפעל לקידום יוזמות אמנות – תתמוך בתערוכות יחיד, תערוכות קבוצתיות, אירועי אמנות ייחודיים והפקת קטלוגים בחללי אמנות מוכרים ללא מטרות רווח, הנמצאים בפריפריה. ביניהם, מוזיאונים פריפריאליים, גלריות ציבוריות מוכרות בפריפריה, פסטיבלים ואירועי אמנות מובילים המתקיימים הרחק מן המרכז. פניות לתמיכה יתקבלו על פי הקריטריונים המפורטים באתר הקרן, החל מה־15 במאי ועד ה־30 ביוני 2020, עבור פרויקטים שימומשו עד סוף שנת 2021. התמיכה מיועדת לאמנים ישראליים בלבד ולפרוייקטים חדשים.

״עשינו מיפוי של גופי אמנות פעילים בפריפריה – ויש עשרות שיכולים להתאים למטרות התמיכה של הקרן. גם אמנים יכולים להגיש בקשות, אבל קודם כל נקדיש מחשבה לפעילות של גופים״, אומרת ורד אילני, יו״ר הקרן. לצד אילני נמנים על מייסדי הקרן שרון ברנדס, נירה יצחקי (גלריה שלוש), קלודין גלנט ואלי ארלוק. ההחלטה על הקמתה נבעה מרצון לצמצם את הפערים בין עולם האמנות שבמרכז לזה שבמרחב הפריפריאלי, ובמטרה לקדם את נוכחות האמנות החזותית בפריפריה, לתמוך בה ולעודד את יצירתה.

״הקרן תשים דגש על תמיכה בפרויקטים חדשים ומשמעותיים לאמן.ים ולגוף המארח, המבטאים חידוש או מהווים פריצת דרך בדרכו האמנותית של האמן, ונוצרים במיוחד עבור חלל התצוגה. הבקשות יבחנו על ידי ועדת מיון מקצועית הכוללת אוצרים מובילים״.

הקרן ​״בשביל האמנות״ נוסדה על בסיס אגודת הידידים של בית הספר לאמנות וחברה במכללת ספיר, שפעילותו הצטמצמה בהיעדר תמיכה ממשלתית. הקבוצה החלה לפעול ולתמוך בבית הספר כבר ב־2008 וכעת החליטה להרחיב את תשומת ליבה לתחומים וגופים נוספים של אמנות בפריפריה. ״נמשיך לתמוך בספיר, אבל כעת הרחבנו את היריעה״, מבטיחה אילני.

סיגל קוצקוביץ', תעתועים 2014. צילום מסך מאתר הקרן בשביל האמנות

הקרן מונה כיום כ־70 תורמים – רובן נשים – המרימים תרומה שנתית של 2,500 שקל. תורמים חדשים יכולים להצטרף לקבוצה. בתמורה לתרומתם יוזמנו תומכי הקרן לכ־10 מפגשי אמנות אקסקלוסיביים אצורים במיוחד עבורם, שיתקיימו לאורך השנה ומעמיקים את היכרותם של התומכים עם עולם האמנות החי והבועט, אנשי מפתח בתחום ועם המנגנונים הפועלים מאחורי הקלעים של חללי התצוגה המוכרים. 

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

מראשית דרכה אגודת הידידים של ראתה חשיבות עליונה בשילוב כוחות בין מרכז ופריפריה ובהגברת המודעות לקיומה ולחשיבותה של עשייה אמנותית באזורי ספר ועימות. אגודת הידידים בחרה לתמוך בבית ספר זה הן בשל היותו בית הספר היחיד לאמנות באזור הדרום, והן בשל הרצון לסייע לתושבי האזור בהתמודדות עם עימות מתמשך ועם מצב ביטחוני לא יציב.

בין הפרויקטים שיזמה וקידמה אגודת הידידים בספיר: פרויקט מלגות בכ־80 אלף שקל בשנה; השתתפות וייצוג ביריד האמנות ״צבע טרי״; תערוכות בגלריה בקיבוץ בארי ובגלריה של בית הספר ספיר בשדרות; ​תערוכת בוגרים שנתית בגלריה שלוש בתל אביב, אגודת הידידים מימנה נסיעות לחללי אמנות במרכז והרצאות של אמנים ומרצים בכירים כדי להגביר את חשיפת הסטודנטים לתכנים אמנותיים.

​בין הבוגרות הבולטות של בית הספר אשר אגודת הידידים תמכה בקידומן המקצועי: זווידיתו יוסף סרי (2014); דנה הראל (2014); סיגל קוצ׳קוביץ׳ (2014); מורן אסרף (2017) ועוד.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden