כל מה שחשוב ויפה
שימחה אבן חן. צילום: אילן עמיחי

תערוכות חדשות בבית בנימיני: רחלי מנשה דור; לצאת מהקווים;  אתי גורן ורעיה שטרן

פורטפוליו Promotion: שלוש תערוכות חדשות בבית בנימיני: היפוך יוצרות – רחלי מנשה דור (אוצרת: אפרת אייל); לצאת מהקווים (אוצרת: עינב ברנס אליאסוב); ביחד לחוד – אתי גורן, רעיה שטרן (אוצרת: עינב ברנס אליאסוב)

היפוך יוצרות / רחל מנשה דור

אוצרת: אפרת אייל

היכרות והתנסות ארוכת שנים עם החומר הקרמי (״החומר״ בה׳ הידיעה) מייצרת חוויה גופנית מתמשכת המוטבעת בגוף, כשם שהגוף מוטבע בחומר. הגוף הוא השחקן הראשי, היוצר, וכלי העבודה. במכלול העבודות המוצגות בתערוכה מעבירה רחל מנשה דור את החיבור העמוק שלה לחומר ולטבע, ואת היופי והמורכבות של ״חוכמת הגוף״ הנלמדת ומשתכללת עם הזמן. 

עבודות הווידאו שנוצרו במיוחד עבור התערוכה, ממקדות את המבט של הצופה ביחסי הגומלין ומערכת ההשפעות ההדדיות בין גוף היוצרת לחומר. מנשה דור בוחרת מצבים אינטימיים המוכרים לה מתהליך העבודה שלה בסטודיו, ומשבשת את אופני הפעולה האוטומטיים כדי לאפשר חשיבה עליהם מחדש. דרך הפעולות המטאפוריות שהיא עושה עם הגוף והדיאלוג הנוצר עם החומר, היא מספרת על חווית הקיום שלה כאישה בעולם, ומביאה לידי ביטוי חלקים שונים באישיותה.

בתערוכה זו החומר הקרמי כמעט ולא נוכח כאוביקט בעולם הממשי. על פניו, שינוי המדיום מחומר לווידאו הוא מהלך של התרחקות ממנו. אבל זה גם מהלך של התפשטות והתרחבות הפותח את השיח הפנים־תחומי ומציע התבוננות מחודשת ורעננה על שדה פעולה עתיק. כשם שהקדר מייצר בגוש החומר חור, ומרחיב אותו לאט לאט ליצירת מיכל, כך יוצרת עבורנו מנשה דור פתח למעשה היצירה הפרטי שלה, ומזמינה אותנו להיכנס ולמלא אותו במשמעויות ובהקשרים משלנו.

רחל מנשה דור. צילום: נטע טילמן

רחל מנשה דור. צילום: נטע טילמן

לצאת מהקווים

אוצרת: עינב ברנס אליאסוב
משתתפים: שמחה אבן חן, שמאי גיבש, יעל נובק, אליה לוי יונגר, רונן ימין, עינת כהן, נצה בר, שי ג׳רסי ועדי טל, רני גילת, שירה סילברסטון

המושג ״לצאת מהקווים״ קורא לכולנו, כאנשים פרטיים וגם כחברה, לחשוב מחדש, לאתגר מוסכמות, למרוד, לערער ולשנות את גישתנו אם כלפי מנהיגות, הוראה, התפתחות מקצועית ותפיסות חומריות. 

אנו חיים בעולם של שינויים טכנולוגיים מואצים: מה שלא היה אפשרי, הופך לישים כמעט מידי יום. אך אי אפשר לחזות מה יהיה העתיד, שכן יש קפיצות לא ליניאריות המשנות את יכולותינו והתנהלותנו ולכן קשה יותר להיערך לשינויים. מה שהיה מוגדר וברור משתנה בקצב מואץ ומצריך חשיבה גמישה להגדרת גבולות מתאר חדשים.

התערוכה מבקשת להעז, למתוח ולפרוץ את גבולות החומר, השפה האישית, הטכנולוגיה והקונספט ולתת ביטוי אחר מערער, מאתגר ובוחן מציאות מחדש. העבודות המוצגות בוחנות דרכים חדשות ליצירת שפה צורנית באמצעות תהליכים המתרחשים במהלך השריפה, או במפגש לא קונבנציונלי בין חומרים קרמיים שונים שבדרך כלל נעשה בהם שימוש נפרד. 

שירה סילברסטון. צילום: יעל האן

ביחד לחוד | אתי גורן, רעיה שטרן

אוצרת: עינב ברנס אליאסוב

אתי גורן ורעיה שטרן הן שתי קדריות שנפגשו לראשונה בשנת 1985 בתל אביב. הפגישה, שהתקיימה סביב תיקון תנור גז, התפתחה למערכת יחסים ייחודית הקושרת בין חברות רבת שנים ואהבה משותפת לחומר ולקדרות.

 גורן היא קדרית שיוצרת כלים לשימוש, תוך הענקת חשיבות רבה לשימוש נוח ונעים שהופך את חווית האוכל או השתייה למעיין ״חגיגה״ קטנה. כפילוסופיה ודרך חיים היא אוהבת להכין את כל החומרים שלה בעצמה, מעריכה את תחושת האי תלות שזה מאפשר וגם מעמיקה תוך כדי כך את המחקר החומרי הבלתי פוסק. החומרים לדבריה ״מגלים לי סודות והפתעות״. 

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

שטרן רואה את עצמה כקדרית כלי אוכל. כלי העבודה שלה הם האובניים והמקצב הסיבובי סוחף אותה כולה. היא יוצרת צורות מינימליסטיות בעלות קוים נקיים המאפשרים לפני השטח לחשוף את תנועת אצבעותיה העובדות על הכלי. בעבודתה היא ממעיטה להשתמש בכלי עבודה זאת כדי להעצים את עקבות הידיים ועסוקה בפיתוח צבעוניות הכלים המושפעים מהטבע בילדותה בקיבוץ שדות ים.

התערוכה ״ביחד לחוד״ מבקשת לגעת בקשר הייחודי שנרקם בין שתי נשים, קדריות מחוננות שיוצרות וחיות זאת לצד זאת במעין ״קיבוץ קטן״ משלהן בדרום תל אביב, ומצליחות כל אחת בנפרד לפתח שפה קרמית ייחודית משלה. מערכת היחסים החברית והמקצועית שהתפתחה לאורך השנים הביא אותן לרכישת בית משותף והקמת סטודיו המאפשר לכל אחת מהן לקיים את עבודתה וחייה תוך שמירה על מרחב מחיה אישי והתחשבות.


בית בנימיני
העמל 17, תל אביב
פתיחה: 16.7; נעילה: 29.8
שיח גלריה: שישי, 31.7, בשעה 11:30

אתי גורן. צילום: רני גילת

רעיה שטרן. צילום: רעות רבוח

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden