כל מה שחשוב ויפה
קרקס הבריחה: שבוע העיצוב ירושלים 2021
אילון ערמון, חזון העצמות היבשות; מתוך התערוכה ״מים מרים״. צילומים: מ״ל

מגלים אוצרות // רעיה קידר

קריירת האוצרות של רעיה קידר החלה כשהיא נכנסה לגלריה העירונית ברחובות וביקשה מאוצרת הגלריה לאצור תערוכה. ״מים מרים״, תערוכה שאצרה בימים אלו בגלריה העירונית ראשל״צ, עוסקת ב״מפגש טעון בין אמנות וטכנולוגיה, בין רוח לכוח, בין עימות לפיוס״

הפעם הראשונה

התגלגלתי לאוצרות כי רציתי להתגלגל לשם: כשרוצים משהו מאוד מאוד, המשהו הזה בדרך כלל מגשים את עצמו. יום אחד נכנסתי לגלריה העירונית ברחובות ופגשתי שם את אורה קראוס, אוצרת הגלריה. פניתי אליה ובקשתי לאצור תערוכה והיא אפשרה לממש חלום. זה היה רגע גדול עבורי: יצאתי לדרך עם תואר שני בתולדות האמנות וללא כל השכלה נרכשת באוצרות. לימים השתתפתי בשני קורסים בבית לאמנות ישראלית: כתיבה על אמנות של יואב שמואלי ואוצרות של טלי תמיר. 

התערוכה ראשונה שאצרתי הייתה תערוכה קבוצתית בגלריה העירונית של רחובות בנובמבר 2014. 20 השתתפו בה מיקי אוחנה, ורדי בובורוב, טלי בלומנאו, עודד בן חפר, אביבה בנימיני, דנה בן שלום, דליה ברקי, חווה גילון, תמר גלעדי, ח׳אדר וואחש, אמנון ליפקין, סימה מאיר, בותיינה מילחם, שרי מנולה שטמפלר, ענת נגב, יבגניה נוביקוב, עפרה עמיקם, אשרף פואחרי, עדנה פישר ואלינור רותם.

הרעיון היה ליצור ממשק בין טכניקות טקסטיל ובין טכניקות ציור ורישום: במפגש בין שתי הטכניקות מסתתרים סימנים רבים שנתנו לתערוכה את שמה, ״תך נסתר״. הנסיבות שהובילו לתערוכה נבעו מאהבה לטקסטיל, אהבה גדולה וחזקה ורבת ימים, ומהפליאה המתחדשת שמתעוררת בי, כשאני מגלה שהטבע הוא הטקסטיל: הוא החוט והמחט והוא גם הרקמה.

לתערוכה היו שתי תערוכות המשך. בנובמבר 2015 הצגתי באותו מקום את ״אותות״ ושנה לאחר מכן אצרתי ב״גלריה בנימין״ את התערוכה ״לפרק את מגדל בבל״. שלוש התערוכות עוסקות בסימנים הבונים שפה. כל תקשורת מתחילה ביצירת סימנים ההופכים לשפה מסודרת ומובנית במהלך הימים: אפשר להגיד שהסימן הוא ההתחלה של כל יצירה אנושית חומרית ורוחנית כאחד.

התחנה האחרונה

שתי תערוכות בשם ״מים מרים״: האחת נפתחה בשבוע שעבר בגלריה העירונית בראשון לציון, והשנייה תיפתח בחודש הבא בגלריה המבשלה בטבעון. ״המים הם ברכה והמים הם קללה״, משפט רלוונטי למים מתוקים ומים מלוחים כאחד. אם לא נכבד את המים הם יקומו עלינו והדוגמאות הן רבות ודרמטיות: מלחמות פורצות בשל בעיות מים, ונקודת רתיחה רלוונטית לימינו אנו היא הקמת הסכר באתיופיה שעלול ליבש את הנילוס, עורק החיים העיקרי של מצרים. יש מלחמה באופק, והעיסוק בנושא המים בכלל ובתערוכה זו בפרט מזמן מפגש טעון בין אמנות וטכנולוגיה, בין רוח לכוח, בין עימות לפיוס. 

בוקה גרונפלד, קומפוזיציה בתזוזה

ליאור הרשקוביץ, גבעה 2

שרון פזנר, באר חול

רעיה קידר

בתערוכה בראשון לציון 21 משתתפים: דליה ברקי, נחמה באר, איתמר בגליקטר, בוקה גרינפלד, רוזה בן אריה, חווה גילון, ליאור הרשקוביץ, משה וולך, דליה זרחיה, יונת חמיידס, סתיו יושע, סיגלית לנדאו, שרי מנולה שטמפלר, שחר מרקוס, דורון פישביין, נגה עציוני דובוביק, אילון ערמון, דורית פלדמן, שרון פזנר, ינאי קלנר, אלינור רותם.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר של פורטפוליו >>

בתערוכה במבשלה בטבעון 12 משתתפים: אבנר זינגר, אלינור רותם, ג׳ניה נוביקוב, חיה וייסהאוס, ינאי קלנר, ליאב מזרחי, נחמה באר, עפרה עמיקם, רות ברקאי, רעיה טרינקר, שרון פזנר, שרי מנולה שטמפלר

מכל מלמדיי השכלתי

כל תערוכה היא עוד לבנה וכל לבנה היא עוד תערוכה, מארג הולך ונערם למגדל של ידע והמשכיות. בין האמן והאוצר מתקיים מתח מעניין שלא כל כך נותנים עליו את הדעת. לפני שנתיים אניש קאפור הציב מערכת מראות קמורות וקעורות בגני קנסינגטון בלונדון. פסלים אלה הוצבו בשיתוף פעולה של האמן, האוצר והטכנולוגיה; תוצאות שיתוף פעולה זה בין הקטגוריות השונות הוליד חוויה ויזואלית מרתקת ועשירה שספק אם האומן בלבד היה מצליח להשיג.

תערוכת החלומות

ללוות אמן צעיר למשך תקופה לא קצרה, לחכות שיגיע להבשלה אינטלקטואלית וסגנונית ואז לאצור לו תערוכה וקטלוג שאכתוב כחלק מהמסע שערכתי עם האמן.

בקרוב אצלך

יש לי שני רעיונות לשתי התערוכות הבאות. האחת תמשיך לעסוק בנושא המים, והפעם על מים באזורי קונפליקט תחת השם ״סכסוכי שכנים״ (שם זמני), והתערוכה שאחריה תהיה ״שטה לשום מקום״ על סיפורה של סירה. 


רוצה להשתתף במדור? שלחו לנו מייל לכתובת [email protected]
לקריאת כל המדורים לחצו כאן

סיגלית לנדאו, 1 במרץ 2018. צילם: יותם פרום

יונת חמיידס, מים מדוסקסים

דורית פלדמן, עיני מכתשים

שרי שטמפלר מנולה. צילום: שושן מנולה

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden