כל מה שחשוב ויפה

פרס אייזנר לאנתולוגיית קומיקס בנושא תקיפה מינית, בהשתתפות הילה נועם ואילנה זפרן

פורטפוליו News: אנתולוגיית הקומיקס האמריקאית Drawing Power זכתה בסוף השבוע בפרס אייזנר בקטגוריית אנתולוגיית הקומיקס הטובה ביותר; הפרס החשוב ביותר בתעשיית הקומיקס הבינלאומית

אנתולוגיית הקומיקס האמריקאית Drawing Power, שבה השתתפו בין היתר שתי נציגות ישראליות – הקומיקסאיות הילה נועם ואילנה זפרן – זכתה בפרס אייזנר, הפרס החשוב ביותר בתעשיית הקומיקס הבינלאומית. האנתולוגיה, שמאגדת סיפורי קומיקס על תקיפה מינית – סיפורים אישיים של 63 מאיירות מרחבי העולם ברוח #MeToo – הוכתרה על ידי הניו יורק טיימס כאחד מעשרת הרומנים הגרפיים הטובים ביותר של 2019.

Drawing Power

פרסי האייזנר, המקבילים לפרסי האוסקר, מחולקים מדי שנה בפסטיבל קומיקון, פסטיבל הקומיקס הגדול בארצות הברית. בעבר זכו בפרס רותו מודן על ספריה קרוב רחוק ב־2008 והנכס ב־2014, ואסף חנוכה על ספרו הריאליסט ב־2016.

בטקס, שנערך בסוף השבוע באופן מקוון, זכה Drawing Power בפרס בקטגוריית אנתולוגיית הקומיקס הטובה ביותר. רשימת המשתתפות כוללת קומיקסאיות מוכרות דוגמת איילין קמינסקי־קראמב וזוכת האייזנר אמיל פריס, ולצדן גם נועם וזפרן הישראליות. את הספר עב הכרס ערכה דיאן נומין, מיוצרות הקומיקס האלטרנטיבי הבולטות והוותיקות בארצות הברית, והוא יצא לאור בהוצאת Abrams Books.

סיפורה של נועם, יוצרת קומיקס ומרצה לאיור בבצלאל, נקרא On the Road, והוא מתאר דרך נקודת מבטה שלושה אירועים של הטרדה מינית שהתרחשו בדרכים. אירוע אחד קרה לאימה בזמן ששירתה כאחות בצה״ל, אירוע אחר קרה לנועם עצמה בעת נסיעה באוטובוס, ואירוע נוסף אירע לבעלה כשלקח טרמפ בצעירותו. 

הילה נועם, On The Road

״כשהייתי נערה, אימי שיתפה אותי במקרה של הטרדה מינית שעברה בצבא״, מספרת נועם, ״הסיפור הזה ליווה אותי שנים כאזהרה, והיה לי חשוב לשלב אותו בקומיקס שלי, שמתאר כולו מקרים אמיתיים. היה לי חשוב להראות שהטרדה מינית היא תופעה חוצת דורות, וגם חוצת מגדרים. 

״החוויות הספציפיות שמתוארות בסיפור מתרחשות כולן בדרכים – באוטובוס או ברכב פרטי – במקומות סגורים שנאספים בהם אנשים זרים, אנונימיים, בלי אפשרות לפתוח את הדלת ולברוח. היה לי חשוב להראות לא רק את המעשים עצמם, אלא גם את ההתמודדות איתם״.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

אילנה זפרן, שסיפורה נקרא Top Secret, מספרת: ״הסיפור שלי מתייחס לנושא של הטרדות מיניות בצבא ומתאר את החוויה שהיתה לי מול הבכירים במחלקה הסודית שבה שירתתי במודיעין, בתחילת שנות ה־90.

״יש בו פער בין תיאור העבודה הסודית שנעשתה במחלקה לבין הסוד האמיתי שהתרחש מאחורי דלתות המחלקה – ההטרדה הקלה יחסית, אבל היומיומית, שעברנו אני ושאר הבנות במחלקה, ושנשארה חקוקה בזיכרון שלי גם הרבה שנים אחרי שכל החוויות האחרות והאנשים מאותה תקופה כבר נשכחו״.

אילנה זפרן, Top Secret

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נירה כלב

    עד כמה ניתן להביע רגשות דרך קומיקס,לסיפור עצמו יש בהחלט מקום והוא חשוב
    הייתי מעדיפה לקרא את התמליל בעברית.הייתי רוצה לראות יותר מרווח בין קווי הרישום ולהשאיר מקום למחשבה ודימיון.אולי להדגיש את מה שנוגע להטרדה .

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden