כל מה שחשוב ויפה
מתוך תערוכת אתונה בתל אביב, גלריה שכטר, 2019. צילום: דין אהרוני

לימודי אוצרות במכון שכטר

פורטפוליו Promotion: לימודי אוצרות אמנות עכשווית - תוכנית חדשה במכון שכטר למדעי היהדות בשיתוף גלריה שכטר

מכון שכטר בירושלים וגלריה שכטר הפועלת בנווה צדק בתל אביב, משיקים תוכנית חדשה ללימודי תעודה באוצרות אמנות עכשווית, שתיפתח לראשונה באוקטובר הקרוב. התוכנית בראשותם המשותפת של שירה פרידמן, אוצרת גלריה שכטר, וד״ר דוד שפרבר, חוקר, מבקר ואוצר אמנות עכשווית.

גלריה שכטר מציגה תערוכות אמנות עכשווית, ישראלית ובינלאומית, בזיקה לתמות יהודיות וישראליות, ובהשתתפות אמנים מהשורה הראשונה. הראייה הייחודית של פרידמן הובילה אותה למרחב האקדמי, ולפיתוח הקורס ״אוצרוּת אמנות יהודית״, שהתקיים במסגרת התוכנית לתואר שני במכון שכטר למדעי היהדות בירושלים.

הצלחת הקורס עולה שלב, עם השקת התוכנית ללימודי אוצרות של מכון שכטר. פרידמן תנהל את התוכנית במשותף עם ד״ר שפרבר, שחזר לאחרונה משנת פוסט דוקטורט באוניברסיטת ייל היוקרתית. שפרבר מוכר כמי שכתב טקסטים מרכזיים על אמנות ישראלית ואמנות יהודית־עכשווית, ובשנת 2012 אצר עם דבורה ליס את התערוכה הבינלאומית ופורצת הדרך ״מטרוניתא: אמנות יהודית פמיניסטית״, במשכן לאמנות עין חרוד.

בסגל התוכנית ילמדו מבקרי האמנות ד״ר סמדר שפי ויונתן אמיר, וכן אמנים, אנשי מקצוע ודמויות מפתח בתחום האוצרות.

אייל סגל בגלריה שכטר. צילום באדיבות LOKO GALLERY, טוקיו

איילת כרמי ומירב הימן בגלריה שכטר, 2018. צילום: מל

התוכנית ללימודי אוצרות במכון שכטר תעניק כלים תיאורטיים להבנת שדה האמנות העכשווית, והכשרה מעשית בתכנון, עיצוב והתנסות בהקמת תערוכות. הסטודנטים בתוכנית יזכו לסייר בגלריות ובמוזיאונים, להשתתף בסדנאות קריאה וכתיבת טקסטים ביקורתיים ואוצרותיים, להיפגש עם אמנים, אוצרים ומומחים בתחום, וכן להתנסות בעבודה מעשית (סטאז׳) בגלריה. דגש מיוחד יינתן בתוכנית על בחינה של עולם האמנות בישראל ולימוד השדה המתפתח של אמנות יהודית־עכשווית בישראל וברחבי העולם.

״בלימודים, היחס שלנו כלפי האוצרות יהיה דואלי״, אומרת פרידמן. ״מצד אחד אנחנו נתייחס לאמנות עכשווית ולאמנות הנוצרת בישראל (יהודית ולא יהודית כאחת), מההיבט של מגמות עכשוויות באמנות והתאוריות שלהן. מצד שני, חלון ההצצה שדרכו נתבונן באמנות הוא גם מקומי ופרטיקולרי: יהודי וישראלי״.

למי התוכנית מתאימה? 

״התוכנית מתאימה לשוחרי אמנות שרוצים להכיר את המחשבה האוצרותית לעומק. אוצרות היא כמו עריכה ספרותית או ניצוח על תזמורת, לא מסתכלים רק על מקטע אחד ומנתחים את ההיסטוריה שלו, אלא על העבודה הכוללת״. היא מוסיפה: ״באוצרות אנחנו שואלים למה העבודה הזאת רלוונטית כיום ואיך העמדה של היצירה בתערוכה לצד אחרות מניעה בצופים מהלך מסוים״.

״בנינו תוכנית מקיפה עם מרצים מהשורה הראשונה והיא כוללת מפגשים עם אנשי אמנות מכל התחומים״, אומר ד״ר דוד שפרבר. ״התוכנית תאפשר לתלמידות ולתלמידים להכיר פרקטיקות אוצרותיות שונות ואת הדמויות שפועלות בשדה.

״אמנות ויהדות ובפרט אמנות ודת הם נושאים שלא עוסקים בהם כמעט בתחום האוצרות והשילוב ביניהן יעניק עוד גוון ייחודי לתוכנית. פרט לזה, התוכנית מתקיימת בירושלים ואני בונה על החוויה הירושלמית החמה והאינטימית״.

עם מה ייצאו תלמידי התוכנית?

״בסיום הלימודים התלמידים יקבלו תעודת אוצרות מטעם מכון שכטר. תלמידים שרוצים לעסוק באוצרות יכירו ויבינו את עולם האמנות. במוזיאון אנחנו רואים אובייקט אבל זהוא רק חלק קטן מהסיפור. אמנות פועלת בתוך קהילה, בתוך ׳שדה׳ עם הרבה ׳סוכנים׳ שהם אנשים שפועלים ליצירת המשמעות, הערך והיוקרה של היצירות מעבר לעבודת האמן או האמנית. אלו הם אותם מנהלי מוזיאונים, אוצרים, מבקרי אמנות ואספנים. מבנה התוכנית יאפשר לתלמידים להבין את כל המערכת הזאת ואיך היא פועלת במסגרת השוק״.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

שפרבר מוסיף: ״במובן המצומצם התוכנית תתן לאנשים שנכנסים לגלריה ולמוזיאון תחושת ביטחון, להיות קצת פחות מובכים ממה שהם רואים שם, ומי מאיתנו לא מכיר את התחושה הזאת אל מול אמנות עכשווית. היא תאפשר להם לעשות שם משהו אקטיבי כי כשאנחנו מבקרים במוזיאון, אנחנו מפרשים את מה שאנחנו רואים מולנו״. 

הלימודים ייפתחו באוקטובר הקרוב ויימשכו שלושה סמסטרים. בשני הסמסטרים הראשונים הלימודים יתקיימו בימי חמישי אחר הצהריים עד הערב במכון שכטר למדעי היהדות בירושלים ואחת לחודש, בימי שישי, יתקיימו סיורי גלריות ומוזיאונים. בסמסטר השלישי יתקיים קורס התמחות במכון שכטר בירושלים ובגלריה שכטר בתל אביב.

לפרטים ולהרשמה: [email protected] ,077-9966210

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden