כל מה שחשוב ויפה
ורד נסים, זוכת פרס בקי 2020

פרס בקי לשנת 2020 לאמנית ורד נסים

פורטפוליו News: ורד נסים היא זוכת פרס בקי דקל לאמנית מצטיינת לשנת 2020, מטעם העמותה לחקר אמנות נשים ומגדר בישראל. ציון לשבח לאמירה זיאן ולשגית זלוף נמיר

האמנית ורד נסים היא הזוכה בפרס בקי דקל לשנת 2020. נסים נבחרה על ידי ועדת השיפוט לפרס, בה השתתפו רותי דירקטור, סנדרה וייל, ניר הרמט, רולא ח׳ורי, שרי גולן, סבטלנה רינגולד וד״ר קציעה עלון. בנימוקי הבחירה נכתב בין היתר: ״בזכות יצירתה פורצת הדרך שמעניקה נִראות ויזואלית לחומרי החיים של נשים במעמד ׳הצווארון הוורוד־כחול׳, ומשום שהפן הפמיניסטי נוכח תדיר בעבודותיה״. טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב־2 בספטמבר.

ורד נסים, ילידת 1980, בוגרת תואר ראשון מהמדרשה בבית ברל ותואר שני מהחוג לאמנות יצירה באוניברסיטת חיפה. הציגה תערוכות יחיד בין היתר בגלריה האוניברסיטאית בתל אביב; בגלריה העירונית בעפולה ובגלריית המדרשה – הירקון 19 בתל אביב; והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות. עבודותיה מוצגות בתצוגת הקבע של האמנות הישראלית העכשווית במוזיאון תל אביב לאמנות.

ורד נסים היא אחת מן המנסחות הבולטות של הזהות הנשית באמנות הישראלית כיום.
לאחרונה עסקה בנשים רווקות ונשים שלא ילדו ילדים, ונתקלות בהתנגדות חברתית עצומה בחברה הישראלית, הסוגדת לילודה

ורד נסים

ורד נסים

עוד כתבו חברות הוועדה הבוחרת: ״נסים אחת מן המנסחות הבולטות של הזהות הנשית באמנות הישראלית כיום. לאחרונה עסקה נסים בסוגייה חשובה ומודחקת של נשים רווקות, ועסקה בחיי נשים שלא ילדו ילדים כמודוס הנתקל בהתנגדות חברתית עצומה בחברה הישראלית, הסוגדת לילודה״. 

גיבורי תרבות ממעמד הפועלים

בעבודותיה לאורך השנים היא פורסת בפנינו בצורה חשופה ונוקבת ובכנות מכמירת לב, את היקום המשפחתי שלה, באופן אינטימי וקרוב. האם עובדת הניקיון והאב הנפח הם ממייצגי המעמד הנמוך בישראל, והם מוצגים ביצירותיה כגיבורי תרבות. בעבודה מוקדמת נסים ייצגה את עצמה בדמות פסלון ברבור זעיר המוחזק בעדינות בידיהם המגויידות של הוריה, ובעבודה אחרת ההורים צולמו כאשר הם שוקעים בחול טובעני ונושאים אותה במשך שעות על כפיים, מעוטפת בשמלת כלה. 

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

בעבודה מהדהדת אחרת צילמה נסים את יומן העבודה של האם, יומנה של פועלת ניקיון, בו נשזרו הגיגים אישיים לצד לוח עבודה תובעני. היחסים הביוגרפים המורכבים בינה לבין הוריה, ובין הורים וילדים באשר הם, נפרשים לרווחה בשלל עבודותיה. היא עושה שימוש מתוחכם בסחבות, סמרטוטים וכפפות ניקיון צהובות־זרחניות, חומרי ה״רדי מייד״ שהפכו למזוהים עימה.

ורד נסים

ורד ניסים. צילום: תומר זמורה

נסים היא הזוכה השנייה בפרס בקי דקל. קדמה לה האמנית חנאן אבו חוסיין ב־2019. הפרס בגובה 15,000 שקל מוענק בכל שנה, בחסות TLVseed. ההחלטה על הזוכה נתונה בידי ועדה מקצועית בלתי תלויה, והרכבה מבטא את מגוון הקבוצות החברתיות הקיימות בישראל. קול קורא להגשת מועמדות לפרס זה מתפרסם אחת לשנה במהלך חודש פברואר.

ציון לשבח לאמירה זיאן ולשגית זלוף נמיר

בנוסף לפרס שתקבל נסים, החליטו חברות הוועדה להעניק ציון לשבח לשתי אמניות, אמירה זיאן ושגית זלוף נמיר, כל אחת תקבל 5,000 שקל.

שגית זלוף נמיר

אמירה זיאן

אמירה זיאן, ילידת 1978. היא בעלת תואר ראשון ושני באמנות מאוניברסיטת חיפה וכן בעלת תואר הנדסאי מהמכללה האקדמית גליל מערבי. היא הציגה בשבע תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות. מנימוקי השופטות: ״אמירה זיאן מנהלת מאבק אדירים על זהותה כצלמת פמיניסטית דרוזית בכפרה, כפר ירכא. עבודותיה מבטאות כישרון צילומי מרשים והיא גיבשה שפה צילומית מובחנת המתאפיינת בפני שטח מוחלקים, בוהקים, שמתוכם בוקעים איברים של גוף נשי שנראה מבותר ופגיע אך גם חזק במפגיע. על עשייה צילומית ברמה הגבוהה ביותר מוענק לאמירה זיאן ציון לשבח״.

שגית זלוף נמיר, ילידת 1978 גם היא, בעלת תואר ראשון מויצו חיפה ותואר שני מאוניברסיטת תל אביב. היא הציגה 10 תערוכות יחיד והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות. מנימוקי השופטות: ״שפתה הצילומית של זלוף נמיר נוגעת תדיר באזורי טאבו, והיא אינה נרתעת מהצגת דימויים ויזואליים שאינם קלים לעיכול. מראשית יצירתה ניהלה זלוף נמיר דיאלוג פמיניסטי עם יצירות מופת מתולדות האמנות שנוצרו על ידי גברים וכך ניכסה מחדש לתוך עבודתה את יצירותיהם. על מחויבותה ללא פשרות לדימוי הוויזואלי ועל הישגיה האמנותיים בתערוכתה האחרונה, ׳חדיבג׳ה׳, מוענק לשגית זלוף נמיר ציון לשבח״.

אמירה זיאן

*כוכבית מייצגת שדות חובה

3 תגובות על הכתבה

  1. חוה ראוכר

    ורד את אמנית נהדרת ויוצאת דופן, מגיע לך!

  2. אא

    צילום פנטסטי של אמירה זיאן!

  3. תמי בצלאלי

    שגית זלוף-נמיר היא אמנית שעבודותיה טוטאליות והמחויבות שלה היא לאמירה הנשית הברורה שנובעת תמיד מהשורשים ונוהרת לעבר העתיד. מעבודות הצילום המידות שנוגעות במוות לעבר עבודות הווידאו המקוריות שרואות קדימה. אמנית מופלאה.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden