כל מה שחשוב ויפה
מחאת פורום מוסדות תרבות ואמנות

מחאת מוסדות התרבות: הפסדים של 400 מיליון שקל ו־150 אלף עובדים מובטלים

פורום מוסדות התרבות יקיים מחר (ג׳) אירוע מחאה בכל הארץ, בדרישה לייצוג הולם של משרד התרבות מול האוצר, לגיבוש מתווה ופתרון כלכלי

פורום מוסדות התרבות והאמנות בישראל יקיים ביום שלישי (12.5) בצהריים אירוע מחאה רב משתתפים, שיתקיים במקביל בכל רחבי הארץ. המוסדות מוחים על המצב הקשה שאליו נקלעו בעקבות משבר הקורונה, ומתריעים על מחסור במימון ועל אוזלת היד של משרד התרבות. המוסדות מוחים על היעדר הנחיות ברורות; חוסר החלטה על פיצוי וסיוע כלכלי, לאחר שתקופת ההשבתה הביאה להפסד הכנסות שמוערך בכ־400 מיליון שקל, וכ־150 אלף עובדים מובטלים. עוד טוענים ראשי מוסדות התרבות, שהדרישה לפתוח ולעבוד בתפוסות של 35-40%, תוביל אותם תוך זמן קצר לפשיטת רגל.

בפורום מוסדות התרבות והאמנות חברים מאות גופים מכל תחומי התרבות בארץ: תיאטרון, מחול, מוזיקה, מוזיאונים, בתי ספר למשחק, פסטיבלים, מוסדות קולנוע ועוד. הפגנת המחאה תתקיים מרחוק – עובדי המוסדות יעמדו על במות התיאטרון, חללי סטודיו, חללי חזרות, מוזיאונים ועוד, ובידיהם שלטים: ״אסור להשאיר את המוזיאון/מסך/במה הזו ריקה״. נציגי המוסדות השונים יישאו דברים.

לדברי הפורום, המחאה התארגנה במטרה להעלות לסדר היום הציבורי את גרירת הרגליים של משרד התרבות בכל הנוגע לגיבוש מתווה תפעולי וכלכלי שימנע פשיטת רגל של מוסדות התרבות שסגורים כבר חודשיים.

מורן ויקטוריה סבג, ״מחיצה״, אירוע פרפורמנס במוזיאון תל אביב, ינואר 2020. צילום: מל

מחאת פורום מוסדות תרבות ואמנות

לקפוץ ראש לבריכה ריקה

לפי נתוני משרד התרבות סקטור התרבות תורם מדי שנה לתל״ג כ־63 מיליארד שקל. פורום המוסדות הציע מתווה פשוט וישים מטעמו לפני מספר שבועות, אך נותר עד כה ללא מענה וללא דיון מעמיק בנושא. הפורום מצפה ממשרד התרבות שייצג את המוסדות מול משרדי הממשלה, ימלא את תפקידו ויוביל להדברות ולפתרון מיידי.

דני וייס, מנכ״ל המדיטק ויו״ר פורום מוסדות תרבות בישראל מסר: ״אחרי שלושה חודשים ללא הכנסות, מצפים ממוסדות התרבות לקפוץ ראש לבריכה ריקה. אין עדיין שום מסלול המסביר איך ימנעו המוסדות מקריסה כלכלית בחודשים הארוכים שבהם יעבדו המוסדות בהפסד וינסו להחזיר לעבודה שחקנים, נגנים, תאורנים, עובדי במה, מדריכים וסדרנים.

״עד כה ניתנו המון הצהרות ואפס מעשים. ברור שניתן לפעול אחרת מאחר ובמדינות דוגמת דנמרק, שבדיה, גרמניה ואוסטריה נקבעו מודלים להתנהגות תפעולית ותקציבית שניתן ליישם גם בישראל. במידה ולא תהיה התקדמות בימים הקרובים להבנה כיצד לפתוח את מוסדות התרבות בצורה אחראית ומהיכן יגיע המימון להפעלתם – לא נוכל לפתוח באמצע מאי או באמצע יוני״.

נדים שיבאן, מנכ״ל המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים, מתאר את הדילמה שבפניה ניצבים המוסדות: ״החלטת משרד הבריאות לאפשר פתיחת מוזיאונים ומוסדות תרבות אחרים ב־17במאי היא חסרת משמעות, שכן משרד התרבות, האמון על התוויית הנחיות הפתיחה, שותק.

״ללא פיצוי  על הנזקים הכלכליים שספגנו בשל השבתת המוזיאון מחודש מרץ, ונזקים שאנו עתידים לספוג בשל אובדן הכנסות של ביקורי קבוצות ותלמידים, ניאלץ לפטר חלק משמעותי ממצבת העובדים שנמצאים כיום בחל״ת. יתרה מזו, ההפסדים הכלכליים יאלצו אותנו לשנות את תוכנית התערוכות של המוזיאון ואת התכנים המגוונים שאנו מציעים לקהל הרחב״.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

טניה כהן עוזיאלי, מנכ״לית מוזיאון תל אביב, מסרה: ״מתווה החזרה לפעילות תלוי ברשת בטחון כספית שהמדינה אמורה לתת למוסדות תרבות. אם נצליח לקבל תמיכה נשמח לפתוח את המוזיאון במתכונת מצומצמת כבר ב־1 ביוני. התערוכות שנפתחו מחכות לקהל הרחב ובחלקן יוארכו. עובדי מוזיאון תל אביב התארגנו להיות שותפים במחאה ציבורית של מוסדות תרבות מחר״.

מוזיאון תל אביב. צילום: עמית גרון

מוזיאון ישראל. צילום: אלי פוזנר

הגירעון מסכן את היציבות בטווח הרחוק

עמי כץ, מנכ״ל מוזיאון ארץ ישראל, מסר: ״מוסדות התרבות בכלל ומוזיאון ארץ ישראל בפרט לא יוכלו להתמודד עם המשבר ללא סיוע של הממשלה. אם מצאו 6 מיליארד שקל לתמוך ברשתות קסטרו, פוקס ואופטיקנה, חייבים למצוא כמה מאות מיליונים לתת רשת ביטחון לתרבות, אחרת לא נפתח ולא נשרוד״.

גם ממוזיאון ישראל נמסר, כי למרות הציפייה ליום שבו ניתן לפתוח מחדש את המוזיאון ״מהלך זה לא יוכל להיעשות בטווח הקרוב, וגם לכשיעשה, כפי הנראה יתרחש בהדרגה. חשוב לדעת כי מאז שהמוזיאון נסגר על פי הנחיות משרד הבריאות במחצית חודש מרץ, מוטלות על כתפי המוזיאון הוצאות תיפעול אדירות הנובעות מהצורך לתחזק את מתחם המוזיאון, ומפעולות הכרחיות של שימור, טיפול ואבטחה בחצי מיליון היצירות והמוצגים באוסף ובגלריות המוזיאון; כל זאת בזמן שהכנסות המוזיאון התדלדלו מאוד כתוצאה מהיעדר מבקרים.

״בימים כתיקונם, כשליש מהכנסות המוזיאון נובעות מדמי כניסה, המגיעים ברובם מתיירות חוץ, וכן מכניסות של מבקרים ישראלים, אירועי תרבות, הדרכות ועוד. הכנסות אלו, כולן פסקו עם פרוץ משבר הקורונה ואין צפי לחידושן בעתיד הנראה לעין. התנהלות אחראית אשר מציבה בראש סדר העדיפויות את איתנותו הכלכלית ארוכת הטווח של מוזיאון ישראל, חייבת לקחת בחשבון אובדן כה דרמטי בהכנסות.

״לכן, לא ניתן לשקול את פתיחתו מחדש של המוזיאון בעיתוי הנוכחי, אלא אם כן תתקבל תמיכה נרחבת של המדינה. פתיחת המוזיאון ללא תמיכה כזו, תוביל בהכרח לגירעון עצום אשר עלול לסכן את יציבותו הכלכלית של המוזיאון עד כדי עצירה מוחלטת של פעילותו״.

(עדכון, 12.5) תגובת משרד התרבות: מאז פרוץ המשבר, משרד התרבות והספורט פועל באופן אינטנסיבי בכל הערוצים והמסלולים על מנת לתת מענה לעולם התרבות. במסגרת זו, המשרד קידם מול משרד הבריאות את שלבי היציאה והציג מתווה להחזרת עולם התרבות לשגרת פעילות. עד כה, המשרד הגיע להסכמה מול משרד הבריאות, שאפשרה את חזרתם של כל האמנים והאמניות לפעילות לצורך חזרות, ללא מגבלת כמות. כמו כן ישנה הבנה על הצורך בביטול החובה לעטות מסכות במהלך פעילות תרבות, כשהפעילות מחייבת זאת, ובמהלך הימים הקרובים אמור להינתן לכך אישור רשמי של משרד הבריאות. המשרד אף הגיע להבנות על הצורך לאפשר מגע בפעילויות תרבות שלא ניתן לקיימן ללא מגע, והמתווה שסוכם בעניין זה יוצג למשרד הבריאות בימים הקרובים.

יחד עם זאת, סוגיית הפיצויים, המצויה בדיונים עם משרד האוצר בשיתוף עם פורום מוסדות תרבות, נותרה פתוחה וטרם התקבלה הסכמה בעניינה. בסוגיה זו צפויה להתקבל הסכמה הן עבור התקופה שבמהלכה גופי התרבות הושבתו מכלל פעילות (עבורה הושגה התקדמות משמעותית), והן עבור תקופת החזרה לשגרה הדרגתית (המצויה עדיין בדיונים).


בין המוסדות המשתתפים במחאה: תיאטרון בית ליסין, מוזיאון אמנות האסלאם, תיאטרון הבימה, תיאטרון הקאמרי, תיאטרון באר שבע, תיאטרון חיפה, מוזיאון תל אביב, מוזיאון ארץ ישראל, מדעטק חיפה, מוזיאון ינקו דאדא, להקת המחול הקיבוצית, עמותת הכוריאוגרפים, להקת בת שבע, תיאטרון תמונע, צוותא, תיאטרון הקומקום, מרכז מחול שלם, הסינפונייטה הישראלית באר שבע, האופרה הישראלית, תזמורת ראשל״צ, תיאטרון החאן, מרכז סוזן דלל, תיאטרון הסמטה, מרכז פליציה בלומנטל, משכן לאמנויות עש חיים אתר עין חרוד, תיאטרון הצפון, מוזיאוני חיפה, עמותת הפלמנקו, תיאטרון הבית, תיאטרון צוותא, מוזיאון הטבע ע״ש שטיינהרדט, מדיטק חולון, מוזיאון העיצוב, המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס, סדנאות הבמה, להקת קמע, בת דור באר שבע, מוזיאון מגדל דוד, סינמטק ירושלים, תיאטרון הסמרטוט, תיאטרון הסמטה, סטודיו יורם לוינשטיין, סטודיו ניסן נתיב, סימפונט רעננה, סדנאות הבמה, מרכז תנועה אדמה שדרות, משכן לאמנויות על שם חיים אתר בעין חרוד, מרכז נע לגעת, מוזיאון קסטל, מרכז קהילתי ׳זה פה׳ אשכול, ביה״ס למשחק בית צבי, בי״ס רימון, בית הגפן, בית התפוצות, גודמן בי״ס למשחק, היכל התרבות נהריה, היכל התרבות ת״א, היכל התרבות חדרה, כלים גוף לעבודה כוריאוגרפית, להקת ענבל, להקת קולבן דאנס, להקת קמע, מוזיאון המדע על שם בלומפילד, מוזיאון חצר היישוב הישן, מוזיאון עין דור, תיאטרון פרינג׳ באר שבע, תיאטרון ירושלים ועוד.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden