כל מה שחשוב ויפה
אתי גרשפלד, בפרשנות ל״מלאכת האהבה״ מאת אלישע פורת

עיריית ירושלים הסירה את תערוכת האיור של בצלאל מפסטיבל אאוטליין, שייפתח בשבוע הבא

פורטפוליו News: התערוכה ״גם אני ידעתי אהבה״ במשכנות שאננים מציגה פרשנות איורית לשירה עברית בנושאי תשוקה, ארוטיקה ואהבה. עיריית ירושלים: חלק מהאיורים כוללים תכנים שעלולים לפגוע ברגשות חלק מהציבור, ולכן היא לא תפורסם במסגרת הפסטיבל העירוני

פסטיבל אאוטליין, שיפתח בשבוע הבא בירושלים בפעם הרביעית, היה אמור לכלול 14 תערוכות איור מקוריות. אולם, בהחלטה של הרגע האחרון, תערוכת הסטודנטים לאיור מהמחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל, שהופיעה בפרסומים המוקדמים ובהודעה לעיתונות, הוסרה מתכנית הפסטיבל שיזמה המחלקה לאמנות פלסטית בעיריית ירושלים.

בהודעה לעיתונות שהופצה לפני ההחלטה, ראש העיר ירושלים, משה ליאון, אמר על הפסטיבל בניהולה האמנותי של נועה קלנר, שהוא ״סבור כי הפסטיבל יצור שיח מרתק ועניין לציבור הרחב, ויהווה פלטפורמה מכובדת לקידום היוצרים״. אולם, מסתבר ש״השיח המרתק״ ו״העניין הרחב״ לא יכולים להכיל את התערוכה ״גם אני ידעתי אהבה״, חלק מפסטיבל למבוגרים בלבד שיתקיים בשבוע הבא במשכנות שאננים.

הפסטיבל הדיגיטלי לספרות ולשירה עברית עכשווית, יעסוק בנושאי אהבה סוערים בשירה ובספרות העברית כמו תשוקה, רומנטיקה, תאווה, חושניות, גבולות, נאמנות ובוגדנות. במסגרת הפסטיבל תיפתח בגלריה דואק במשכנות שאננים התערוכה ״גם אני ידעתי אהבה״: תערוכת שירים ואיורים המציגה פרשנות צעירה ומלאת תשוקה לטקסטים עבריים מימי שיר השירים, דרך זלדה ועד לשירה עברית עכשווית. 

ג׳וליה שרר. כאן ביד אליהו

יעל ולובלסקי. חרד ומבוהל, חנוך לוין

הסטודנטים – בהנחיית אורית ברגמן, ראש תחום איור במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל – התבקשו לאייר פוסטרים לטקסטים פואטיים בנושאי תשוקה, ארוטיקה ואהבה. ״האיור לטקסט פואטי למבוגרים מזמן עבודת פרשנות איורית פתוחה ומורכבת המתכתבת עם הטקסט, ממחישה אותו, מפרשת, מוסיפה, ולפעמים אף סותרת אותו״, נכתב בטקסט התערוכה. ״דימויים מתולדות האמנות, משחקי מחשב ומעולם הרשתות החברתיות, המערבבים נמוך וגבוה ומידה בריאה של הומור, מייצרים פרשנות עכשווית בועטת לטקסטים.

״גויה, רסיסים של שאריות ארוחת בוקר בכיור, בכחנליה מתפרצת של אדם וטבע או ריקוד פרוע בערום ביד אליהו, מתייחסים לחיינו כאן ועכשיו. המרווח בין הטקסט לאיור, ובין פורמט הפוסטר הגדול לבין השיר האינטימי המודפס לצידו, מייצרים את המתח בתערוכה ומאפשרים קריאות פואטיות שונות של הצופים״.

מהנהלת בצלאל נמסר ש״בצלאל דוגלת בחופש הביטוי והיצירה ומגנה עליו. למרות החלטתה המצערת של עיריית ירושלים, אנו שמחים על הצגתה של התערוכה במשכנות שאננים, כמתוכנן, ומזמינים את הקהל לבקר בה״.

מריה שבצוב. שלומי, זלדה

נעמה בן נחום אברהמי. שיר השירים

עיריית ירושלים מסרה בתגובה ש״מדובר בתערוכה במסגרת לימודי המחלקה לתקשורת חזותית באקדמיה בצלאל, שתתקיים במסגרת פסטיבל למבוגרים בלבד של משכנות שאננים, ללא קשר לעיריית ירושלים.

״שיתוף הפעולה בין פסטיבל אאוטליין, שמקיימת העירייה, לבין משכנות שאננים ואקדמיה בצלאל החל כבר בשנה שעברה. השנה, בגלל שחלק מהאיורים שאיירו הסטודנטים מבצלאל כוללים תכנים שעלולים לפגוע ברגשות חלק מהציבור, החליטה העירייה שלא לפרסם במסגרת הפסטיבל העירוני את התערוכה הספציפית הזו. התערוכה תתקיים כמתוכנן בגלריה דוואיק, כחלק מפסטיבל רחב יותר של משכנות שאננים, וללא קשר לעירייה״.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

מוטי שוורץ, מנכ״ל משכנות שאננים, מסר ש״אנחנו שמחים להציג את התערוכה ׳גם אני ידעתי אהבה׳ בגלריה דואק במשכנות שאננים. זו תערוכת איורים שיצרו סטודנטים וסטודנטיות מבצלאל בהשראת טקסטים עבריים ושירה ישראלית עכשווית.

״משכנות שאננים הוא מרכז תרבות ורוח, המקיים אירועי ספרות ואמנות איכותיים ומציע מרחב חופשי ליצירה ודיאלוג תרבותי. אין לנו עניין להתערב בתכנים האמנותיים או להגביל את חופש היצירה של האוצרים ושל האמנים המציגים בגלריה, השיקול היחיד שמנחה אותנו הוא הערך האמנותי והחשיפה של יצירות מקוריות וקולות שונים ומגוונים של יוצרים ויוצרות בכל נושא, מהארץ והעולם״.


גם אני ידעתי אהבה
אוצרת: אורית ברגמן
גלריה דואק, משכנות שאננים, ירושלים
עורכים: שרי שביט ויקיר בן־משה
מאיירים: מאור אהרון, שהם אליאב, נעמה בן נחום אברהמי, מוריה גוטליב, אתי גרשפלד, יעל ולובלסקי, עמנואל זילברשניר, אביב חן, יובל יצחק, דור כהן, עדי מישורי, עידן מרינברג, אור סגל, נעה פלד, ולנטינה קלסולרי, מריה שבצוב, ג׳וליה שרר.
משוררים: סיגל בן־יאיר, נתן זך, זלדה, חנוך לוין, יונית נאמן, דני נגר, דוד פוגל, אלישע פורת, יהודה עמיחי ופסוקים מתוך ״שיר השירים״.
פתיחה: 4.8; נעילה: 24.8

אור סגל. גם אני ידעתי אהבה, חנוך לוין

יובל יצחק. כאן ביד אליהו

אתי גרשפלד. מלאכת האהבה, אלישע פורת

*כוכבית מייצגת שדות חובה

9 תגובות על הכתבה

 1. דרור

  נראה מקסים ומבטיח!

 2. דניאל בר

  אנשים טובים שם בירושלים, השירו את התערוכה העלולה, ירחם השם, לפגוע ברגשות חלק מהציבור… ומה עם רגשות הזעם של כלל הציבור כלפי אקט אלים שכזה?

 3. מיכל

  אל תוותרו! ויתור משמעו דיכוי , דיקטטורה!
  התערוכה נראיית יפייפיה

 4. תמירה אדוט

  יצירות יפיפיות❣️
  חבל שדיכוי פנימי של קהילה
  מדכא אומנות שמפריחה חופש ואהבה❤️

 5. רחל כץ אשכנזי

  מה מתכוון המשורר ,ראש עירית י"ם, ב"שיח מרתק",ו"ענין רחב",וגם- באיזה רגשות הציבור מדובר?מהו הרגש המסוים?

 6. ליאת

  ואני שואלת – מה קורה כאן?
  בבירת ישראל הנאורה שנת 2020, רגשות הציבור לא יכולים להכיל תכנים שאינם מצונזרים?

 7. ליאת

  ואני שואלת – מה קורה כאן?
  בבירת ישראל הנאורה, רגשות הציבור לא יכולים להכיל תכנים שאינם מצונזרים?

 8. ישראל בן-ארי

  על פי המסתמן, לא ירחק הזמן ואנחנו נתגעגע לימים אלה.

 9. י

  עצוב שעריית ירושלים לא משכילה להפנים שהסיבה היחידה (!!!) שצעירים עדיין מכניסים את עצמם לעיר הקשה הזאת זה בגלל שהם לומדים בבצלאל/בעברית, ברגע שיש להם את ההזדמנות ללכת הם עוזבים. זאת הרוח הצעירה היחידה שיש בעיר והם צריכים לשמור עליה… עצוב מאוד לקרוא את זה. שמחה שהסטודנטים יציגו בכל מקרה…

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden