כל מה שחשוב ויפה
צילום: איזבלה וולובניק

לימודי אמנות במדרשה: ״מצאתי מקום שהיה לי טוב לעשות בו אמנות״

פורטפוליו Promotion: ״מה שנשאר יותר מכל זו התחושה שראו אותי״; ״נמצאים שם אנשים שונים מאוד וכולם מוצאים את מקומם״ - איזבלה וולובניק, שי־לי הורודי‎, עאישה עראר ודור זליכה לוי מספרים על הלימודים במדרשה - פקולטה לאמנויות, שנתנו להם הזדמנות להתפתח בכיוונים שלא ידעו על עצמם

יותר מהמסגרת האקדמית, אנשי הסגל של המדרשה – פקולטה לאמנויות מדגישים את החשיבות של המקום כבית לאמנים צעירים וכסביבה שמאפשרת לכל אחת ואחד מהסטודנטים למצוא את הקול והכיוון הייחודי שלהם. ארבעה מבוגרי המדרשה בשנים האחרונות – איזבלה וולובניק, שי־לי הורודי‎, עאישה עראר ודור זליכה לוי – חולקים מניסיונם האישי, מחוויית הלימודים ועד לקריירה בשדה האמנות.

איזבלה וולובניק

סיימתי את הלימודים ב־2018. מוקדם יותר באותה שנה (לפני תערוכת הגמר) הצגתי תערוכת יחיד בחלל הפרויקטים של גלריה רוזנפלד, ובאוגוסט השתתפתי בתערוכה הקבוצתית ״SHOP IT!״ במוזיאון חיפה. בשנה שעברה הצגתי ב״זום 2019״ (מוזיאון הטבע, תל אביב), ותערוכת יחיד ״ביצ׳קראפט״ במוזיאון חיפה כחלק מאשכול התערוכות עושות היסטוריה. בתחילת 2020 הצגתי תערוכת יחיד, ״כלבות״, בגלריה רוזנפלד, שם אני מיוצגת.

הלימודים במדרשה – פקולטה לאמנויות: המדרשה הפכה לבית עבורי ועבור העשייה האמנותית שלי במהלך לימודי התואר הראשון, ועם השנים הקשר העמיק במספר רבדים. כסטודנטית, הופתעתי לגלות עד כמה המקום מאפשר ומכיל – נמצאים שם אנשים שונים מאוד בעלי אמביציות ורקעים מגוונים ביותר וכולם מוצאים את מקומם הייחודי. במהלך הלימודים עמדו לרשותי מרצים, משאבים וסדנאות שאפשרו לי לפתח את האמנות שלי, לצד התנסויות בהוראה שמאוחר יותר הפכו למקור פרנסה יציב ואמין, דבר קריטי עבור אמנית צעירה שמבקשת להקדיש את חייה לעשייה אמנותית.

במהלך הלימודים עמדו לרשותי מרצים, משאבים וסדנאות שאפשרו לי לפתח את האמנות שלי, לצד התנסויות בהוראה שמאוחר יותר הפכו למקור פרנסה יציב ואמין, דבר קריטי עבור אמנית צעירה שמבקשת להקדיש את חייה לעשייה אמנותית

כסטודנטית רכשתי כלים שהיו רלוונטיים עבורי -רישום וציור פיגורטיבי מסורתי לצד כלים דיגיטליים, שילוב שתרם לגיבוש תהליך העבודה הנוכחי שלי. מעבר לכך, במהלך התואר סיפקה המדרשה עבורי מקום עבודה כאסיסטנטית במעבדה הדיגיטלית שבה אני ממשיכה להשתמש גם היום, שנתיים אחרי שסיימתי את לימודיי.

בימים אלו אני מרצה במדרשה – פקולטה לאמנויות כבר שנה שנייה, מלמדת גם במנשר לאמנות ומעבירה שיעורי רישום פרטיים בסטודיו שלי בתל אביב. כל אלו מאפשרים לי ללמוד ולהתקיים בכבוד בעודי מפתחת את הקריירה האמנותית שלי.

איזבלה וולובניק. צילום: מ״ל

צילום: איזבלה וולובניק

צילום: איזבלה וולובניק


שי־לי הורודי‎ 

סיימתי את המדרשה – פקולטה לאמנויות ב־2015. באותה שנה הצגתי את תערוכת היחיד הראשונה שלי, ״בית הבליעה״, במוזיאון תל אביב. מספר חודשים לאחר מכן השתתפתי בתוכנית שהות אמן של שישה חודשים בדיסלדורף, גרמניה. ב־2019 הצגתי תערוכת יחיד עם השם ״אישה כחולה עם פות ירוק־אדמדם״ בגלריה דביר בתל אביב. בקיץ של אותה שנה סיימתי לימודי תואר שני במלגה מלאה באוניברסיטת נורת׳־ווסטרן הסמוכה לשיקגו. בחודש יולי אפתח תערוכת יחיד נוספת בגלריה דביר.

הלימודים במדרשה – פקולטה לאמנויות: אני זוכרת קורס סמסטריאלי של טליה קינן, היא שנאה את העבודות בתחילת הסמסטר ואהבה אותן בסופו. אופי העבודות השתנה במהלך השיעור וגם אני השתניתי, אבל מה שנשאר יותר מכל זו התחושה שהיא הבינה משהו, למדה מי אני וראתה אותי. זה הדבר החשוב ביותר במוסד ללימודי אמנות, אם את מציגה עבודה ואת מרגישה שלא ראו אותה ואותך את מוצאת את עצמך אבודה.

מה שנשאר יותר מכל זו התחושה שהיא הבינה משהו, למדה מי אני וראתה אותי. זה הדבר החשוב ביותר במוסד ללימודי אמנות, אם את מציגה עבודה ואת מרגישה שלא ראו אותה ואותך את מוצאת את עצמך אבודה

אני חושבת שעד המפגש עם טליה התפישה שלי של יופי הייתה שטחית. כמו שעד המפגש עם אוהד פישוף האוזניים שלי היו ערלות, שעד המפגש עם גיא בן־נר לא הבנתי מה זו אמנות, וכמו שעד המפגש עם מיכל נאמן לא הבנתי מהי רוח.

יש עוד לא מעט שמות, אפילו כמה מרצים שלא למדתי איתם ורק פגשתי בין השיעורים או בביקורת עבודות. לא למדתי עם אורי ניר אבל יש איזה משפט שהוא אמר שההשפעה שלו עליי גדולה יותר מכל לימודי התואר השני שעשיתי. המלצתי לאנשים רבים ללמוד במדרשה כי מלבד המדרשה נתקלתי רק במוסדות שהם או שוליים או כוחניים או שניהם גם יחד. מי שרוצה לעסוק באמנות ברצינות מקומו במדרשה – פקולטה לאמנויות.

שי־לי הורודי. צילום: שי־לי הורודי

צילום הצבה: אלעד שריג

צילום: שי־לי הורודי


עאישה עראר

סיימתי את המדרשה – פקולטה לאמנויות ב־2018. קיבלתי פרס הצטיינות בתחום אמנות פלסטית, קרן אמריקה ישראל (2018) ומענק תמיכה להקמת תערוכת יחיד ממועצת מפעל הפיס. השתתפתי בתערוכות רבות בגלריה דביר, גלריה הירקון 19, המרכז לאמנות גבעת חביבה, ביתן הלנה רובינשטיין, מוזיאון תל אביב, סדנאות האמנים (תל אביב), בית אנה טיכו, מוזיאון ישראל, קרן אדמונד דה רוטשילד וגלריה לאמנות אום אלפחם.

הלימודים במדרשה – פקולטה לאמנויות: כשהתחלתי את הלימודים לא ידעתי כלום באמנות. באתי עם אפס רקע ולא חשבתי בכלל להתקדם כאמנית, אלא כמורה ששואפת ללמוד תרפיה באמנות. אבל פתאום התגלה בפניי עולם חדש, דברים נפתחו ונחשפו. למדתי לראות, לשים לב לפרטים; לראות אמנות כל יום כמו שמצחצחים שיניים כל יום: להבין שזו בחירה אבל חובה, שזו אהבה אבל יאוש.

במהלך הלימודים התגלה בפניי עולם חדש, דברים נפתחו ונחשפו. למדתי לראות, לשים לב לפרטים; לראות אמנות כל יום כמו שמצחצחים שיניים כל יום

פיתחתי מיומנות ואת היכולת לחשוב. המדרשה תמיד תמכה בי, המרצים תמיד היו שם כשפניתי להתייעץ. ולאחרונה, כאמנית פעילה ללא סטודיו, קיבלתי סטודיו במדרשה כרזידנסי לבוגרים מצטיינים. 

עאישה עראר. צילום: נוגה דוידסון

עאישה עראר, الخضرا (הירוקה)

צילום: נוגה דוידסון


דור זליכה לוי

סיימתי את המדרשה – פקולטה לאמנויות ב־2014, ומאז מתמחה ביצירת מיצבי הקרנה וסאונד, וידאו־ארט ומופעי מולטימדיה. הצגתי תערוכות יחיד בגלריית המדרשה, גלריה ברוורמן ומוזיאון תל אביב לאמנות. זוכה פרס זום לאמן ישראלי צעיר 2016 ופרס אמן צעיר של משרד התרבות 2017. שוהה כעת בתוכנית הרזידנסי של ארטפורט בתל אביב.

הלימודים במדרשה – פקולטה לאמנויות: לשנה א׳ נכנסתי בתור צייר מבולבל, ואת שנה ד׳ סיימתי עם הצבה אימרסיבית של יצירות אודיו־ויזואליות, שיצרתי בשיתוף פעולה הדוק עם מוזיקאים ואנשי סאונד. בין לבין פגשתי אנשים יקרים שלימדו אותי והשפיעו עלי והם עדיין חלק בלתי נפרד מההתפתחות שלי כאמן.

פגשתי אנשים יקרים שלימדו אותי והשפיעו עלי והם עדיין חלק בלתי נפרד מההתפתחות שלי כאמן; מצאתי מקום שהיה לי טוב לעשות בו אמנות

בין הבלגן המהודק של אירועים כמו המסמדיה והאודיואקטיב, לתפאורה הקיבוצית הפסטורלית והמנומנמת, מצאתי מקום שהיה לי טוב לעשות בו אמנות. חשוב לי גם להזכיר את ההזדמנות לשלב גם את לימודי החינוך, תחום שאני עוסק בו באהבה ובאמונה.


המדרשה פקולטה לאמנויות מזמינה אתכם להצטרף לעשרות הבוגרים המובילים בתחומי האמנות והקולנוע. רוצים לשמוע פרטים נוספים על הלימודים בקמפוס הייחודי שלנו?
אתם מוזמנים להגיע ליום הפתוח במדרשה – פקולטה לאמנויות | 20.7.20 | 15:00
לפרטים נוספים היכנסו>>

דור זליכה לוי. צילום: הילה עידו

צילום: הילה עידו

צילום: הילה עידו

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. ד.ל

    אני מסיימת שם השנה ורוצה לחזק את דבריהם 💜

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden