כל מה שחשוב ויפה
אלישבע גברא

מחוץ לקופסה 2020: אמנות גאה ביפו העתיקה

זו השנה השנייה שבה גלריית הרחוב ביפו העתיקה מארחת את מיזם ARTiq - אמנות ישראלית גאה, עם 60 עבודות של אמניות ואמנים מהקהילה הגאה. להלן הסיפור מאחורי שש מהעבודות

בן טגר

מאז ומתמיד היתה לי משיכה עזה למפות: הקווים והצבעים מנחים אותי לחפש צורות חדשות ופרשנות שונה ואישית. העבודה היא חלק מפרויקט שעובר ברבדים שונים של אינטימיות: ביני ובין עצמי, בין המודל לבין עצמו ובין שנינו.

השילוב בין עירום ואדמה הוא שילוב טבעי ומתבקש: דרך עדשת המצלמה והאיור הידני אנו יוצאים למסע מהפרטי והאינטימי לציבורי והחשוף. הנורמות החברתיות מתהפכות ואנו נאלצים להתמודד מול גופנו העירום. בעוד שהורגלנו להתבייש בעורנו, דווקא כשהעירום הופך למושא העניין אז הסתרתו הופכת למקור הבושה. ההתעסקות בעירום, באירוטיקה ובמיניות מלווה את המפגשים השונים ואותי, ומאפשרת לי להפתח, להקשיב ולחשוף גם את עצמי.

instagram.com/benjamin_tagger

בן טגר

גילה גרינפלד

גילה גרינפילד

הדיוקן העצמי בציור זה הוא ״סנאפשוט״ מהחיים שלי, שנוצר בעקבות צילום שנעשה בתערוכה שהשתתפתי בה ביפו בקן הקוקיה. בעבודה הזו אני ממשיכה את העיסוק שלי בציור של מרחבי מחיה בהשראת מגזינים לעיצוב ומתוך צילומי מבנים מקומיים עכשוויים נטושים שמופיעים בהם דימויי נשים שונות.

בציור לצידי, ישנו ציור של דמות אישה אפרו־אמריקאית, ציטוט של יצירת האמנות של האמנית האפרו־אמריקאית מיקלין תומאס העוסקת במיניות, במגדר ובנשיות ושפתחה לי ראיה מחודשת ונועזת על יצירות שונות מתולדות האמנות. הציור הזה הוא חלק מסדרת הציורים ״ציורי סלון״ שבה אני חוקרת את הטריטוריה בין האסתטי למתפורר, המפתה לנטוש והבורגני לאלטרנטיבי.

instagram.com/gilagreenfield

יובל ישראלי

שתי העבודות שאני מציג בתערוכה צויירו בצבעי מים ועפרונות צבעוניים על נייר בגודל A4. שתיהן מייצגות את העניין המתמשך שלי בפורטרטים ובגוף האדם, כששניהם מאפשרים לבחון תפיסות של מגדר, של מיניות ושל מה נחשב בעינינו ליפה או בוטה מדי. העניין שלי הוא תמיד שילוב של רצון להציע מנעד רחב יותר של גבריות להתעסקות בהבטים ציוריים לגמרי, כמו ההתמסרות לצבעים ולטקסטורות, לאור וצל ותחושה פלסטית ליצירת רגש כלשהו שעולה אולי ממושאי הציור.

instagram.com/israeliyuval

יובל ישראלי

מריה וטשטיין

מריה וטשטיין

כעולה טרייה מרוסיה הוצפתי בשאלות רבות אודות עצמי והמציאות החדשה שלי. נוסף לכך, כהיותי חלק מקהילת הלהט״ב, נושא הנשיות וסוגיות נשיות מעסיקים אותי רבות. עבודתי ״טלית לנשים״ (שעוצבה במסגרת התואר השני העיצוב בשנקר), נעשה במטרה לתמוך ברצונן של נשים להתפלל תוך שימוש באלמנטים השווים לתפילת גברים.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

העבודה מעלה שאלות על ייצוג של נשים ביהדות, מבלי להיראות כמשהו מביש ואסור. הציציות עשויות משיער נשי; בראש הטלית יש אלמנט שמאפשר לאישה להציג את קצוות השיער שלה. הרעיון להביא את דימוי השיער לחזית הוא ניסיון להסיר את הרעיון הפטריארכלי של שיער כחלק אינטימי שאישה צריכה להסתיר, שרק בעלה יכול לראות. אלמנטים אלה גם מדגישים את המשמעות של טלית כדבר אישי ומקודש.

wetshteinmaria.cargo.site

יובל אצילי

את ג׳ייסון הכרתי בתקופה שצילמתי את ליין המסיבות ״דרעק״ בשנים 2013-2014. משום שג׳ייסון מפורסם והפנים שלו מוכרות החלטתי לצלם אותו בבית של סבא שלי ועל המיטה שלו, בניסיון ליצור דיוקן אישי וסיפורי בעל אופי סוריאליסטי.

כשהיינו ילדים בביקורים אצל סבא הוא היה מגיש לנו צלחת עם פירות ואגסים. על ראשו של ג׳ייסון מונחים שלושה אגסים כסימבול לשלושת האחים שלי וג׳ייסון מגלם אותי. הייתה מחשבה על דמות קורבנית שנמצאת כמטרה במטווח אימונים בחץ וקשת עם אגסים על ראשה, וגם על החור שנרצע בגופיה; אולי הוא נגרם מחץ שפספס את המטרה או תולעת שהגיעה מהאגסים. התמונה צולמה בתקופה שהייתי בארון והיא מנסה לבטא מצב רגשי הזה.

yuvalatzili.com

יובל אצילי

אלישבע גברא

אלישבע גברא

באמצע מרץ 2020 מגפת הקורונה עשתה את צעדיה הראשונים בישראל ומצאתי את עצמי מבלה 12 ימים בבידוד ביתי עקב חשיפה מקרית לחולה. בשגרת החיים בגבולות החדר, שבה קשה להבדיל בין שעה אחת לזו שתבוא אחריה, בראתי אירועי צילום מפורטים שמהם יצרתי סדרה של פורטרטים עצמיים איקונוגרפיים.

ביום השביעי, הסמן לאירוע הצילומי היה הציור של אוטו דיקס, דיוקן של העיתונאית סילביה פון הרדן, פורטרט של אישה שהיא לא כל כך אישה; לעינהן של יודעות דבר – זה מפגן מקודד של לסביות מפוארת. לא רציתי לשכפל אותו או ״לעשות לו מחווה״ כמו שהשתמשתי במסורת הקוד החזותי הקווירי, והמשכתי אותו בדיוקן עצמי של לסביות מקודדת. התוצאה: ״יום שביעי בבידוד: עם הרקמות של לילה קלינגר״.

instagram.com/elisheva_gavra


מחוץ לקופסה 2
אוצרות: ליאב מזרחי, יעל רוזין
גלריית קופסאות האור של יפו העתיקה, סמטאות מזל דגים ומזל אריה
משתתפים.ות: אור ברונשטיין, אורי הולבן, אילנה זפרן, אלישבע גברא, אסף הינדן, בן טגר, גיא ניסנהויז, גיל יפמן, גילה גרינפילד, גלי כץ, דורון לנגברג, דייב יעקב, דין אהרוני רולנד, דניאל מנו בלה, דרור דרומי, דריה קונשטיק, חן פלמנבאום, חנה סהר, ז׳וזף דדון,  טליה ישראלי, יואב וינפלד, יובל אצילי, יובל ישראלי, ישראל דרור חמד, ליאב מזרחי, מיכאל בן אבו, מלכיאלה בן שבת, מרים וטשטיין, מתי אלמליח, נדב יהלומי, נויה מזרחי, ניב פרידמן, נעמה קליימן, נעמי שלו, עודד לוי, ענבל כהן חמו, פלורה מלינש, רומן גריזיק, רון אסולין, רונית יעקב, רותם שריד, רפאל סלם, רפי פרץ, רקפת וינר עומר, שגיא אזולאי, תום קנלר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden